Jak zdrowo żyć?

1

Od zarania dziejów ludzie szukają różnych form relaksu. Jedni szukają wśród transcendentalnych form ukojenia takich jak modlitwa, joga, czy medytacja, a dla innych najlepszą formą relaksu jest nicnierobienie. Niezależnie jednak od tego jaka to jest forma, to nie poddaje się w wątpliwość faktu, że relaks koi ciało i umysł. Zdrowy organizm to zrelaksowany organizm.

W wyniku zastosowania odpowiednich technik relaksacyjnych zostaje obniżone ciśnienie krwi, spowolniona akcja serca, zmniejszona ilość oddechów na minutę, jak i również zostają rozszerzone tętnice wieńcowe. Wszystko to jest jest wspaniałym uzupełnieniem leczenia różnych stanów chorobowych.

Naucz się zdrowo żyć

Wiele znanych technik relaksacyjnych opiera się na zjawisku warunkowania – czyli uczenia się przez kojarzenie. Polega to na tym że uczymy się kojarzyć nieświadomie neutralne bodźce, takie jak smak, dźwięk, zapach, myśl, i łączymy je z poczuciem pełnego odprężenia cielesnego i umysłowego.

Wykształtowane bodźce stają się towarzyszami w codzienności. Zastosowanie prostych ćwiczeń spowoduje że nasz umysł po pewnym czasie automatycznie będzie reagował na pozytywne bodźce, dzięki temu nasz wewnętrzny system zupełnie nieświadomie będzie działał kojąco na umysł, i rozluźniająco na mięśnie.

Wykorzystaj techniki relaksacyjne

Aby to unaocznić należy wykonać proste ćwiczenie uruchamiające wszystkie zmysły. Wyobraź sobie że stoisz nad brzegiem błękitnego morza, słyszysz śpiew mew, szum fal, w oddali widzisz płynący statek rybacki. Za chwilę wybierzesz się na obiad do pobliskiej restauracji. Zobacz talerz który stoi przed Tobą i poczuj smak potrawy w każdym szczególe.

Regularnie stosowane techniki relaksacyjne w znacznym stopniu wspomagają leczenie takich schorzeń jak nietypowe wypadanie włosów, gdzie istnieją niezidentyfikowane dolegliwości związane ze stresem psychicznym, i z zaburzeniami immunologicznymi w których leki wykazują słabe działanie.

Ogólnie rzecz ujmując relaksacja to zjawisko bardzo pozytywne, bowiem nie szkodzi ale poprawia działanie całego organizmu, regulując przy tym cały system immunologiczny który jest swoistą maszynerią chroniąca organizm przed chorobami.

Oddaj się przyjemnemu zajęciu

Można się relaksować w różny sposób, jednak nie oznacza to tylko bezczynności. Podczas gdy oddajemy się absorbującemu, ale przyjemnemu i umiarkowanemu zajęciu to niejako nasączamy eliksirem młodości każdą cząsteczkę złożonej konstrukcji, w wyniku czego nasze oczy błyszczą, cera staje się promienna, włosy lśnią, a troski dnia codziennego odchodzą w siną dal.

Stajemy się silniejsi, bardziej odporni na stres i wyraźnie zrelaksowani. Dostępne badania wskazują że dobrze dobrane techniki relaksacyjne nie maja skutków ubocznych, i działają tylko na plus, nie należy więc z nich pod żadnym pozorem rezygnować.

Share.

Jeden komentarz

  1. Chyba odżywianie jest najważniejsze i jednocześnie najtrudniejsze w zdrowym stylu życia. I unikanie stresów, bo to w zasadzie nie od nas zależy. A co Waszym zdaniem jest najbardziej istotne?

Leave A Reply