Jak sprawdzić czy kierowca nie kradnie paliwa?

1

Jeśli w Twojej firmie znajduje się przynajmniej kilka samochodów, to ogromnym kosztem dla Ciebie jest na pewno paliwo. Jeśli masz firmę transportową, to jest to już właściwie koszt kluczowy. Przy tak wielkiej ilości litrów benzyny lub ropy nie jesteśmy często w stanie ocenić, czy kierowcy nie podkradają nam paliwa. W dłuższej perspektywie straty generowane w ten sposób mogą być naprawdę spore. Warto więc zastanowić się nad sposobami weryfikacji zużycia paliwa. Zaufanie do pracowników jest ważne, ale zawsze musi być poparte konkretną wiedzą, która wynika ze sprawdzenia.

Sposobów kontroli pracowników jest wiele. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne są tańsze, ale wszystkie utrudniają proceder kradzieży, ponieważ wzbudzają lęk przed karą. Oczywiście, najlepszym sposobem, by uniknąć tego typu sytuacji jest zatrudnianie uczciwych pracowników i płacenie im godziwych stawek, jednak w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie ocenić uczciwości na pierwszy rzut oka.

Przepływomierz i Sonda

Dobrym sposobem jest wykorzystanie nowoczesnych systemów kontroli zużycia paliwa SRTime (dobry przykład: www.srtime.pl/oferta/systemy-kontroli-zuzycia-paliwa/dokladnosc-pomiaru-zuzycia-paliwa/). Przepływomierz pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych wyników zużycia i spalania paliwa. Dokładność może sięgać nawet 1/1000 litra.

Aby go zamontować konieczna jest przebudowa instalacji, co zwiększa koszty, jednak nie ma dokładniejszej metody sprawdzenia zużycia paliwa. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że przepływomierz nie będzie w stanie wskazać nam konkretnego miejsca, w którym doszło do kradzieży paliwa. Inaczej w przypadku sondy, która będzie w stanie wskazać nam miejsce kradzieży bez takiej dokładności zużycia paliwa.

Szyny CAN

To bardzo zaawansowana magistrala danych, do której trafiają informacje ze wszystkich urządzeń elektrycznych w samochodzie. Dowiemy się dzięki szynie o otwartych drzwiach, temperaturze, a także obrotach silnika i dawce wtryskiwanego paliwa. Konieczne jest tu połączenie z urządzeniem GPS. Dzięki tym danym jesteśmy w stanie określić właściwe spalanie paliwa i określić, czy nie jesteśmy oszukiwani.

Inne metody zabezpieczania się przed kradzieżą

Wiele firm korzysta z kart paliwowych. Teoretycznie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ na karcie wydrukowany jest numer rejestracyjny pojazdu i żaden inny samochodów nie może z takiej opcji skorzystać. W rzeczywistości jednak pracownicy stacji znają kierowców i czasem przymykają oni oko na to, że tankują oni paliwo do kanistrów. Jest to więc metoda zawodna.

Kratka

Niektórzy pracodawcy montują w bakach kratki, których zadaniem jest uniemożliwienie włożenia wężyka do odciągnięcia paliwa. Nie jest to jednak również metoda skuteczna, ponieważ kierowcy wykorzystują wtedy przewody paliwowe do wypompowania paliwa.

Warto jest więc korzystać z nowoczesnych metod, które pomogą nam zweryfikować zużywane paliwo w firmie. Oszczędności z tego tytułu mogą być naprawdę ogromne, więc na pewno warto zainwestować w takie rozwiązania.

Share.

Jeden komentarz

  1. Amatorów cudzego nie brakuje. Taki dodatek do pensji z kieszeni szefa. Na szczęście jest technika, która pomaga w zwalczaniu tego procederu.

Leave A Reply