Pomoc dla frankowiczów – gdzie szukać pomocy kiedy masz drogi kredyt we frankach?

0

Kilka lat temu niezwykle popularne były kredyty zaciągane w szwajcarskiej walucie – frankach. Skorzystanie z tego typu oferty wydawało się bardzo korzystne, baki przekonywały, że płacąc taką samą ratę, można otrzymać wyższy kredyt, jeśli weźmie się go w tej właśnie walucie. Biorąc pod uwagę, że frank był od wielu lat bardzo stabilny, ludzie decydowali się na takie rozwiązanie. Obecnie toczą się sprawy dotyczące zadłużonych osób, a wiele z nich szuka pomocy. Gdzie można ja znaleźć?

Pomoc dla frankowiczów

Ilość osób borykająca się z problemem kredytu we frankach jest ogromna, dlatego tez ich sytuacja jest co jakiś czas komentowana w mediach, ich losem interesują się także władze państwowe. Od dłuższego czasu w Sejmie znajdują się cztery projekty ustaw dotyczących frankowiczów. Autorem jednego z nich jest prezydent Andrzej Duda, według którego rozszerzone powinno być działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, a także podniesione minimum dochodowe, umożliwiające wnioskowanie o wsparcie.

Wiele osób nie chce jednak czekać na to, aż rząd uchwali jakąkolwiek ustawę, która mogłaby im pomóc i biorą sprawy w swoje ręce. Frankowicze szukają pomocy w kancelariach prawnych (Kancelaria Prawna Semper Invicta) i niejednokrotnie udaje im się wygrać sprawy z bankami.

Kredyt we frankach – w czym problem?

Wciąż nie dla każdego jest jasne, w czym tkwi tak naprawdę problem frankowiczów i dlaczego obwinia się za wszystko banki? Otóż w sporym uproszczeniu polskie banki oferowały swoim klientom kredyty we frankach, gdyż banki szwajcarskie miały niższe marże, a co za tym idzie – lepsze warunki kredytów. Aby ten pomysł zadziałał, polscy kredytodawcy powinni zaciągnąć kredyty w Banku Szwajcarskim, jednak tego nie zrobili. W zamian za to przeliczyli całą operację, do której nie doszło, na złotówki, aby zachować pozory.

Niestety nadzór bankowy nie wychwycił tych nieprawidłowości, podobnie jak klienci. Cała sprawa zaczęła wychodzić na jaw w momencie, gdy frank szwajcarski gwałtownie zdrożał i tym samym wzrosły wysokości kredytów. W wielu wypadkach okazało się, że zamiast 300 tysięcy złotych, kredytobiorca musiał zwrócić bankowi 500 tysięcy, co znacznie przekraczało wartość nieruchomości zakupionej przez niego na kredyt.

O co walczą frankowicze?

Na co mogą liczyć osoby, które wzięły kredyt we frankach i mają problem z jego spłatą? Kancelarie prawnicze specjalizujące się w tego typu sprawach pomagają im w odzyskaniu nienależnie świadczonych na rzecz banku kwot. W grę wchodzą tutaj zarówno środki, które zostały już wpłacone do banku, jak i te, które pozostały do spłaty.

Choć wiele osób martwi się, że wygrana z tak potężną instytucją jak bank jest niemożliwa, to liczne wyroki sądów potwierdzają, że prawo stoi po stronie osób pokrzywdzonych. W ostatnich latach miało miejsce wiele procesów sądowych wytoczonych przez frankowiczów, które zakończyły się dla nich sukcesem. Dla wielu z nich sprawa dotyczyła dorobku całego życia, co pokazuje, jak ważna jest walka o sprawiedliwość.

Share.

Leave A Reply