Zamocowania, których nie znasz – do czego służą, przykłady?

0

W branży budowlanej liczy się precyzja i trwałość. Każdy wykonawca wie, jak ważne są dobrej jakości produkty m.in. zamocowania. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zamocowań? Jakie rodzaje są dostępne na rynku? Do czego służą zamocowania?

Do czego służą zamocowania?

Zamocowania budowlane są bardzo ważne. Służą one do połączenia materiałów, dzięki którym powstaje planowana konstrukcja. Najczęściej są to różnego rodzaju kotwy, zamocowania chemiczne czy kołki rozporowe. Podział zamocowań prezentuje dobrze Koelner Polska – koelnerpolska.pl/produkty/zamocowania, więc warto przyjrzeć się tematowi bliżej. Bardzo ważne, aby jakość zamocowań była na jak najwyższym poziomie. Oto różne przykłady zamocowań:

Zamocowania lekkie

Zamocowanie te są najczęściej wybierane, ponieważ są proste. Stosuje się je przy niskim lub średnim obciążeniu. Najczęściej kupujemy takie zamocowania, gdy robimy prace wykończeniowe. Dotyczy to głównie montażu okien, drzwi, sprzętów oraz szaf. Zamocowaniami lekkimi są np. mocowania ramowe, specjalne oraz kołki rozporowe.

Zamocowania budowlane Koelner Polska

Mocowania ramowe

Stosowane są w montażu ram okien oraz drzwi. Jednak bardzo często sięga się po nie przy montażu bram, anten oraz różnych poręczy. Jednym z rodzajów takich mocowań są kołki ramowe. Można zastosować je przy montażu znacznie cięższych przedmiotów. Przy montażu drzwi lub okien dobrze sprawdzą się kotwy do ościeżnic. Ich ogromną zaletą jest to, że można mocować je w kamieniu czy betonie.

Mocowania specjalne

Kolejny przykład mocowań lekkich. Jednym z przykładów mocowań specjalnych mogą być zamocowania sanitarne. Stosuje się je np. przy montażu umywalek. Zamocowania te są zrobione z odpowiednich materiałów, które są trwałe, mocne i odporne na chemikalia.

Kołki rozporowe

Najczęściej stosowanie zamocowania, po które sięgają fachowcy jak i osoby znające podstawy majsterkowania. Swoje główne zastosowanie mają podczas osadzania śrub, wkrętów i bolców w posadzkach, stropach, ścianach oraz innych powierzchniach np. z gipsu i cementu. Kołki rozporowe dobiera się ze względu na materiał. Jest ich naprawdę sporo, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór. Wszystko zależy od materiału. Przy pustych powierzchniach np. płytach gipsowych, stosuje się zupełnie inne kołki rozporowe, niż w przypadku materiałów pełnych jak cegła. Różnica tkwi we wkrętach. Najczęściej sięgamy po te z sześciokątnym łbem lub hakiem, które służą do podwieszania różnych sprzętów.

Kołki rozporowe Rawl

Kotwy mechaniczne i wklejane

Kotwy mechaniczne zrobione są ze stali i stosuje się je do podłoża pełnego, głównie betonu. Są one bardzo wytrzymałe ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Dzięki temu można je wykorzystać w montażu bardzo dużych obciążeń. Kotwy wklejane są mocowane chemicznie. Śruba lub np. wkręt zamocowana zostaje za pomocą masy żywicznej. Następnie łączy się to z podłożem. Kotwienie chemiczne ma wiele funkcji np. wzmocnienie materiału. Stosuje się je podczas montażu elementów tuż przy krawędzi podłoża albo pomiędzy małymi odstępami kolejnych punktów kotwienia.

Do innych typów mocowań należą jeszcze żywice poliestrowe, epoksydowe, winyloestrowe czy zamocowania fasadowe. Podczas budowy musisz dobrze zastanowić się na ilością oraz doborem odpowiednich mocowań. Powyższy opis na pewno Ci w tym pomoże!

Share.

Leave A Reply