Rozprawka to jedna z najbardziej popularnych form, których pisania uczy się młodzież szkolna. Umiejętność pisania rozprawki jest ważna nie tylko ze względu na egzaminy, czy maturę. Pisanie tego rodzaju tekstów uczy sztuki argumentacji oraz zachowania odpowiedniej kolejności w przedstawianiu swojego stanowiska na dany temat. Jak zatem dobrze napisać zakończenie rozprawki?
W zakończeniu rozprawki streść cały tekst
Pytanie o to, jak napisać rozprawkę nurtuje zapewne wielu młodych ludzi, którzy stają przed tym wyzwanie po raz pierwszy. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż rozprawka ma kilka cech, które należy uwzględnić podczas tworzenia tekstu. My skupimy się na samym jego zakończeniu, a dokładnie na tym, jakie elementy powinno zawierać i o czym nie wolno zapominać kończąc swój wywód prowadzony w tej formie.
Zakończenie powinno zacząć się od krótkiego przypomnienia głównych argumentów przedstawionych w rozprawce. Nie należy wprowadzać nowych informacji, lecz podsumować to, co już zostało powiedziane. Jest to swoiste streszczenie całego wywodu, który służy ponownemu podkreśleniu najważniejszych kwestii. Możesz również wskazać, dlaczego temat jest ważny lub jakie może mieć implikacje. To pomoże czytelnikowi zrozumieć szerszy kontekst dyskusji.
Powtórz tezę w zakończeniu rozprawki
W rozprawce zwykle stawiana jest jakaś teza, a zakończenie to miejsce, w którym powinna ona wyraźnie wybrzmieć. To właśnie w celu jej umocnienia powtarzane są najważniejsze argumenty. Pamiętaj, że zakończenie jest Twoją ostatnią szansą, by zrobić wrażenie na czytelniku, więc warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi. Jednocześnie bardzo ważne jest, aby całość pracy była utrzymana w jednakowym stylu i tonie, dlatego też upewnij się, że ton zakończenia jest spójny z resztą rozprawki. Zakończenie powinno płynnie wynikać z poprzednich części tekstu.
Wyciągnij własne wnioski z tekstu
Możesz zakończyć rozprawkę pytaniem lub stwierdzeniem, które zachęci czytelnika do dalszej refleksji nad tematem. To dobry sposób, by utrzymać zainteresowanie tematem nawet po zakończeniu czytania. Opisz także ostateczne wnioski lub swoją opinię w sprawie poruszanego tematu. To powinno być naturalne uogólnienie argumentów przedstawionych w pracy. Rozprawka służy przedstawieniu swojej opinii na dany temat i warto to wykorzystać. Wiele osób stara się napisać ją w taki sposób, żeby za wszelką cenę nie ujawniać własnego zdania, a to błąd. Ocenie podlega sposób przeprowadzenia argumentacji, logiczność, styl, poprawność tekstu, zachowanie odpowiedniej formy, a nie opinia autora.
Kończąc rozprawkę, warto ją jeszcze raz przeczytać, aby upewnić się, że wszystkie argumenty zostały wykorzystane i klarownie przedstawione. Dobrze jest zwrócić uwagę na ewentualne błędy. Jeśli coś wydaje się być szczególnie ważne, to właśnie w zakończeniu można jeszcze na moment do tego wrócić, aby mocniej to podkreślić. Nie mniej zakończenie powinno być stosunkowo krótkie i jak najbardziej konkretne.
A czy dla Was pisanie rozprawki jest czymś trudnym? Macie jakieś swoje metody, na tworzenie tego typu tekstów? Koniecznie podzielcie się swoimi odczuciami w komentarzach.