Top 7: Najczęściej używane języki świata

1

Wybierając kolejny obcy język, którego chcielibyśmy się nauczyć, warto sprawdzić wcześniej, w ilu krajach na świecie się nim włada. Im większa ich ilość, tym większe mamy również szanse na porozumienie się w nim podczas podróży lub na użyteczność danych umiejętności językowych w przyszłej pracy. Pewnie domyślacie się, który z języków plasuje się na pierwszym miejscu. Czy jesteście jednak świadomi tego, jakie zajmują kolejne pozycje? Oto zestawienie siedmiu najczęściej używanych języków świata!

1. Język angielski

Językiem angielskim, którego i większość z nas uczyła się w szkołach włada aż 1755 milionów osób na świecie, przy czym dla 328 milionów stanowi on język ojczysty. Mieszkańcy których państw się nim zatem posługują? Jest on językiem urzędowym Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, a także wielu brytyjskich kolonii zlokalizowanych w Afryce lub Azji takich jak Jamajka, Sudan, Kenia, Nigeria, Somalia czy Kiribati.

2. Język chiński

Języka chińskiego używa około 1391 milionów osób, dla 1213 milionów z nich jest on językiem ojczystym. Jako urzędowy wykorzystywany jest w Chińskiej Republice Ludowej, Republice Chińskiej oraz w Singapurze. Jest on także jednym z języków urzędowych ONZ.

3. Język hindi

W języku hindi mówi do około 520 milionów ludzi na całym świecie. Jest on językiem ojczystym dla 182 milionów z nich. Urzędowy stanowi z kolei jedynie w Indiach.

Rozmawiaj jak najczęściej w języku obcym

4. Język arabski

Językiem arabskim włada 457 milionów osób, w tym aż dla 329 milionów jest on językiem ojczystym. Używa się go we wszystkich krajach Północnej Afryki: w Algierii, Katarze, Tunezji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Omanie, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Czadzie, Syrii, Maroko, Mauretanii, Jemenie, Bahrajnie, Kuwejcie, Iraku, Somalii, Izraelu, Sudanie, Egipcie, Syrii i Komorach.

5. Język hiszpański

Język hiszpański używany jest przez 386 milionów ludzi, w tym 329 milionów włada nim jako językiem ojczystym. Oficjalnym językiem urzędowym jest on dla krajów takich jak: Peru, Wenezuela, Argentyna, Gwinea, Honduras, Panama, Nikaragua, Hiszpania, Gwinea Równikowa, Kolumbia, Chile, Salwador, Urugwaj, Kostaryka, Dominikana, Kuba, Paragwaj, Ekwador i Gwatemala.

6. Język francuski

Około 330 milionów osób włada językiem francuski. Dla 68 milionów z nich stanowi on język ojczysty. Językiem urzędowym jest on natomiast dla mieszkańców Francji, Monako, Wybrzeża Kości Słoniowej, Quebecu, Madagaskaru, Gwinei, Czadu, Vanatu, Kamerunu, Burkina Faso, Belgii, Luksemburga, Rwandy, Togo, Kongo, Szwajcarii, Mali, Nigeru, Gabonu, Haiti, Dżibuti, Beninu, Mauretanii, Senegalu, Seszeli, RPA, Kanady, Demokratycznej Republiki Konga i Burundi.

7. Język rosyjski

Na siódmym miejscu uplasował się język rosyjski z około 275 milionami władających nim osób, z czego dla 68 milionów z nich stanowi on język ojczysty. Jako urzędowy występuje natomiast w Rosji, Kirgistanie, Kazachstanie i na Białorusi.

Share.

Jeden komentarz

  1. Wstyd się przyznać, ale ja znam tylko język angielski. Przez wiele lat uczyłam się niemieckiego, ale zapomniałam ten język praktycznie w rok. A czy to prawda, że Francuzi nawet jak znają język angielski, to na upartego będą mówić po francusku?

Leave A Reply