Posadzki przemysłowe kojarzą nam się głównie z ogromnymi powierzchniami hal produkcyjnych, parkingów czy warsztatów, a tymczasem okazuje się, że coraz więcej osób prywatnych decyduje się na taki rodzaj podłogi w swoim domu. Także w budynkach użyteczności publicznej możemy się natknąć na tego typu posadzki np. w recepcji czy wyjątkowo uczęszczanych korytarzach i salach szkoleniowych. Warto zatem zapoznać się z tym tematem nieco bliżej.
- Od czego zacząć wykonanie posadzki przemysłowej?
- Rodzaje posadzek przemysłowych
- Posadzka przemysłowa krok po kroku
- Czy można przyśpieszyć proces wykonania posadzki przemysłowej?
- Cena posadzki przemysłowej
Od czego zacząć wykonanie posadzki przemysłowej?
Przede wszystkim wykonanie tego typu nawierzchni nie jest łatwe i wymaga zachowania właściwej technologii. Na pewno nie jest to coś, co można wykonać samodzielnie. W związku z tym należy poszukać odpowiedniej firmy, która świadczy tego typu usługi. Warto zatem na początku zdobyć podstawowe informacje, które pomogą nam w doborze najlepszej oferty, sposób wykonania posadzki przemysłowej opisuje na stronie firma „Zaremba Posadzki”.
Rodzaje posadzek przemysłowych
Rodzajów posadzek przemysłowych jest wiele, do głównych należą posadzki betonowe i żywiczne.
Wśród posadzek betonowych możemy dodatkowo wyróżnić bezspoinowe (inaczej bezcięciowe), utwardzane powierzchniowo lub szczotkowane. W ostatnim czasie na popularności zyskuje beton polerowany, który jak wcześniej wspominaliśmy, coraz częściej zostaje wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej, a nawet domach prywatnych. Za bardziej estetyczne uważane są jednak posadzki żywiczne, które dodatkowo mają znacznie większą odporność chemiczną. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju brane pod uwagę jest przeznaczenie posadzki oraz nakłady finansowe, jakie na ten cel jest w stanie przeznaczyć zleceniodawca.
Posadzka przemysłowa krok po kroku
Najpierw trzeba określić przeznaczenie posadzki, a więc to, co będzie wykonywane w miejscu, w którym będzie się ona znajdować. Od tego będą zależały jej szczegółowe parametry. Następnie trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będzie wylewany np. beton (w przypadku posadzki betonowej). Potem przechodzimy do właściwej instalacji posadzki betonowej oraz zacierania. Na tym etapie ważne jest użycie preparatów utwardzających, które wzmocnią powierzchnię posadzki oraz zapewnią jej szczelność. Tak wykonana podłoga musi zostać zaimpregnowana. Ostatnim etapem jest pielęgnacja mokra, która trwa minimum 14 dni. Po tym czasie można już korzystać z posadzki.
Czy można przyśpieszyć proces wykonania posadzki przemysłowej?
Niestety nie jest to możliwe ze względu na reżim technologiczny, który musi być bezwzględnie zachowany, w przeciwnym wypadku posadzka może szybciej ulegać zniszczeniu lub też wyglądać nieestetycznie. Jeżeli chcemy, by nawierzchnia, na którą się decydujemy była trwała i nie sprawiała nam problemów, powinniśmy zaufać ekspertom w tej dziedzinie i nie poganiać ich, gdyż będzie to wyłącznie ze szkodą dla nas.
Cena posadzki przemysłowej
Bardzo trudno jest określić konkretny koszt wykonania posadzki przemysłowej, zwykle waha się on od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Na cenę ma wpływ oczywiście konkretny rodzaj posadzki, dobór materiałów oraz wybór firmy, której zlecimy wykonanie tej pracy.
Jeden komentarz
Wybór posadzki przemysłowej rzeczywiście ma znaczenie, głównie ze względu na to, do czego i jak będzie użytkowana. Ceny bywają wysokie, ale tu liczy się jakość.