Oferta klubów fitness to nie tylko siłownia!

1

Kluby fitness swego czasu stały się bardzo popularnymi miejscami służącymi uprawianiu sportu i dbaniu o sylwetkę. Kluby fitness to jednak coś więcej niż tylko popularny aerobik, jednocześnie coś innego niż siłownia, z którą często jest mylony. Czego możemy się spodziewać po takim miejscu i na jaką ofertę możemy trafić? O czym warto wiedzieć, zaczynając swoją przygodę z fitnessem?

Czym różni się klub fitness od siłowni?

Przede wszystkim najprawdopodobniej różnica tkwi w doborze odbiorców. Typowe siłownie oblegane są przede wszystkim przez mężczyzn i można tam spotkać niewielką ilość kobiet, które decydują się właśnie na trening w takim miejscu. Poza tym, siłownie są zazwyczaj nastawione na zwiększanie masy oraz siły mięśniowej, z kolei kluby fitness są znacznie bardziej zróżnicowane pod względem zajęć i choć mają często w swojej ofercie siłownie, to kojarzą się głównie z kobietami w sportowych strojach uczęszczających na zajęcia aerobiku. Mimo wszystko takie miejsca to zdecydowanie więcej, dlatego warto się im przyjrzeć bliżej.

Co to jest klub fitness?

Trzeba zacząć od tego, że fitness sam w sobie jest rodzajem gimnastyki rekreacyjnej, która pozwala w zrzuceniu zarówno zbędnych kilogramów, jak i wyrzeźbieniu sylwetki. Bardzo często uznawany jest za o wiele bardziej atrakcyjniejszą formę treningu fizycznego niż siłownia. Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej takich klubów, które swego czasu stały się niezwykle popularnymi miejscami, proponującymi szeroką ofertę zajęć, np. FitnessPlatinium.pl to nie tylko siłownia, ale szereg stref i typów zajęć fitness (zobacz: www.fitnessplatinium.pl/wadowicka/), jak chociażby zajęcia taneczne – salsation czy zumba, a także fat bulding ze strefą cardio. Ze stref oprócz tych skupiających się na fitnessie można wyróżnić także siłownię jako taką oraz chociażby strefę relaksu, czyli sauny czy jacuzzi. Nie można też zapomnieć o licznych sprzętach, jak bieżnie oraz rowery stacjonarne. Tak więc kluby fitness mogą poszczycić się sporą różnorodnością i dużym wyborem zajęć.

Kobieta siedząca na podłodze w siłowni koło sztangi

Czym wyróżniają się kluby fitness?

Jak widać oferta klubów fitness jest bardzo różnorodna i szeroka, mająca na celu dotarcie do jak największej rzeszy odbiorców, z czego, każdy z nich będzie mógł wybrać coś najbardziej odpowiedniego dla niego, dlatego zaczynając swoją przygodę z klubem fitness trzeba wybrać rodzaj ćwiczeń, które chce się wykonywać. Przede wszystkim ćwiczenia odbywają się w grupach, co daje dodatkową motywację do działania. Efekty regularnych ćwiczeń są widoczne już po krótkim czasie. Co ważniejsze tego typu ćwiczenia najczęściej wpływają na duże partie ciała, pozytywnie wpływając na cały organizm.

Klub fitness czy siłownia?

Tu trzeba odpowiedzieć sobie samemu. Jeżeli naszym celem jest jedynie zwiększenie masy mięśniowej i trening siłowy, to zdecydowanie siłownia będzie najodpowiedniejsza, choć także i tam można znaleźć lżejsze formy treningu, jak rowerki, bieżnie czy stepery. Jeżeli jednak chcemy wykształcić i wzmocnić sylwetkę, zdecydowanie lepszy będzie trening aerobowy. Zajęcia fitness świetnie pomagają również w odchudzaniu, a także oddziałują relaksująco, dzięki czemu poprawia się nasze samopoczucie. Często można w takich miejscach znaleźć również zajęcia prozdrowotne – stretching czy zdrowy kręgosłup. Najlepsze efekty treningowe może przynieść jednak połączenie obu stref – siłowni i fitnessu, warto więc nie skupiać się tylko na jednym, albo drugim.

Kobieta ćwicząca jogę

Czy są jakieś minusy klubów fitness?

Właściwie to ciężko jest znaleźć jakiekolwiek minusy klubów fitness. To doskonała alternatywa dla siłowni, a liczba proponowanych przez kluby zajęć jest w stanie zainteresować praktycznie każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bo trzeba przyznać, że i mężczyźni są coraz częstszymi bywalcami fitness klubów. Jedynym minusem może być właśnie tak ogromna popularność, którą się cieszą tego typu zajęcia, ponieważ wymusza to znacznie wcześniejsze zapisy, a wole miejsca bardzo szybko są zajmowane przez osoby zainteresowane. Popularność sprawia, że kluby fitness są masowo odwiedzane i często przepełnione, tak więc nic w tym dziwnego, że powstaje ich coraz więcej, w końcu coraz większa liczba osób chce zadbać o swoją sylwetkę, a do tego potrzeba również więcej miejsca.

Share.

Jeden komentarz

  1. Ja chyba muszę wykupić jakiś karnet. Czas wziąć się za siebie i zadbać o kondycję. Chociaż myślę też o jodze.

Leave A Reply