Przedsiębiorca prowadzący sklep spożywczy jest po części odpowiedzialny za zdrowie swoich klientów. Dlatego musi dbać nie tylko o wysoką jakość swoich produktów, ale przede wszystkim o ich świeżość i zdatność do konsumpcji. Warto znać także podstawowe przepisy dotyczące transportu i przechowywania żywności, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z ich nieprzestrzeganiem.
- Skrzynki do przechowywania i transportu żywności
- Przechowywanie pieczywa w sklepie
- Inne przepisy dotyczące przechowywania żywności w sklepach
Skrzynki do przechowywania i transportu żywności
Prowadzenie sklepu spożywczego wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i przestrzeganiem wielu zasad związanych z bezpiecznym przechowywaniem żywności. Pieczywo, owoce, a także inne produkty spożywcze powinno się transportować i przechowywać w specjalnych pojemnikach, najlepiej, wykonanych z wysokiej jakości plastiku.
W przypadku pieczywa ważne jest, aby skrzynki miały płaskie dno, a także boczne otwory, które zapewniają mu zachowanie świeżości. Należy także zwrócić uwagę na to, czy posiadają atest, dopuszczający je do kontaktu z żywnością. Warto przestrzegać tych przepisów i zamawiać skrzynki do pieczywa od sprawdzonych producentów, takich jak www.erg-system.pl/kategoria/skrzynki-do-pieczywa-i-wyrobow-cukierniczych. W przeciwnym razie możemy zostać obciążeni karą za nieprzepisowy transport żywności.
Przechowywanie pieczywa w sklepie
Według rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia pieczywo powinno być przechowywane w sklepach i piekarniach tak, aby nie miało styczności ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W związku z tym w wielu marketach zaczęto tworzyć specjalne punkty, w których pieczywo może podawać jedynie sprzedawca. Ponadto przy półkach z chlebem powinny znajdować się torby oraz rękawiczki foliowe dla klientów, a drobne wyroby piekarnicze są umieszczane w pojemnikach z małym otworem, przez który można je wyciągnąć jedynie specjalnymi szczypcami.
Inne przepisy dotyczące przechowywania żywności w sklepach
Żywność powinna być przechowywana w takich warunkach, aby jak najdłużej zachowała świeżość i zdatność do konsumpcji. W pomieszczeniach, w których znajdują się produkty spożywcze musi być odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza, dlatego każdy magazyn powinien być wyposażony w specjalne termometry. Ważne jest także, aby pracownicy stale kontrolowali datę ważności i ogólny stan żywności, która znajduje się w sklepie, tak aby nie była zepsuta. W końcu to oni w dużej mierze odpowiadają za zdrowie i bezpieczeństwo swoich konsumentów.
Ponadto pomieszczenia, w których przechowywane są produkty spożywcze nie mogą mieć dostępu do zanieczyszczeń środowiskowych i chemicznych oraz powinny być ogólnie uznane za higieniczne. W pobliżu żywności nie mogą się także znajdować żadne środki czyszczące ani odkażające, które mogłyby stworzyć zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Warto także wygospodarować osobne pomieszczenie na odpady żywnościowe, tak aby nie miały one kontaktu z jadalnymi produktami spożywczymi.
Jeden komentarz
Przechowywanie żywności to kwestia, której nie można bagatelizować. O żywność trzeba się szczególnie troszczyć nie tylko na etapie produkcji.