Sposoby na ból pleców w odcinku lędźwiowym – poznaj je wszystkie!

1

Bóle pleców w odcinku lędźwiowym pojawiają się u osób dorosłych bardzo często i mogą mieć różne przyczyny. Ich poznanie pozwala na ukierunkowanie leczenia w odpowiedni sposób. Co należy wiedzieć na ten temat?

Czym jest wywołany ból pleców w odcinku lędźwiowym?

Ból pleców w odcinku lędźwiowym jest bardzo często spowodowany przez złe nawyki, takie jak: podnoszenie ciężkich przedmiotów, siedzenie przy biurku, brak ćwiczeń, palenie papierosów oraz noszenie wysokich obcasów. Ponadto warto wspomnieć, że znacznie częściej dotyka on osoby otyłe, które nie dbają o swoją dietę. Wśród innych przyczyn dolegliwości ze strony kręgosłupa lędźwiowego wymienia się jego urazy (w szczególności złamania, skręcenia i odkształcenia). Na ból pleców pojawiający się w odcinku lędźwiowym skarżą się także bardzo często kobiety w ciąży. Wynika on z przeniesienia środka ciężkości do przodu.

Ból odcinka lędźwiowego – inne przyczyny

Czasami ból odcinka lędźwiowego nie ma szczególnych przyczyn, które można od razu z nim połączyć. W takim przypadku mówi się o niespecyficznym bólu pleców. Z czego on wynika? Naukowcy uważają, że jest on efektem zbyt słabych mięśni, które nie radzą sobie z wykonywaniem wielu podstawowych czynności w ciągu dnia [1].

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – leczenie

Jeśli chodzi o leczenie bólu pleców w odcinku lędźwiowym, wiele osób stosuje zwykle dostępne w aptece bez recepty leki przeciwbólowe. Również ciepłe i zimne okłady (jak np. z lodu) są w stanie zmniejszyć ból pleców. Ich działanie w dłuższej perspektywie może jednak nie przynosić korzyści. Warto wiedzieć o tym, że za bólem pleców mogą kryć się różne groźne schorzenia. W związku z tym konieczne jest zastosowanie innych metod leczenia, takich jak delikatne ćwiczenia kręgosłupa. Pomagają one w zwiększeniu jego elastyczności, która jest tak bardzo istotna w ciągu całego dnia.

Do alternatywnych metod w zakresie leczenia bólu pleców w odcinku lędźwiowym zalicza się masaże i akupunkturę. W najcięższych przypadkach konieczne jest jednakże przeprowadzenie operacji. Lekarz kieruje na nią pacjenta w sytuacji, w której doszło do uszkodzenia kręgów, pojawiła się przepuklina lub też naruszony został nerw rdzeniowy. Na bóle lędźwiowe uskarża się prawie 30% populacji. Znajomość metod radzenia sobie z tego typu dolegliwością jest bardzo ważna, ponieważ w ten sposób unikniemy straty czasu wolnego lub tego, który byłby spędzony efektywnie w pracy bądź na uczelni, i oczywiście często nawracających dolegliwości bólowych [2]. Jeśli bóle kręgosłupa dokuczają nam często i domowe sposoby ich łagodzenia nie przynoszą efektów, powinniśmy czym prędzej zasięgnąć porady specjalisty.

Zobacz więcej na Adamed Expert.

[1] DerSarkissian C., Why does my lower back hurt? https://www.webmd.com/back-pain/guide/causes-low-back-pain#1, Data dostępu: 22.05.2018 r.
[2] DerSarkissian C, Back Pain: What you need to know? https://www.webmd.com/back-pain/understanding-back-pain-basics#1, Data dostępu: 22.05.2018 r.

Share.

Jeden komentarz

  1. Bóle kręgosłupa teraz są na porządku dziennym. Poważnie, to jakaś plaga. Można by pomyśleć, że wszyscy przed komputerem przyjmują niewłaściwą postawę.

Leave A Reply