5 sposobów na to, jak szybko pozbyć się kataru

6

Koniec lata nas nie rozpieszcza, a to oznacza, że sezon przeziębieniowy można uznać za rozpoczęty. Deszcz, wiatr, czy nawet klimatyzacja i jesteśmy załatwieni. Kichamy, prychamy, mamy czerwone oczy, nie możemy się skupić… Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że katar może skutecznie uprzykrzyć życie. Najlepiej już wcześniej zadbać o odporność, ale co zrobić, kiedy katar już nas dopadnie? Poniżej przedstawiamy 5 najlepszych sposobów, jak walczyć z katarem, jak szybko możesz pozbyć się kataru.

1. Maszeruj pod koc

Zmarzłeś, coś cię bierze, czujesz katar w nosie – wymocz nogi w gorącej wodzie z solą. Potem załóż ciepłe skarpetki, wypij gorącą herbatę i wskakuj pod koc. Jeśli nie masz problemu z intensywnymi zapachami, możesz posmarować stopy rozgrzewającą maścią kamforową. Taka prosta rada, a w porę zastosowana może wyeliminować katar już na samym początku. Warto o niej pamiętać.

2. Rozgrzej się od środka

Na rozgrzanie sposobów jest mnóstwo. Warto wypić coś, co szybko na nas zadziała. Najpopularniejsze jest picie dobrego grzańca. Najlepiej, żeby znalazły się w nim goździki, miód, gałka muszkatołowa, cytryna lub pomarańcza. Równie skuteczna jest mocna herbata z tzw. wkładką, na przykład z rumem lub z czystą wódką. Jeśli ktoś nie lubi alkoholu może wspomagać się zwykłą herbatą z cytryną lub miodem, sokiem malinowym lub naparem z rumianku, lipy czy czarnego bzu. Nieoceniony na katar jest też koktajl mleczno-czosnkowy.

3. Weź witaminę C, to podstawa

Przyjmowanie tej witaminy czy popularnego Rutinoscorbinu nie uzdrowi cudownie z kataru, ale wzmocni i uszczelni ścianki naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, które podczas kichania są bardzo osłabione. Trzeba pamiętać, żeby tabletki przyjmować w sporej dawce, nawet 3 razy dziennie po 3 tabletki. Nie można też zapominać o wapnie, które wysuszy błonę śluzową, chociaż z tym akurat nie można przesadzać.

4. Nie rezygnuj z inhalacji

Mało kto wie, ale inhalacje pozwalają skutecznie pozbyć się kataru – odblokować nos, ale też pomagają w usuwaniu wydzieliny z nosa. Najpopularniejsze są inhalacje olejkami aromatycznymi, na przykład eukaliptusowym, które bez problemu można dostać w każdej aptece. Dobrze jest mieć ze sobą maść majerankową, która łagodzi podrażnienia nosa przy katarze.

5. Bez leków nie dam rady

Jeśli już naprawdę nic z domowych sposobów nie pomaga warto sięgnąć po leki na katar. A tych na polskim rynku nie brakuje. Najbardziej skuteczne są tabletki takie jak Sudafed czy Acatar, dostępne również w aerozolach. Jeśli poza katarem pojawi się też gorączka, warto kupić leki typu Coldrex, Aspiryna itp. Jeśli ten stan będzie się utrzymywał przez kilka dni, nie można zwlekać i należy udać się do lekarza. Być może konieczne będzie przyjmowanie specjalistycznych leków.

Oczywistą rzeczą jest to, że najlepiej nie chorować wcale. Jeśli już jednak nam się to zdarzy, należy pamiętać o wymienionych powyżej zasadach. Gwarantuję, że niejedną osobę wyratowały już od kataru, w tym autorkę tego wpisu. A poza tym pocieszający jest fakt, że katar leczony trwa tylko 7 dni, a nieleczony tydzień. Lub odwrotnie.

Share.

6 komentarzy

  1. Kataru tak szybko się pozbyć nie da! Choć można łagodzić skutki. Ja zawsze starałam się rozgrzewać od środka – ciepłe napoje, rosołki, a także zażywanie witamin. A co do długości kataru to różnie z tym bywa. Nie raz użerałam się z nim i przez dwa tygodnie.

  2. Mnie właśnie bierze jakiś katar. Chyba muszę się wygrzać i zrobić gorącą herbatę z miodem i cytryną. Może pomoże.

  3. @Anna – zgadzam się z Tobą. Katar leczony i nieleczony trwa 7 dni haha. Ale wszelkie krople i lekarstwa mogą pomóc nam przetrwać podczas kataru. Ja uwielbiam sztyft eukaliptusowy do nosa, który sprawia, że mam suchy nos i łatwiej mi się oddycha. Ktoś korzystał z takiego sztyftu? Jakie macie o nim zdanie?

  4. mi pomaga do śniadania cebula, po prostu cebula posiekana w kosteczkę, z tego co wiem ma podobne działania do czosnku (słabsze ale szybciej), ale niestety zapach zostaje z buzi 😉

  5. Inhalacje są najlepsze aby szybko pozbyć się kataru a w szczególności zrobić dobry fundament aby organizm sam zaczął pozbywać się kataru, reszta moim zdaniem to dodatek, i nie polecam armat na dzidy czyli wielu środków, leków itd. jeżeli to jest tylko katar, organizm się broni i znaczy że ta obrona działa jak pojawia się katar, trzeba kontrolować i pomagać organizmowi

  6. Ehh , katar każdy zna ten problem jak jesienią cieknie z nosa i nie można niczym tego opanować . Ja od jakiegoś czasu uzywam nozitixu i jestem bardzo zadowolona . Sprawdza sie u mnie 100 % i najważniejsze nie wysusza śluzówki i nie nasila kataru tylko go leczy . Próbowałam zwykłych kropli na katar i napawde te wygrywają wszystko , przynajmniej dla mnie 😉

Leave A Reply