Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje niewielką aktywność fizyczną. Większość z nas spędza dużo czasu w pozycji siedzącej. Brakuje nam ruchu, ponieważ nie mamy czasu ani sił na wyjście na siłownię, czy chociażby na długie spacery. Wraz z upływem lat skutki takiego siedzącego trybu życia są coraz bardziej odczuwalne. Można jednak temu zaradzić.
Zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia prowadzą do skrzywienia kręgosłupa, bólu pleców, sztywnienia karku. Wraz z wiekiem słabnie nasza sprawność ruchowa, tracimy władzę w rękach i nogach, coraz częściej musimy zmagać się z bólem reumatycznym, stawy i mięśnie odmawiają współpracy. Przykrym konsekwencjom starzenia się można zaradzić, regularnie ćwicząc. Aby ćwiczenia były bezpieczne i przynosiły zamierzone efekty, należy zakupić odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny (np. ze sklepu tb-polska.pl), najlepiej taki, który posiada odpowiednie certyfikaty medyczne. Wśród dostępnych na rynku urządzeń znajdziemy różnego rodzaju piłki rehabilitacyjne, wałki terapeutyczne, czy drążki.
Większość urządzeń zaliczanych do sprzętu rehabilitacyjnego nadaje się do użytku domowego, przedmioty do ćwiczeń nie zajmują wiele miejsca i nie wymagają specjalnego przechowywania. Nawet osoby starsze nie będą mieć trudności z ich używaniem, a zmęczone mięśnie i stawy z pewnością doznają ulgi.
Kiedy już zdecydujemy się na poprawę jakości życia i zechcemy nabyć urządzenia do domowej rehabilitacji, pojawia się pytanie, jaki sprzęt wybrać? Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Każdy sprzęt rehabilitacyjny ma inne przeznaczenie, z którym koniecznie należy się zapoznać przed rozpoczęciem ćwiczeń. Wałki terapeutyczne są pomocne przy walce z napięciem mięśniowym i wynikającym z niebo bólem mięśni. Ich dużą zaletą jest to, że wykonując ćwiczenia można samodzielnie kontrolować siłę nacisku urządzenia na obolałe mięśnie. Specjalne piłeczki terapeutyczne z wypustkami sensorycznymi pomagają zwalczyć problem małej ruchomości w stawach. Są idealne podczas ćwiczenia mięśni dłoni i przedramienia, świetnie wpływają także na miejscowe pobudzenie krążenia. Sprzętem rehabilitacyjnym, na który warto zwrócić uwagę, są także niepozorne gumowe kuleczki, zwane trenerem dłoni. Występują one w różnych stopniach twardości, od bardzo miękkich po niezwykle mocne. Ich ugniatanie wpływa na poprawę ruchomości w stawach oraz wzmacnia mięśnie dłoni i przedramienia. Wykonane ze sztucznego tworzywa piłki rehabilitacyjne pozwalają na odciążenie kręgosłupa i relaksację.
Jak widać – sprzęt rehabilitacyjny to nie tylko ogromne, ciężkie urządzenia do ćwiczeń, jakie spotykamy na wyposażeniu pomieszczeń szpitalnych do fizjoterapii i rehabilitacji. Istnieje wiele urządzeń, których możemy używać w domu. Wiele z nich doskonale sprawdza się jako przerywnik w codziennych czynnościach. Warto sięgać po takie urządzenia do ćwiczeń już w młodości, by zapewnić sobie sprawność ruchową i dobre samopoczucie aż do późnej starości. Pamiętajmy, że w sytuacji, gdy zmagamy się z jakąś chorobą, urazem po wypadku, albo jesteśmy po inwazyjnym zabiegu, wszelkie ćwiczenia powinny być skonsultowane z lekarzem.