Jak najlepiej samemu uczyć się języka obcego?

2

W dzisiejszym świecie języki obce otwierają wiele drzwi. Bez znajomości choć jedno języka obcego mamy małe szanse na dostanie pracy tak w kraju, jak i za granicą, a podróżowanie, które ma być przyjemnością może zmienić się w koszmar. Niestety nauka języków obcych kojarzy się większości z przykrą powinnością, a zapał do nauki mija po miesiącu. Jak więc nauczyć się języka w szybki i przyjemny sposób nie tracąc przy tym dobrych chęci?

Jak uczyć się angielskiego?

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie nauki języka obcego, musimy dobrze przemyśleć, to którego języka chcemy się nauczyć i to czy jesteśmy w stanie poświęcić mu tyle czasu ile od nas wymaga. Nauka języka obcego powinna być dla nas przyjemnością. Wybierajmy więc język kraju do którego chętnie jeździmy na wakacje, kraju który lubimy, język który kojarzy nam się z czymś przyjemnym lub język, który da nam korzyści w pracy lub życiu codziennym. Jeśli już się zdecydujesz, śmiało przystępuj do nauki.

klocki z literami

Połącz przyjemne z pożytecznym

Podczas nauki języka powinniśmy połączyć przyjemne z pożytecznym. Na początku dobrze jest wybrać się do księgarni i sprawdzić czy istnieje odpowiednia baza materiałów, na których moglibyśmy pracować. Zaopatrzmy się przede wszystkim w naprawdę dobry słownik, gramatykę języka, ćwiczenia i tzw. fiszki, które pomogą nam się uczyć nawet w drodze do pracy. Jednak praca z językiem na suchych, podręcznikowych przykładach jest męcząca i nudna. Poprawność językowa jest ważna, jednak nie samą gramatyką człowiek żyje.

Najszybciej języka uczymy się wtedy, kiedy mamy z nim żywy i częsty kontakt. Oglądajmy więc filmy i seriale z danego kraju najpierw z napisami polskimi, a później z obcymi. Słuchajmy dużo muzyki – znajdźmy tekst i jego przekład, a później śpiewajmy zapamiętując przy tym wiele konstrukcji gramatycznych i przydatnych wyrażeń. Przede wszystkim jednak powinniśmy rozmawiać z native speakerami. W dobie internetu, portali socjalnych i globalnego podróżowania nie powinno być z tym żadnego problemu.

Język używany przez ludzi na co dzień, jest właśnie tym najbardziej przez nas pożądanym. Na kwieciste i specjalistyczne wyrażanie się przyjdzie jeszcze czas. Na początku chodzi przede wszystkim o komunikację. Jeśli więc mamy możliwość – podróżujmy. Gdzie jak nie w podróży do kraju, którego języka się uczymy sprawdzimy nasze zdolności komunikacyjne i podniesiemy poziom języka?

Metoda małych kroczków

Naukę języka zacznijmy od zdań prostych, opisujących nas samych, pomieszczenia, w którym przebywamy, nasze zwierzę lub to jak spędzamy dzień. Ważne jest, aby na początku naukę zawęzić do tematów, które nas naprawdę interesują, a dopiero później zająć się rozprawami o problemie głodu na świecie czy polityką. Codziennie starajmy się prze 10- 15 min czytać wiadomości z oficjalnych portali internetowych danego kraju lub słuchać radia. Wyznaczajmy sobie małe cele na każdy dzień, w którym się uczymy i uparcie starajmy się je zrealizować.

Nie bójmy się popełniać błędów, bo jak mówi stare przysłowie – na błędach się uczymy, a błędy popełnia każdy – nawet native speakerzy. Popełniając błędy wiemy jakich zachowań językowych wystrzegać się w przyszłości, a jakie warto zapamiętać.

słownik języka angielskiego

Języka obcego może nauczyć się każdy niezależnie od wieku, predyspozycji i zainteresowań. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim konsekwentność działania, różnorodność metod i ich zbalansowanie. Dlatego uczmy się, a naszymi wspaniałymi wynikami zarażajmy innych.

Share.

2 komentarze

  1. Autorka artykułu ma rację że najszybciej przyswoimy sobie język mając z nim bezpośredni kontakt poprzez np. rozmowy. Nigdy nie rozumiałam dlaczego w szkole poświęcają na to tak mało czasu, skupiając się na innych formach nauczania skoro ta jest najbardziej efektywna.

  2. bardzo przydatny artykuł. Do najskuteczniejszych metod zaliczam przede wszystkim korzystanie z języka na bieżąco – mój facet ma wielu obcojęzycznych kolegów w pracy i często mam okazję z nimi rozmawiać po angielsku. To najlepsza metoda nauki. Lubie też sięgać po literaturę w języku angielskim oraz oglądam filmy bez polskiego lektora. A jaki jest wasz najskuteczniejszy sposób nauki angielskiego?

Leave A Reply