Jaki czajnik elektryczny – co jest ważne kiedy kupujesz czajnik na prąd?

1

Czajniki elektryczne od lat cieszą się dużą popularnością, głównie przez wzgląd na znacznie szybszy czas gotowania wody, niż w przypadku czajników tradycyjnych. Mimo to, warto jest wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze, ponieważ na rynku możemy spotkać kilka ich rodzajów i nie każdy wie, czym właściwie się między sobą różnią. Jaki czajnik elektryczny wybrać w takim razie?

Czym kierować się przy wyborze czajnika elektrycznego?

Jeżeli do tej pory używaliśmy tylko czajnika tradycyjnego i zastanawiamy się nad kupnem elektrycznego, warto rozważyć dwie kwestie. Po pierwsze jak często zdarza nam się gotować wodę w ciągu dnia i jak wiele osób korzysta z czajnika. Przy samym wyborze czajnika elektrycznego należy z kolei zwrócić uwagę na takie cechy jak: pojemność, rodzaj grzałki i jej moc, obudowa i uchwyt, a także materiał wykonania czy wreszcie na samym końcu estetyka.

Trzeba pamiętać, że obecnie wybór czajników elektrycznych w sklepach jest naprawdę duży i każdy sklep z elektroniką czy wyposażeniem domowym ma je w swojej ofercie, jak fabrykaform.pl/czajniki-elektryczne. Najlepiej przed zakupem sprawdzić je i porównać nie tylko ceny, ale i parametry czy wykonanie. Coraz częściej też wykorzystuje się do tego sklepu online, gdzie można znaleźć czajniki elektryczne różnych marek, najważniejsze są jednak parametry.

Jaką pojemność czajnika elektrycznego wybrać?

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić ile pijemy i ile jest osób mających korzystać z czajnika. Od tego będzie zależało między innymi to, jakiej wielkości sprzęt weźmiemy, bowiem na rynku można znaleźć czajniki mające pojemność od około 0,5 litra do ponad 2 litrów. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są czajniki elektryczne o pojemności 1,5-1,7 l, które idealnie nadają się dla 3-5 osobowej rodziny.

Jaki rodzaj grzałki czajnika elektrycznego?

Tak naprawdę mamy do wyboru dwa typy grzałek powszechnie używanych w czajnikach elektrycznych, czyli grzałkę spiralną oraz grzałkę płytową. Czym się między sobą różnią? Przede wszystkim grzałka spiralna nie jest niczym zakryta, to znaczy przystawiając czajnik zalewamy ją wodą. Istotne jest, by jednorazowo ilość wody nalana do urządzenia w całości przykrywała grzałkę, w innym przypadku może dojść do jej spalenia. Co więcej z powodu kontaktu z wodą, często dochodzi do osadzania się kamienia i trzeba ją regularnie czyścić.

Alternatywą jest grzałka płytowa, ukryta pod płytką. Jej zaletą jest cichsza praca, a minimalna ilość wody do zagotowania wystarczy już nawet 0,1 l. Rzadziej i wolniej osadza się kamień, który zdecydowanie łatwiej jest też usunąć.

Czajniki-elektryczne

Jaka moc dla czajnika elektrycznego?

Od ilości mocy czajnika będzie zależało przede wszystkim to, w jakim czasie zagotuje się woda. Im czajnik ma większą moc grzania, tym ten czas jest oczywiście krótszy. Na rynku można spotkać czajniki o mocy od około 200 W do ponad 3000 W. Sięgając po czajnik wysokowatowy mający powyżej 2000 W można zagotować wodę już w ciągu około 3 minut. Trzeba jednak pamiętać, że moc czajnika i ilość pobieranej przez niego energii wpływa także na koszty zużycia prądu. Im mocniejszy czajnik, tym będą one większe.

Jaki typ czajnika elektrycznego wybrać?

Chodzi przede wszystkim o to, z jakiego tworzywa będzie on wykonany, ponieważ na rynku można znaleźć kilka ich rodzajów. Warto je wymienić:

  • Czajnik elektryczny z tworzywa sztucznego – jest to najpopularniejszy typ czajników, cechują się dużą lekkością, niższą ceną oraz dużym wyborem kształtów, kolorów i wzorów; ich obudowa się nie nagrzewa, jednak przy większym zużyciu zapach plastiku może nie być najprzyjemniejszy
  • Czajnik elektryczny ze stali – chodzi przede wszystkim o stal szlachetną i nierdzewną; są cięższe od czajników plastikowych, a ich obudowa znacznie bardziej się nagrzewa, dlatego też dobry czajnik elektryczny stalowy powinien mieć termoizolację; taki czajnik może dłużej trzymać ciepło
  • Czajnik elektryczny szklany – ten tym czajników elektrycznych jest bardzo lekki, do tego wygląda też zdecydowanie bardziej elegancko i może mieć wykończenia plastikowe lub metalowe; powszechnie uważane są za czajniki zdrowe i higieniczne, a ich jedyną wadą jest silne nagrzewanie ścianek
  • Czajnik elektryczny ceramiczny – ten typ czajnika elektrycznego nie jest u nas zbyt popularny, jednak powoli się zaczyna to zmieniać; przede wszystkim ceramika uznawana jest za najzdrowszy materiał, dodatkowo nie nagrzewa się on i bardzo łatwo można utrzymać czajnik w czystości; minusem może być wysoka cena, a także waga, co może utrudniać codzienne użytkowanie

Czajniki elektryczne

Jakie funkcje powinien mieć dobry czajnik elektryczny?

To, że czajnik elektryczny powinien podgrzewać wodę w miarę krótkim czasie, jest oczywistością. Warto jednak wspomnieć o kilku dodatkowych funkcjach, które może on mieć i które w wielu przypadkach mogą znacząco umilić codzienne użytkowanie. Dobrze jest, jeżeli czajnik posiada termoizolację, dzięki której nie poparzymy się o obudowę, a woda w nim pozostawiona dłużej zachowa ciepło.

Dodatkowo można spotkać na rynku czajniki elektryczne z wyświetlaczem, które dodatkowo pozwalają na regulację temperatury podgrzewanej wody. Warto też wspomnieć o sposobie nalewania wody. Najczęściej robi się to przez otwarcie pokrywki, na rynku można jednak spotkać modele, które tego nie wymagają i mają do tego specjalny otwór, albo można to zrobić przez dzióbek.

Przydaje się także wskaźnik poziomu wody i coraz częściej można spotkać także te podświetlane. Żeby zapewnić bezpieczeństwo, warto wybrać czajnik elektryczny z lampką kontrolną,choć można też znaleźć urządzenia, które w trakcie gotowania… zmieniają kolor. Do tego można jeszcze doliczyć automatyczne wyłączenie po zagotowaniu wody, a także sygnał dźwiękowy. Przydaje się także zabezpieczenie uniemożliwiające włączenie czajnika, jeżeli nie ma w nim wody.

Jaki czajnik elektryczny jest najzdrowszy?

Oprócz takich szczegółów jak parametry, coraz częściej zwraca się uwagę również na zdrowie. Przy wymianie typów czajników zostało wspomniane, że najzdrowszym materiałem jest ceramika, jednak wysoka cena tych urządzeń, może skutecznie odstraszyć. Innym wyjątkowo zdrowym czajnikiem jest czajnik elektryczny szklany. Stal czy plastik po jakimś czasie traci swoje właściwości i trzeba o tym pamiętać.

Przy okazji warto też pamiętać o filtrach. W wielu czajnikach one występują i żeby zachować w trakcie gotowania zdrową i czystą wodę, należy je regularnie czyścić i wymieniać. Mogą to być filtry w formie siateczki nylonowej lub siateczki ze stali nierdzewnej. Do wyboru mamy jeszcze filtr węglowy.

Wybierając się czajnik elektryczny, warto jest się przyjrzeć bliżej konkretnym modelom dostępnym w sklepach. Dzięki temu będzie można zakupić czajnik idealnie dopasowany do naszych oczekiwań, a także bezpieczny dla naszego zdrowia i życia.

Share.

Jeden komentarz

  1. Tradycyjne czajniki już chyba odchodzą do lamusa, nie sądzicie? Już dawno nie widziałem, żeby ktoś taki miał. Zdaje się, że czajniki elektryczne je wypierają.

Leave A Reply