Pizza – któż jej nie lubi? Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie na wypad do pizzerii. Najbardziej chcielibyśmy raczyć się własnoręcznie przyrządzoną pizzą, problem tylko w tym, że taka domowa zwykle odbiega smakiem od tych przygotowanych przez fachowców. Ale wcale nie musi tak być. Istnieją sposoby, by poprawić smak naszej pizzy.
Kamień do pizzy
Najlepszym sposobem na poprawienie jakości domowej pizzy jest sprawienie sobie specjalnego kamienia do jej pieczenia. To zdecydowanie metoda numer jeden, jeśli chcemy, by domowa pizza zaczęła smakować jak z prawdziwej włoskiej pizzerii. Nie ma się co dziwić, kamień do pieczenia pizzy to typowo włoski sposób wypiekania (https://artigiano.pl/9-kamienie-do-pizzy), więc to naturalne, że przynosi najlepsze efekty. Ale właściwie dlaczego zmiana sposobu pieczenia przynosi takie dobre rezultaty?
Otóż kamień pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po całej pizzy, a ponadto wchłania też z ciasta wilgoć. To sprawia, że ciasto staje się od spodu bardziej chrupiące i nie jest wyschnięte na górze. Kolejną zaletą stosowania kamienia jest oszczędność czasu. Można dzięki niemu upiec pizzę zaledwie w kilka minut.
Oczywiście trzeba najpierw poznać pewne zasady stosowania tego użytecznego „sprzętu”. Przede wszystkim kamień trzeba nagrzać przed położeniem na nim pizzy. I nie powinna to być pizza mrożona, bo różnica temperatur może wtedy doprowadzić do popękania kamienia.
Żeby zdjąć gotową pizze z kamienia, używa się specjalnego łopatki. Jeżeli jej nie mamy, możemy oczywiście wykorzystać zwykłe widelce. Pizzę z kamienia, przy odpowiednim podważeniu, nie jest trudno zdjąć, ponieważ ciasto do niego raczej nie przywiera.
Jaki sos do pizzy?
Sos najlepiej zrobić na bazie pomidorowej passaty – oczywiście ze świeżych włoskich pomidorów. Z passaty możemy uzyskać lepszy sos niż z pomidorów z puszki. Będzie nie tylko gęstszy, ale również lepiej będzie przenikał w ciasto i chłonął przyprawy. Aby sos miał wyrazisty smak, nie wystarczy oczywiście sam pomidorowy przecier. Trzeba odpowiednio doprawić go czosnkiem, papryką, oliwą, bazylią i oregano.
Jaki ser do pizzy?
Jeśli pizza ma być jak z prawdziwej włoskiej pizzerii, najlepszym serem będzie mozzarella. To przecież autentyczny włoski ser, pochodzący z regionu Kampanii. Jeśli nie uda nam się zdobyć prawdziwej mozzarelli (choć nie powinno być z tym większych problemów) lub po prostu chcemy trochę zaoszczędzić, możemy zastąpić ją serem z krowiego mleka – tańszy, mniej wykwintny, ale nie robiący dużej różnicy w smaku. Inne warte wspomnienia zamienniki dla mozzarelli to ser z mleka koziego czy owczego (feta).
Na odrębny akapit zasługuje parmezan. Jeśli go świeżo zetrzeć i posypać nim pizzę, póki jeszcze gorąca, pozwala to w wyjątkowy sposób podkreślić jej smak.
Jaki pieprz?
Aby nadać pizzy odpowiedniego smaku, pieprz, bez względu na to czy wybierzemy czarny, biały bądź kolorowy, powinien być świeżo zmielony. Najlepiej więc kupować go w całych ziarenkach, a następnie zemleć młynkiem bezpośrednio na pizzę. Żeby nie przesadzić z pieprzem w którymś kawałku pizzy, najlepiej mleć go z większej wysokości, wtedy rozłoży się mniej więcej równomiernie.
Jeden komentarz
Nigdy bym nie pomyślała o kamieniu do pizzy, a jak widać ma to ogromne znaczenie w przypadku pieczenia pizzy. Nic dziwnego, że moja domowa pizza pozostawia wiele do życzenia.