Rodzaje ogrodzeń – jakie wybrać do nowoczesnego domu?

0

Istnieje bardzo wiele rodzajów ogrodzeń jednak nie wszystkie będą pasowały do nowoczesnego domu. Obecnie wykorzystuje się drewno, metal, kamień lub beton do tworzenia ogrodzeń. Warto, zanim się na cokolwiek zdecydujemy, przemyśleć wybór i dopasować ogrodzenie do stylistyki domu. Podpowiadamy jaki rodzaj ogrodzenia sprawdzi się w nowoczesnym domostwie.

Ogrodzenie z kamienia – kiedy się sprawdzi?

Jeśli jesteś właścicielem dość rozległej posesji warto zastanowić się nad ogrodzeniem z kamienia. Nowoczesne ogrodzenia firmy Kost-Bet (www.kostbet.pl) w większości wykonane są z tego materiału, a jak wiadomo zapewnia on mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Warto wiedzieć, że ogrodzenia kamienne są masywne i dość szerokie, można z nich zbudować pełny mur lub tylko podmurówkę, słupy lub zdecydować się na fragmenty muru połączonego z metalem. Tak naprawdę kamienny mur można połączyć z dowolnym materiałem. Na pewno mur z kamienia będzie dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prywatność, ale także może on stanowić świetną ozdobę nowoczesnego domu, zwłaszcza jeśli połączy się go z innymi materiałami. Przeważnie mury kamienne wykonane są z twardych skał magmowych lub z piaskowców oraz wapieni.

Kiedy warto postawić na ogrodzenie drewniane?

Na pewno nowoczesny dom w stylu rustykalnym polubi się z tego typu ogrodzeniem. Co ważne, ogrodzenia drewniane nie wywołują wrażenia kompletnego odizolowania się od świata. Najczęstszym rodzajem drewna użytym do stawiania ogrodzeń jest sosna i świerk. Warto jednak pamiętać, że mur z drewna należy co jakiś czas malować i konserwować. Drewno poprzez swoją wyrazistość narzuca określony styl, dlatego bardzo często jest wykorzystywane w nowoczesnych domach. We współczesnych aranżacjach domostw wykorzystuje się ażurową drewnianą barierę – po prostu niektóre elementy muru są tu ułożone bardziej luźno, inne z kolei mocniej przylegają. W nowoczesnych posesjach bardzo często stawia się na proste deski bez zaokrągleń. Niektóre domostwa otoczone są murem drewnianym, który ma także elementy tynkowanych słupków.

Ogrodzenia metalowe – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Ogrodzenia metalowe należą chyba do tych najbardziej klasycznych, stosowanych od lat na wielu posesjach. Warto pamiętać, że jeśli są wykonane na zamówienie w kuźni, wtedy są najbardziej efektowne. Dobrze jest, zanim zdecydujemy się na tego typu ogrodzenie, zastanowić się nad kowalstwem artystycznym. Specjalista w swoim fachu jest tu bowiem w stanie wykonać kompozycje proste jak i bogato zdobione. Aby utrudnić włamanie nieproszonym gościom można zdecydować się na elementy ostro zakończone. Na pewno na plus tego typu ogrodzeń przemawia fakt, że są one bardzo trwałe i nie muszą być konserwowane.

Żelazna brama

Gdzie sprawdzi się ogrodzenie z betonu?

Podobnie jak w przypadku muru z kamienia, tak i tutaj ogrodzenie z betonu najlepiej sprawdzi się na dużych posesjach. Jeśli mur z betonu postawi się na mniejszym terenie może on przytłoczyć budowlę swoją masywnością i ciężkością. Na pewno do zalet tego typu ogrodzenia można zaliczyć cenę – beton jest dość tani, a aby zbudować mur potrzebny jest zwykły beton i siatka zbrojeniowa. Mimo, że ogrodzenia z betonu są raczej stosowane w klasycznych domostwach, można je łatwo uatrakcyjnić zwłaszcza jeśli mamy zamiar ogrodzić nim nowoczesną posesję. Bardzo często mur betonowy łączy się z elementami metalowymi czy drewnianymi. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku budowli geometrycznych o surowej architekturze.

Kiedy warto postawić na akustyczny płot?

Płot akustyczny to dobre rozwiązanie kiedy właściciele posesji chcą zachować swoją prywatność i ochronić dom przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz. Płot akustyczny to nic innego jak panele wypełnione pochłaniającym dźwięk materiałem. Ich działanie dźwiękochłonne jest bardzo podobne do ekranów stawianych przy autostradach. Ci, którzy mimo hałaśliwej ulicy za ogrodzeniem chcą stworzyć zaciszny zakątek w swoim ogrodzie powinni zwrócić uwagę na tego typu mur. Warto wiedzieć, że takie ogrodzenie to solidna baza dla pnących roślin, w tym bluszczu.

Share.

Leave A Reply