Dom na działkę: modułowy, drewniany? Jak urządzić dom na działce?

0

Mając działkę rekreacyjną, dobrze jest ją odpowiednio urządzić, aby możliwe było spędzanie na niej czasu w sposób wygodny i przyjemny. Podstawą będzie tutaj przede wszystkim postawienie odpowiedniego budynku, czyli inaczej mówiąc domu letniskowego. Wybór projektów jest szeroki, choć w przypadku działek rekreacyjnych najczęściej myśli się albo o domach modułowych, albo drewnianych. Który wybrać? Jak urządzić?

Co mówi prawo o działce rekreacyjnej?

To pytanie jest dosyć zasadne, ponieważ tak naprawdę w polskim prawie nie istnieje coś takiego jak działka rekreacyjna, za to można znaleźć informacje o wolnostojących budynkach rekreacyjnych, które określają je jako budowle sezonowe, które nie mogę przekraczać określonej wielkości, czyli 35 m2. Oczywiście, w zależności od terenu i praw na nim obowiązujących może wyglądać to inaczej. Chodzi przede wszystkim o plan zagospodarowania przestrzennego, który określa jakie budynki i o jakim przeznaczeniu mogą na nim stanąć oraz jaka może być ich maksymalna wielkość.

Jaki dom na działkę rekreacyjną?

Jeżeli mamy możliwość wybudowania domu, na danej działce, wówczas pojawia się kolejny dylemat – co lepiej postawić i jakie ma się opcje? Jeżeli chodzi o budynki z przeznaczeniem na rekreacje, ale do użytku całorocznego, a nie tylko sezonowego, najczęściej myśli się o domach modułowych lub drewnianych, które mają specyficzny styl i charakter. Ich projekty można z łatwością znaleźć w sieci, podobie jak i pomysły na urządzenie wnętrz są w internecie, między innymi na WnetrzeiStyl.pl. Zanim więc weźmie się za budowę, warto wcześniej rozeznać się w temacie, a także zaplanować, co i jak ma wyglądać.

Czym charakteryzuje się dom modułowy?

Domy modułowe należą do konstrukcji, które powstają z gotowych, wcześniej wyprodukowanych większych elementów, a następnie są przenoszone na miejsce i składane. Ich największą zaletą jest szybkość postawienia, a także cena – znacznie niższa niż przy budowie standardowego tradycyjnego domu. Współcześnie są to propozycje pełnowartościowe, całotoczne, ocieplane i ze wszystkimi udogodnieniami, dostępem do prądu, wody i mediów.

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie wyłożenie od razu całej gotówki, jak również nie ma szans na negocjację kosztów, ponieważ kupuje się gotowe elementy za określoną kwotę. Trzeba też osobno dodatkowo zapłacić za postawienie fundamentów, a także stworzenie całej infrastruktury oraz połączenia z mediami. Mimo wszystko ich funkcjonalność w niczym nie odbiega od domów tradycyjnych.

Czy dom drewniany na działkę to dobry pomysł?

Drugim popularnym rozwiązaniem jest wybudowanie domu drewnianego, który jest oczywistym ukłonem w stronę natury, a co za tym idzie, jako budowla rekreacyjna wydaje się być doskonałym wyborem. Wbrew pozorom domy drewniane to nie tylko małe domki letniskowe, ponieważ pod względem architektonicznym mamy tu naprawdę duży wybór projektów o różnej rozpiętości powierzchni. Tu także mamy nieco krótszy czas budowy, a przynajmniej jest on krótszy w stosunku do domów murowanych. Poza tym często łączy się je w innymi materiałami, jak kamień, stal czy szkło. Są lekkie w konstrukcji i nie wymagają dodatkowych wzmocnień, wbrew pozorom są też bardzo wytrzymałe.

Jak zaaranżować dom na działce rekreacyjnej?

Aranżacja domu na działce rekreacyjnej będzie zależała w dużym stopniu od samego charakteru budowli oraz naszych własnych upodobań. Najlepiej jeszcze na etapie planowania budowy określić, na jakim stylu nam zależy i pod tym kątem działać. Oczywiście warto też korzystać z podpowiedzi dostępnych w sieci, gdzie można zapoznać się z różnymi pomysłami odnośnie urządzania wnętrz i tego, na co warto zwrócić uwagę. Często wybiera się przy tym styl luźniejszy, niemal wakacyjny, by jeszcze bardziej podkreślić charakter zabudowy i celu jej istnienia.

Share.

Leave A Reply