Ile kosztuje transport drogowy, od czego zależy cena?

0

Transport drogowy to jeden z popularniejszych sposobów na przewożenie różnego rodzaju towarów. Dotyczy on zarówno przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych. Koszty takiego transportu uzależnione są od wielu czynników. Trudno jednoznacznie wskazać, jaka jest cena usług transportowych. Co warto wiedzieć o transporcie drogowym i co ma wpływ na jego koszt?

Transport drogowy a firma transportowa

Istotny wpływ na koszty transportu drogowego ma firma, która takie usługi świadczy. To ona decyduje, jaką ustalić stawkę. W wielu przypadkach takie ceny ustalane są indywidualnie, ponieważ zależą od wielu czynników. Jak już zostało wspomniane, znaczenie ma firma transportowa, a raczej to, na jakim poziomie usługi świadczy i jak jest wyposażona. Mowa głównie o pojazdach, które takie przewozy realizują. Zarówno klientom, jak i przewoźnikom zależy na bezpieczeństwie. Transport drogowy musi być terminowy i niezawodny, a na to ma wpływ flota i jej wyposażenie. Niektóre firmy regularnie wymieniają pojazdy, stale je serwisują, naprawiają, dbają o stan techniczny, to podnosi koszty obsługi.

Do tego dochodzą jeszcze udogodnienia dla kierowców w postaci sprzętu komunikacyjnego i telematycznego. W wielu pojazdach są komputery pokładowe, za pomocą których, zaraz po rozładunku, kierowcy wysyłają potwierdzenie dostawy, klient może być więc spokojny o swoją przesyłkę.

Obszar świadczonych usług

Na koszty transportu drogowego ma wpływ obszar, w którym jest on zlecony. Oczywiste jest, że tańszy będzie przewóz towarów w obrębie kraju, a droższy międzynarodowy. Wszystko zależy od liczby kilometrów, ale i opłat dodatkowych, np. za przejazd autostradami, choć w przeliczeniu na 1 km, im dalej – tym taniej.

Rodzaj ładunku

Na cenę transportu ma wpływ rodzaj ładunku i jego wartość. Inny koszt usługi może być dla towarów niebezpiecznych, a inny dla produktów o krótkim terminie przydatności, które należy dostarczyć szybko i na dodatek w określonych warunkach, np. w chłodniach. Z tego też względu taki transport powinien być wyceniany indywidualnie. Znaczenie ma też ładowność pojazdu. Im jest ona większa, tym wyższa cena, ale zmieścić można więcej towaru.

Szybkość realizacji transportu

Nie bez znaczenia dla kosztów transportu drogowego ma szybkość realizacji takiego zlecenia. Jeśli przewożone są towary bezpieczne, które nie wymagają transportu w szczególnych warunkach, nie trzeba martwić się o czas. Natomiast, jeśli zależy nam na ekspresowej realizacji transportu, może to więcej kosztować. To też zależy od wielkości firmy, liczby kierowców, ale i odległości, jaką trzeba pokonać.

Dodatkowe usługi

Koszty transportu drogowego mogą być wyższe, jeśli w grę wchodzą dodatkowe usługi lub specjalne wyposażenie floty. Mowa na przykład o śledzeniu przesyłki na mapie, ubezpieczeniu ładunku, załadunku i rozładunku towaru, zmianie punktu odbioru lub dostawy, zmianie trasy przejazdu, zabezpieczeniu towaru itp. To wszystko może mieć wpływ na zwiększenie kosztów transportu drogowego.

Share.

Leave A Reply