Moda, która lubi powracać, czyli modowe powtórki sprzed lat

1

Historia lubi zataczać koło – to powiedzenie sprawdza się także w przypadku mody. Zanim więc wyśmiejesz i wyrzucisz bluzkę babci sprzed 50 lat zastanów się, czy przypadkiem nie będzie to hit kolejnego sezonu! Zajrzyj do szafy babci, mamy –  szukaj modowych hitów!

Moda lubi zataczać koło!

Ktoś może powiedzieć, że moda na domodi.pl, czy prezentowana w innych miejscach w sieci,  nieustannie się zmienia – projektanci prześcigają się przecież w nowatorskich rozwiązaniach, a każda osoba, chcąca ubierać się zgodnie z obowiązującymi trendami, ciągle chodzi na zakupy i wydaje pieniądze na kolejne ciuszki.

Z drugiej jednak strony można powiedzieć, że tak naprawdę współczesna moda nieustannie czerpie z wcześniejszych pomysłów. Oba te twierdzenia są prawdziwe, w rzeczywistości bowiem projektanci inspirują się tym, co było modne przed laty, jednocześnie łącząc modową tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami. Wykorzystując popularne niegdyś fasony, stawiają na nietypowe połączenia kolorystyczne, czy też stosują odmienne tkaniny, które dawniej nie były popularne.

Tak naprawdę modne ubrania, które co jakiś czas pojawiają się na wybiegach, możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie:

Kurtka dzinsowa ciągle powraca do łask

To już kiedyś było modne i teraz wraca do łask

Świetnym przykładem będą tutaj popularne okulary, tzw. lenonki, czyli rozpowszechnione przez Johna Lennona niewielkie szkła w okrągłych oprawkach. Największą popularnością okulary te cieszyły się w latach 60 i 70, noszone były przez środowisko hipisowskie. W Polsce nosiło się głównie okulary przeciwsłoneczne o takim kształcie, jednak w Ameryce lenonkami były przede wszystkim okulary korekcyjne. W latach 90 lenonki powróciły do łask. Modne przez kilka lat, zniknęły z wybiegów i ulic na ponad dwie dekady, by w roku 2013 nieśmiało powrócić do modowego „must have”.

Nowe wcielenie lenonek odbiega nieco od tradycyjnych okularów. Kiedyś szkła były niewielkie (dlatego lenonki niezbyt dobrze sprawdzały się jako okulary przeciwsłoneczne), posiadały metalowe oprawki, a wersja przeciwsłoneczna występowała przede wszystkim w czarnej kolorystyce. Dzisiejsze lenonki posiadają znacznie większe szkła, mają oprawki wykonane z plastiku, a gama kolorów jest bardzo szeroka: najpopularniejsze są lenonki niebieskie, bursztynowe lub żółte.

Inne przykłady ze świata mody, które dowodzą, że niektóre trendy powracają niczym bumerang? Proszę bardzo! Jeansowe kurtki, buty na koturnach, szelki do spodni, sukienki maxi, spódnice bombki, plastikowa biżuteria, leginsy. Wszystkie te elementy garderoby to powrót trendów sprzed kilkudziesięciu lat, a nie wymysł współczesności. W kształtowaniu dzisiejszej, oryginalnej i niebanalnej mody większą rolę odgrywa sposób zestawiania ze sobą poszczególnych ubrań i dodatków, a nie wymyślanie nowych fasonów i części garderoby, o których istnieniu wcześniej nikt nie słyszał.

Szelki do spodni

To, co zawsze było i będzie modne

W modzie istnieją elementy, które nigdy nie przestają być na czasie. Klasyka zawsze będzie mile widziana! Wśród elementów garderoby, które powinny znaleźć się w szafie każdej kobiety, niezależnie od jej wieku i modowych upodobań, należy wymienić: białą koszulę, czarną sukienkę o prostym kroju, dopasowane do figury jeansy oraz eleganckie, najlepiej czarne, szpilki.

Mężczyzna powinien mieć w swojej garderobie dobrze skrojony, klasyczny garnitur, casualową marynarkę, którą można zakładać do jeansów lub chinosów oraz przynajmniej jedną koszulę w kratę. Zwróćmy uwagę, że niezależnie od aktualnych trendów mody, wymienione części garderoby zawsze są dostrzegalne na wybiegach i ulicach, w różnych okresach mogą być co najwyżej zestawianie z odmiennymi dodatkami, czy noszone na różne sposoby (np. jeden trend zakłada, że biała koszula powinna być wpuszczona w spodnie, a innym razem moda nakazuje nosić taką koszulę luźno opadającą na dolną część stroju).

Share.

Jeden komentarz

  1. Teraz znowu modne są chokery. Pamiętam, że w latach 90. wszystkie moje koleżanki je nosiły – ja nie, bo mi się w ogóle nie podobały. Ale w tej wersji co są teraz, wyglądaja o wiele lepiej, więc się skuszę na jakiś model. A wy?

Leave A Reply