Jak napisać esej po angielsku?

1

Nauka języka angielskiego jest dziś niezwykle ważna zarówno dla uczniów w szkołach, jak i dla dorosłych, którzy nie mieli wcześniej okazji się z nim zaznajomić. Umiejętności związane z ta nauką przydają się w pracy, podczas wakacyjnych wyjazdów, w rozmowach z obcokrajowcami. Jest to język, bez którego ciężko się dzisiaj obejść, dlatego też w niemal każdym kraju Europy stawia się na jego naukę tak duży nacisk.

Przyswajanie języka obcego to jednak nie tylko pojedyncze słówka i zasady gramatyczne wkuwane na pamięć. To również budowanie pełnych, sensownych zdań, zarówno w formie mówionej, jak i niemniej ważnej – pisemnej. Poniższe wskazówki rozjaśnią nieco kwestię tego, jak napisać esej po angielsku, co nie dla każdego jest tak łatwe i oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Esej – od czego zacząć?

Esej ma zazwyczaj za zadanie wyrażenie opinii na jakiś konkretny temat. Pisany powinien być w stylu formalnym i dzielić się na trzy standardowe części, stanowiące wprowadzenie, część główną oraz podsumowanie.

Przed rozpoczęciem pisania, zastanówmy się, jaki jest naprawdę nasz punkt widzenia i jak postrzegamy dany temat. Rozplanujmy sobie schemat naszego eseju w głowie, a być może nawet na kartce i starajmy się go trzymać.

Pamiętaj o wstępie, rozwinięciu i zakończeniu

Wprowadzenie, czyli introduction stanowić powinno opis danego problemu i zawierać musi nasze zdanie na jego temat, które rozwiniemy i uargumentujemy w kolejnych częściach naszej pracy.

Część główna – main body, składać powinna się na dwa paragrafy. Opisać należy w niej dokładny punkt widzenia autora, dobrze go argumentując. Musi się tu jednak również znaleźć kontrapunkt do wysuniętej tezy w myśl zasady, że od każdej reguły istnieje wyjątek.

Ostatnim elementem eseju jest jego podsumowanie, czyli conclusion. Ta część zawierać powinna ponowne powtórzenie opinii autora na dany temat, napisane jednak innymi słowami i puentujące cały artykuł.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak napisać esej

Przydatne zwroty podczas pisania eseju

Zwroty, których możemy używać przy pisaniu eseju, wyrażając swoją opinię to między innymi:

  • In my opinion/view…/I’m of the opinion that…/Personally I belive that… /In my judgement – Moim zdaniem…
  • I think/belive/feel that…/My point of view is that…/To my mind… – Myślę, że…
  • As far as I’m concerned…/When it comes to me… – Jeżeli o mnie chodzi, to…
  • Personally I belive that… – Osobiście myślę, że…
  • The point I’m trying to make is… – Chodzi mi o to, że…

Zwroty przydatne przy wyszczególnianiu punktów w eseju:

  • Firstly…/In the first place…/To begin with…/First of all…/To start with…/First… – zwroty rozpoczynające wyrażanie opinii.
  • Secondly…/Then…/Next…/Another point is…/Furthermore…/Moreover…/What is more…/In addition to…/Apart from... – zwroty skupiające uwagę czytelnika wokół kolejnego punktu.
  • Finally…/Lastly…/To end with…/In conclusion…/Concluding…/To sum up…/Summing up… – zwroty zakańczające wyrażanie opinii.

Pamiętajmy, aby nie tworzyć jedynie prostych, składających się z jednego orzeczenia zdań, próbujmy tworzyć i te bardziej złożone. Uważajmy również na pisownię i wyodrębniajmy odrębne punty naszego eseju, umieszczając je w oddzielnych paragrafach.

Share.

Jeden komentarz

  1. Niektórzy nie potrafią napisać eseju w języku polskim, a co dopiero w angielskim. I czy takie „angielski” esej jest tym samym co w języku polskim? Chodzi mi o takie główne zasady dotyczące tej formy treści.

Leave A Reply