Wilno, co warto zobaczyć – odwiedź 8 obowiązkowych miejsc

1

Wilno, to miasto odwiedzane przez nas z sentymentu. Jedno z najpiękniejszych miast w Europie środkowo-wschodniej z zabytkową starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachwyca i zaskakuje swoją różnorodnością i nawiązaniami do kultury i tradycji polskiej. Ogrom zabytków, nietuzinkowa architektura i pond 40 kościołów przyciąga turystów z całego świata.

1. Góra zamkowa

Góra zamkowa położona przy ujściu Wilenki do Willi jest kolebką Litwy, która od XIII wieku była miejsce rezydowania litewskich władców. Dzisiaj jest najważniejszym punktem na turystycznej mapie Wilna. Można tam zwiedzić zrekonstruowany, renesansowy Zamek Dolny, a także zobaczyć pozostałości po Zamku Górnym.

wilno-wzgorze-zamkowe

2. Góra Trzykrzyska

Jest najlepszym punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na całe Wilno. Jej szczyt uwieńczony trzema krzyżami, które zostały postawione tam na pamiątkę męczeńskiej śmierci siedmiu franciszkanów zdobywa każdy przybywający do stolicy Litwy turysta.

3. Cmentarz na Rossie

Założony w XVIII wieku cmentarz jest jednym z największych cmentarzem, na którym spoczywają nasi rodacy. Jest podzielony jest na starą i nową cześć. Charakteryzuje się dużą liczbą wspaniałych rzeźb, nagrobków, pomników i kaplic grobowych. Pochowane jest tam między innymi serce Marszałka Piłsudskiego czy ciało Joachima Lelewela. Cmentarz ten jest także miejscem wiecznego odpoczynku wielu polskich żołnierzy.

4. Kościół Świętych Piotra i Pawła

Ta XVII wieczna świątynia jest jednym z najważniejszych zabytków, a przy tym obiektów sakralnych w całej Litwie. Kiedyś stanowiła cześć kompleksu Anatokol, który składał się z kościoła i klasztoru. Jego projektantem był Polak, wykonawcą Litwin, a dekorował go Włoch. Wnętrze świątyni obfituje w 2 tysiące rzeźb, a bogaty wystrój zapiera dech w piersiach. Jest ona tez miejscem spoczynku Michała Kazimierza Paca, który ufundował jej budowę.

wilno-kosciol-piotra-i-pawla

5. Antokol

Najpiękniejsza dzielnica Wilna, której 70% powierzchni zajmują tereny zielone. W samym serce dzielnicy usytuowany jest wspomniany już Kościół świętych Piotra i Pawła. Znajdują się tam też jeziora Tapelio, Antavilių, Baldžio, Juodžio, rzeka Wilia i liczne plaże miejskie, które stanowią ulubione miejsce do odpoczynku mieszkańców stolicy, a także zmęczonych zwiedzaniem turystów.

6. Kościół św. Stanisława

Jak mówią legendy katedra ta została wzniesiona na miejscu świętego gaju pogan, gdzie przedchrześcijańscy przodkowie Litwinów czcili Perkuna – najpotężniejszego z bogów. Budowa katedry rozpoczęła się za czasów panowania Jagieły. świątynia przebudowywana była w swojej historii wielokrotnie, a po raz ostatni jej przebudowa miała miejsce w roku 1769. W katedrze znajdują się relikwia św. Kazimierza, a na uwagę zasługują także wspaniałe rzeźby przedstawiające ofiarę Noego po wielkim potopie. Twórca rzeźb był Tomassa Righieg.

wilno-katedra-sw-stanislawa

7. Ostra Brama

To symbol miasta. Ostra Brama znana nam jest głównie z inwokacji Adama Mickiewicza. Przypomina o stojących niegdyś wokół Wilna murach obronnych i stanowi wejście do niezwykle ważnej dla Litwinów kaplicy Ostrobramskiej, w której znajduje się pochodzący z XVII wieku obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej czy ofiarowany przez Piłsudskiego inny obraz Matki Bożej.

8. Wileńska wieża telewizyjna

Obecnie najwyższy budynek Litwy. Mierząca ponad 325 m wysokości wieża na dobre stała się jednym z głównych symboli stolicy ze względu na młodych Litwinów, którzy polegli tam w 1991 walce o dopiero co odzyskaną suwerenność. Na 165 metrze znajduje się taras widokowy z restauracją, w której obrotowa podłoga w czasie 45 minut pozwala na podziwianie panoramy miasta z każdej strony.

Oczywiście zabytków Wilna nie zdoła się wymienić każdego z osobna, dlatego warto jest spacerować urokliwymi uliczkami pełnymi klimatycznych pubów czy restauracji i zachwycać się architektura tego wspaniałego miasta.

Share.

Jeden komentarz

  1. OMG, te zabytki są cudowne! Aż mi głupio, bo do Wilna mam stosunkowo niedaleko, a jeszcze nigdy tam nie byłam. Ale w takim razie mam już inspirację na spędzenie najbliższego weekendu.

Leave A Reply