Ile kosztuje kasa fiskalna? Od czego zależy cena kasy fiskalnej?

0

Posiadając własną firmę lub planując jej założenie, jedną z podstaw, o której powinno się pamiętać, jest posiadanie kasy fiskalnej. Niektóre branże są zwolnione z tego obowiązku, czasem do momentu uzyskania określonego przychodu, jednak są i takie, które muszą posiadać kasy już od samego początku, a to wiąże się z pewnym wydatkiem. Ile kosztuje kasa fiskalna? Od czego zależy jej cena?

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Kasy fiskalne są bardzo powszechne w naszym otoczeniu i z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców, która je posiada. Z racji zmieniających przepisów coraz bardziej kurczy się lista osób zwolnionych z tego obowiązku i dotyczy to przede wszystkim firm, które oferują usługi wyłącznie dla innych przedsiębiorstw czy organizacji, czy branż e-commerence, które dysponują jedynie sprzedażą wysyłkową, a także biznesów, których roczny obrót nie przekracza 20 tys. zł. Cała reszta jest zobowiązania do zakupu i użytkowania kas fiskalnych. Z tego też powodu, prowadząc firmę czy planując jej założenie, należy uwzględnić dodatkowy koszt, jakim jest zakup wymaganego przez prawo sprzętu.

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Ceny kas fiskalnych sprawdzisz na mojafiskalna.pl, warto mieć jednak na uwadze fakt, że koszty mogą być różne, w zależności od tego, jakiego producenta czy model się wybierze oraz jak bardzo będą rozbudowane ich funkcje. Zazwyczaj mówi się tutaj o widełkach między 1 tys. zł netto a kwotą nawet ponad 4 tys. zł. To rzecz jasna tylko ceny samych urządzeń, a trzeba do tego doliczyć jeszcze akcesoria dodatkowe, jak rolki do kasy fiskalnej, wagi, szuflady kasjerskie, pokrowce, ładowarki czy terminale płatnicze. Do tego dochodzi jeszcze fiskalizacja i serwisowanie, które musi być wykonane cyklicznie przez autoryzowany serwis. Wszystko to może ostatecznie złożyć się a niemały koszt, jednak na całe szczęście, możliwe jest uzyskanie dopłaty do zakupywanego sprzętu.

Jak oszczędzić przy zakupie kasy fiskalnej?

Pierwsze wrażenie może być mocno niekorzystne, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy dopiero otwierają swój biznes i już na starcie muszą zaopatrzyć się w kasy fiskalne. Na szczęście możliwe jest obniżenie kosztów, na co pozwalają przepisy prawa. W ten sposób można skorzystać z odliczenie od podatku VAT, nawet do 90% wartości urządzenia netto, ale nie więcej niż 700 zł. Należy więc zakupić dany sprzęt, a potem ubiegać się o zwrot kosztów w Urzędzie Skarbowym i prawo to przysługuje każdej firmie. Zakup taki można także uwzględnić w kosztach prowadzenia działalności (do 10 tys.), co pozwoli na odliczenie od podatku dochodowego i pozwoli na obniżenie opłat dla US.

Na co zwrócić uwagę kupując kasę fiskalną?

Cena to nie wszystko, na co powinno się zwracać uwagę, gdy planuje się zakup kasy fiskalnej lub nawet większej ich ilości. Ważne będzie to, od jakiego producenta wybieramy urządzenie, a także gdzie konkretnie je kupujemy. Należy pamiętać, że firmy oferujące kasy fiskalne muszą być sprawdzone i oferować kompleksową pomoc, która nie ogranicza się tylko do sprzedaży, ale i udostępnia cały pakiet usług, od instalacji, przez fiskalizację, wypełnienia dokumentów dla US, szkolenie z działania kasy, a także serwis. Należy korzystać tylko z autoryzowanych firm, które posiadają odpowiednie uprawnienia.

Share.

Leave A Reply