Powstają na bazie roślinnych komponentów, pozbawione są sztucznych, szkodliwych związków. W myśl powszechnej opinii kosmetyki naturalne są zdecydowanie droższe niż konwencjonalne, czy jednak na pewno?
- Czy kosmetyki naturalne muszą być drogie?
- Na co zwrócić uwagę kupując kosmetyki?
- Jaka jest różnica pomiędzy kosmetykami naturalnymi, a konwencjonalnymi?
- Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych?
Czy kosmetyki naturalne muszą być drogie?
Każdy zakup w dużej mierze determinowany jest ceną produktu, ale jego koszt nie zawsze idzie w parze z jakością. Wybierając kosmetyki nie należy kierować się wybiegami marketingowymi, sloganami reklamowymi „luksusowy, ekskluzywny” i ceną z tzw. górnej półki.
Proces produkcji kosmetyków na bazie roślinnej jest zdecydowanie bardziej wymagający niż produktów drogeryjnych, często powstają w niewielkich pracowniach, co generuje koszty. Pozyskiwanie wartościowych ekstraktów roślinno-zwierzęcych jest czasochłonne, co również przekłada się na cenę finalnego produktu. Jednak kosmetyki naturalne nie muszą być drogie (do kupienia np. na droganatury.com), oparte na ekologicznych składnikach często kosztują zdecydowanie mniej niż te wypełnione sztucznymi komponentami. Są również o wiele bardziej wydajne od swoich konwencjonalnych odpowiedników.
Na co zwrócić uwagę kupując kosmetyki?
Praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia staramy się przywiązywać baczną uwagę do zdrowego stylu życia. Stawiamy na produkty, które w swoim składzie mają minimum sztucznych, toksycznych dla organizmu składników.
Dbając o skórę również staramy się dobierać kosmetyki, które są równocześnie skuteczne i bezpieczne dla organizmu. Kupując kosmetyki kierujmy się ich składem. Najważniejsze, aby zestawy przeznaczone do pielęgnacji oparte były na bazie certyfikowanych, wysokiej jakości naturalnych elementów. Zawarte w kosmetykach komponenty muszą być jednocześnie łatwo przyswajalne przez naszą skórę, nie mogą powodować podrażnień i reakcji alergicznych. Rośliny wykorzystywane w produkcji kremów, szamponów i balsamów powinny być hodowane bez użycia sztucznych nawozów.
Warto też zwrócić uwagę na opakowanie kosmetyków, wysokiej jakości słoiczki i pudełka muszą zapewnić ich trwałości, zapobiegać przedostaniu się szkodliwych związków.
Jaka jest różnica pomiędzy kosmetykami naturalnymi, a konwencjonalnymi?
Główną różnicą pomiędzy kosmetykami naturalnymi i standardowymi są grupy składników. Ekologiczne produkty zwierają oleje roślinne tłoczone na zimno umożliwiające skórze swobodne oddychanie, w konwencjonalnych znajdują się oleje mineralne, które tworzą nieprzepuszczalną warstwę. Kosmetyki naturalne oparte są woskach roślinnych oraz zwierzęcych, ich odpowiedniki z drogeryjnej półki zawierają woski mineralne mikrokrystaliczne z ropy naftowej, czy polimerów etylenu, które skutkują zatykaniem gruczołów łojowych.
W składzie kosmetyków na bazie wyciągów roślinnych nie spotkamy syntetycznych związków chemicznych, silikonów i konserwantów, które występują w kosmetykach konwencjonalnych. Ekologiczne kosmetyki to naturalne emolienty, które doskonale natłuszczają i nawilżają skórę, olejki eteryczne pozostawiające na skórze piękny zapach.
Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych?
W odróżnieniu od standardowych zaletą kosmetyków naturalnych jest, przede wszystkim skład zdecydowanie bardziej bezpieczny i lepiej tolerowany przez skórę. Pielęgnacyjne produkty ekologiczne rzadko są przyczyną nadwrażliwości, czy reakcji alergicznych. Dzięki roślinnym ekstraktom wspierają procesy fizjologiczne zachodzące w skórze i pobudzają ją do regeneracji.