Co to są kosmetyki naturalne?

1

Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością. Widzimy je teraz nie tylko w sklepach zielarskich i aptekach, ale także na półkach w drogeriach. Zanim jednak sięgniemy po słoiczek z napisem „bio” lub „eko” musimy dowiedzieć się, czym są tak naprawdę kosmetyki naturalne i jak odróżnić te prawdziwe od tych, które rzekomo nimi są. O tym w dalszej części artykułu.

Co to są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne to produkty, które w składzie mają tylko i wyłącznie substancje pochodzenia roślinnego, często z kontrolowanych upraw. Tak więc tego, czy kosmetyk jest naturalny, dowiemy się badając jego skład. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że dokonamy słusznego osądu, to pamiętajmy, że kosmetyki naturalne można kupić od dawna w polskich sklepach takich jak www.clochee.com. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób, korzystając z Internetu, możemy sprawdzić każdy składnik.

Jaki skład kosmetyków naturalnych?

Jak już wspomniano, kosmetyk naturalny to ten, który jest utworzony ze składników pochodzenia roślinnego. Nie dopuszcza się dodatków chemicznych i barwników, a także tych, które zostały uznane za szkodliwe i wymienione zostały na listach nieaprobowanych substancji według standardów przyjętych przez światowe organizacje certyfikujące naturalne kosmetyki.

Jakie składniki w kosmetykach tradycyjnych są szkodliwe?

W kosmetykach naturalnych w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, nie znajdziemy surowców wytwarzanych z przetworzonej ropy naftowej, olejów mineralnych i syntetycznych substancji konserwujących, a także tych pochodzenia zwierzęcego. Zarówno substancje aktywne, emulgatory, jak i dodatki zapachowe pochodzą z natury. Są to olejki eteryczne oraz naturalne wyciągi z roślin i owoców. Kosmetyki naturalne zawierają jedynie bezpieczne konserwanty, które zostały pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące. Co więcej, kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach, czego nie można powiedzieć o tych drogeryjnych.

szklana butla i kule do kąpieli

Jakie są zalety używania kosmetyków naturalnych?

Kosmetyki naturalne mają wiele zalet. Najważniejsze z nich to:

  • nie powodują alergii – jako, że w składzie nie znajdziemy sztucznych składników chemicznych, także tych zapachowych i barwiących, nie powodują żadnych podrażnień. Zdarza się reakcja alergiczna, ale to tylko w przypadkach, gdy osoba jest uczulona na występujący w kosmetyku składnik naturalny, np. jakieś zioło,
  • nie szkodzą środowisku naturalnemu – podczas produkcji kosmetyków naturalnych nie wydala się szkodliwych substancji. Nie są testowane na zwierzętach, ani nie mają w składzie składników odzwierzęcych. Stosowane opakowania są ekologiczne – mydła umieszcza się w kartonikach, kremy – w szklanych słoiczkach. Jeśli stosuje się plastik, to musi posiadać atest potwierdzający, że nadaje się on do recyklingu. Zabrania się nie tylko stosowania szkodliwych tworzyw sztucznych, ale też sprężonych gazów w aerozolach,
  • doskonale odżywiają skórę – działanie kosmetyków naturalnych skupia się głównie na regeneracji, przywróceniu równowagi skórze i wsparciu jej naturalnych funkcji. W przeciwieństwie do kosmetyków konwencjonalnych, nie tworzą na skórze powłoki, która zatka pory i zaburza naturalne funkcji skóry. Składniki zawarte w kosmetykach naturalnych nawilżają, odżywiają i regenerują skórę. Co więcej – wchłaniają się znacznie lepiej niż syntetyczne.

Dla kogo kosmetyki naturalne?

Naturalne kosmetyki są dla każdego. Polecić je można zwłaszcza osobom, które mają wrażliwą lub problematyczną skórę. Wiele z kosmetyków naturalnych można stosować u dzieci. Ci z nas, dla których ważny jest los zwierząt i środowiska naturalnego, także z pewnością docenią „politykę” firm je produkujących.

Share.

Jeden komentarz

  1. w końcu ktoś porządnie i prosto na moje rozumienie wyjaśnił co to są kosmetyki naturalne, dziękuję autorowi

Leave A Reply