Jakie gry wybierać dla dzieci w różnym wieku?

1

Jak wiemy, dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, jednak warto pobudzać ją do aktywności, a tym samym rozwijać. Nasze urwisy w każdym wieku kochają wszelkiego rodzaju gry i zabawy, dobrze jednak wiedzieć, które są dla nich w danym momencie najodpowiedniejsze. Postaramy się Wam pomóc w wyborze najlepszych gier dla dzieci na konkretnym etapie rozwoju.

Gdzie szukać gier dla dzieci?

W sklepach z zabawkami możemy znaleźć rzeczy, o których nawet nam się nie śniło, wybór jest tak wielki, że łatwo jest się w tym wszystkim zagubić. Producenci kuszą żywymi kolorami, ciekawymi formami i niesamowitymi pomysłami. Żeby w tym wszystkim nie zwariować, najlepiej przemyśleć sprawę wcześniej i odpowiedniej gry poszukać w internecie. Z pomocą przyjdą nam takie miejsca jak www.urwis.pl/gry-planszowe-puzzle-karty/gry, w których kupując, oprócz dużego wyboru, możemy mieć pewność, że artykuły będą bezpieczne dla naszych pociech, gdyż posiadają odpowiednie atesty.

Czy istnieją gry uniwersalne?

Tak, zarówno najmłodszym jak i starszym dzieciom, a nawet dorosłym, ogromną frajdę sprawią wszelkiego rodzaju klocki i puzzle. Dostępne są zarówno proste, kilkuelementowe puzzle dla maluchów, jak i trójwymiarowe konstrukcje, za pomocą których możemy zbudować miniaturę np. prawdziwego zamku. Wspólne układanie takich puzzli może być świetną szansą na spędzenie razem czasu, pogłębienie więzów rodzinnych oraz rozwijanie świadomości przestrzennej, ćwiczenie cierpliwości i współpracy. Podobne zalety posiada również popularna gra „Jenga”, która mimo iż składa się wyłącznie z prostych klocków, daje dużo możliwości i pomaga wypracować wiele umiejętności.

Gra jenga

Gry dla dzieci do lat 4

Dla maluchów na tym etapie rozwoju najlepsze będą proste, nieskomplikowane gry, które przyciągną ich uwagę, ale nie odstraszą. Tego typu przykładem mogą być popularne „Memory”, które występują w wielu wariantach. Równie dobrze sprawdzi się domino, czy proste zagadki dla najmłodszych (np. „150 zagadek Czuczu”). Aby zachęcić dziecko np. do nauki czytania, warto kupić klocki z pojedynczymi literami, które będzie mogło dowolnie układać, a jednocześnie oswajać się z wyglądem liter.

Domino drewniane

Jakie gry zainteresują dzieci między 4 a 7 rokiem życia?

Dla dzieci w tym przedziale wiekowym pojawia się coraz więcej gier zręcznościowych oraz takich, które wymagają od nich większego skupienia. Brzdące w tym wieku są niezwykle ciekawe świata i zadają mnóstwo pytań, dlatego idealną grą będą „Pytaki”, które na pewno pomogą im zaspokoić ciekawość. Z czasem zdobędą one tyle informacji, że oprócz zadawania pytań, będą coraz chętniej udzielać odpowiedzi. Aby pobudzić dzieci do korzystania z własnego zasobu wiedzy, warto podarować im grę „5 sekund junior”. Wśród gier zręcznościowych warto zwrócić uwagę na „Jungle speed/prawo dżungli”. Ta gra zapewni Waszym dzieciom świetną rozrywkę, a i dorośli nieraz chętnie po nią sięgają.

Gra prawo dżungli

Gry dla dzieci powyżej 7 roku życia

Na tym etapie rozwoju prym wiodą przede wszystkim przeżywające aktualnie swój renesans „planszówki”. Dzieci od 7 roku życia potrafią już zrozumieć i zapamiętać zasady nawet skomplikowanych gier planszowych, dlatego jest to świetna rozrywka dla całej rodziny. Godne polecenia są takie tytuły jak chociażby „Activity Junior”, „Dixit”, „Scrabble” i wiele innych.

Gra Dixit

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply