Zabawki muszą motywować i uczyć Twoje dziecko!

1

Wszyscy rodzice chcieliby, żeby ich pociechy rozwijały się prawidłowo. Stąd nieraz kładą nacisk, by zabawki nie tylko zapewniały dziecku chwilę frajdy, ale też czegoś je uczyły, motywowały do poznawania świata, pobudzały wyobraźnię i kreatywność. Ale jakie zabawki najlepiej sprawdzają się w tej roli?

Dzieci poświęcają czas przede wszystkim na zabawę. To jest właśnie najważniejszy punkt dnia w początkowych latach życia. Oczywiście na pierwszym miejscu jest tu rozrywka – dzieci bawią się dlatego, że po prostu sprawia im to przyjemność. Trzeba jednak wiedzieć, że zabawki to nie tylko zabawa, ale także rozwój dziecka (takie zabawki znajdziesz np. na www.urwis.pl), dlatego warto dobrać je właśnie pod tym kątem.

Na dobrą sprawę każda zabawa w jakiś sposób rozwija dziecko. Są jednak zabawki, które robią to lepiej niż inne. Oczywiście ich wartości edukacyjne muszą iść w parze z rozrywką, jakiej dostarczają, w przeciwnym wypadku dziecko rzuci je w kąt i nie będzie do nich zbyt chętnie wracać. W jakie zabawki warto więc zainwestować, by wspomóc rozwój swojego dziecka?

1. Mata edukacyjna

Edukacyjna mata, której dziecko może używać zamiast kojca, to dowód na to, że o rozwój dziecka można zadbać już od niemowlęctwa.

Mata składa się z elementów, które mają pobudzać zmysły dziecka – wzrok, słuch, dotyk – a tym samym wzbudzić w nim zaciekawienie otaczającym je światem. Dlatego dobra mata powinna być wykonana z materiałów o różnej fakturze.

Tego rodzaju mata zawiera z reguły elementy, wydające dźwięki (piski, szelesty czy melodyjki), nie może też zabraknąć podczepionych u góry zabawek. Już nawet trzymiesięczne niemowlę wyciąga do nich rączki, dlatego dobrze jest, jeśli zabawki dadzą się łatwo odczepić.

edukacyjna mata

2. Kredki

Jeżeli chodzi o rozwój dziecka, to oczywiście najlepsze są te zabawki, które stawiają mu jak najmniej ograniczeń. Innymi słowy, te, którymi można bawić się na wiele sposobów. Dlatego podarowanie dziecku pudełka kredek i bloku papieru to lepszy pomysł niż wręczenie mu jakiejś mechanicznej zabawki, z którą nie bardzo nawet wiadomo co robić, bo wszystko robi sama.

I nie powinno się przejmować, jeśli dziecko nie zostanie małym artystą. Niech dzięki kredkom śmiało się uzewnętrznia na papierze. Nawet jeśli dla nas efekt jego pracy będzie wyglądał po prostu jak kolorowe gryzmoły, zapewnienie dziecku możliwości rysowania wszystkiego, na co ma ochotę, pozytywnie wpłynie na rozwój jego kreatywności.

3. Klocki

Klocki wyrabiają w dziecku zdolności manualne, ale to nie wszystko. Mogą też rozwijać wyobraźnię i zmysł twórczy.

Dlatego lepiej na początek nie dawać dziecku konkretnych zestawów, które muszą być ułożone według określonych zasad. To niewątpliwie też rozwija, ale na start lepiej, by dziecko za pomocą klocków urzeczywistniało własne pomysły. To podobna sytuacja jak z kredkami – dając maluchowi narzędzia do uzewnętrzniania jego wyobraźni, motywujemy go, by rozwijało się w tym kierunku.

dziecko układa klocki

4. Zabawki interaktywne

Istnieje też cała masa edukacyjnych zabawek interaktywnych, które powstały specjalnie z myślą o tym, by wspomagać prawidłowy rozwój dziecka. Poprzez przyciski, zabawne dźwięki, melodyjki czy światełka mogą nauczyć malucha podstaw, jeśli chodzi o poznawanie słów, liter, cyfr czy kolorów.

To takie zabawki jak choćby popularny Szczeniaczek Uczniaczek, łączący w sobie maskotkę do przytulania jak i nieocenioną pomoc naukową, która nauczy dziecko abecadła czy nazw części ciała.

Podobnie dobrze może się sprawdzić telefon. Ta zabawka, występująca w wielu różnych wariantach, zależnie od modelu, również pomaga dziecku poznać litery, cyfry czy choćby odgłosy zwierząt.

Share.

Jeden komentarz

  1. zabawki w edukacji dziecka są niesamowicie ważne, sama się o tym przekonałam wychowując własne dzieci

Leave A Reply