Wiosna jest czasem przez nas mocno wyczekiwanym. Zrobi się wreszcie cieplej, nie będzie już mrozów i będziemy mieli zdecydowanie więcej słońca. Przesilenie wiosenne związane ze zmianą pory roku nie jest jednak czasem łatwym dla naszego samopoczucia. Jak sobie radzić ze skutkami przesilenia wiosennego?
• Jakie są skutki przesilenia wiosennego?
• Światło dla lepszego samopoczucia%
• Zdrowa dieta naszego organizmu
• Postaw na aktywny wypoczynek
• Zdrowy sen to podstawa
Jakie są skutki przesilenia wiosennego?
Każdy człowiek inaczej reaguje na zmiany zachodzące w pogodzie. Niektórzy znoszą to lepiej, inni gorzej. Najczęstszymi objawami związanymi z przesileniem jest syndrom zmęczenia wiosennego. Czasem dochodzą do tego ogólne dolegliwości bólowe, a także zdecydowanie gorsze samopoczucie, którego przyczyny można doszukiwać się w mniejszej ilości naturalnego światła brakującego nam zimą, a światło jest źródłem serotoniny – hormonu szczęścia. Innymi objawami są również alergie, zmniejszony apetyt, zawroty głowy. Można jednak temu zaradzić w prosty sposób.
Światło dla lepszego samopoczucia
Słońce jest nam niezbędne do życia, ale także odpowiada za nasz nastrój. Promienie słoneczne dobrze na nas wpływają, poprawiają nasze samopoczucie i sprawiają, że czujemy się lepiej. Warto jest więc wyjść na spacer, gdy pogoda dopisuje i cieszyć się słońcem. Obok samego światła, ruch sam w sobie także bardzo pozytywnie wpływa na produkcję hormonu szczęścia.
Zdrowa dieta naszego organizmu
Gdy dopada nas wiosenne zmęczenie, dobrze jest uzupełnić brakujące w organizmie witaminy i minerały. Właściwa dieta powinna pomóc w przywróceniu równowagi w rozchwianym po zimie organizmie. Należy uzupełnić dietę o witaminę A, B, C, E, a także podstawowe składniki mineralne, jakimi są cynk, wapń, fosfor, potas i magnez. Warto więc jeść takie produkty jak dynia, słoneczni, orzechy, gorzka czekolada, a także kiełki zbóż i drożdżach. Produkty mięsne oraz pełnoziarniste zdecydowanie wpływają korzystniej na nasze zdrowie i nastrój. Warto też w swojej diecie pamiętać o warzywach – kapuście, sałacie, pietruszce. Bardzo dobre są również ryby.
Postaw na aktywny wypoczynek
Ruch to zdrowie i w przypadku przesilenia wiosennego oraz jego skutków z pewnością jest on zalecany. Został wspomniany spacer, jednak warto pomyśleć także o zwiększeniu swojej aktywności poprzez uprawianie lekkich sportów. Czasem wystarczy wyjść na rower, albo zrobić kilka podstawowych ćwiczeń na świeżym powietrzu, skłonów i przysiadów. Pozwoli to na lepsze dotlenienie organizmu oraz pobudzenie go do działania. Powinno się więc zdecydowanie więcej spędzać czas poza domem.
Zdrowy sen to podstawa
Każdy organizm potrzebuje odpoczynku i snu i jest to niezależne od pory roku, jednak w przypadku przesilenia wiosennego szczególnie powinno się o tym pamiętać. Sen jest nam potrzeby do regeneracji sił, a także wzmocnienia organizmu. Zmęczenie sprawia, że nasza odporność spada i jesteśmy bardziej narażeni na choroby. Bardzo ważna jest również regularność w naszym trybie życia – właściwa ilość godzin snu, a także wietrzenie pomieszczeń oraz regularnie spożywane posiłki.
Dobrze jest pamiętać również o tym, że jeżeli będziemy się stosować do tych podstaw przez cały rok, to o wiele łatwiej będziemy znosili wszelkie zmiany w pogodzie, a wiosenne przesilenie nie będzie nam straszne.