Prawo budowlane – co warto wiedzieć?

0

Bez znajomości prawa budowlanego, nie będziesz w stanie zbudować żadnego obiektu budowlanego, który wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń. Jeśli w czasie budowy domu, nie będziesz przestrzegał prawnych obostrzeń, prawdopodobnie nigdy nie uzyskasz odbiorów. Czytaj dalej i dowiedz się o niezbędnych aspektach prawa budowlanego.

Prawo budowlane to bez wątpienia najważniejsza ustawa, która reguluje wiele aspektów, związanych z budową obiektów budowlanych (budynków gospodarczych, domów oraz innych obiektów). Pożyteczne informacje o prawie budowlanym, a także wszystkie niezbędne informacje o budowie domów, można znaleźć na stronie internetowej firmy Building Companion, którą znajdziecie pod tym adresem https://building-companion.pl/.

Prawo budowlane – krótkie wprowadzenie

Prawo budowlane to ustawa, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 1995 roku i obowiązuje po dziś dzień. Jednymi z ostatnich zmian w ostatnich latach, była nowelizacja z dnia 1 października 2018 roku. W ustawie regulującej prawo budowlane, znajdą się informacje dotyczące projektowania, nadzoru, utrzymania, budowy, a także rozbiórek wszystkich obiektów budowlanych, dlatego ustawa ta dotyczy niemal wszystkich działań, związanych z budowaniem domów.

Co więcej, znajdą się tam również niezbędne zapiski dotyczące nie tylko zasad przestrzegania wszelkich działań związanych z budowaniem, utrzymaniem lub wyburzaniem domów, ale także wszystkie zasady działania konkretnych organów administracji publicznej w zakresie prawa budowlanego.

Co zawiera ustawa o prawie budowlanym?

Ustawa w obecnym kształcie jest dokumentem składającym się z 11 rozdziałów. Ich liczba bez względu na konkretną nowelizację w przeszłości raczej nie uległa zmianie. Więcej zmian notuje się wewnątrz poszczególnych rozdziałów, dzięki którym prawo budowlane w naszym kraju, stara się być możliwie jak najbardziej adekwatne wobec obecnych realiów, gospodarczych, ekonomicznych, a nawet technologicznych.

W pierwszym rozdziale, podobnie jak w większości pozostałych ustaw, znajdą się informacje o przepisach ogólnych. W rozdziale drugim znajdują się wszelkie niezbędne informacje, dotyczących samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, co ma ogromny wpływ na standardy pracy sektora budowlanego. Z kolei w trzecim rozdziale można znaleźć zapiski dotyczące wszystkich praw oraz obowiązków, każdego uczestnika procesu budowlanego. Ten rozdział, podobnie jak poprzedni, ma olbrzymi wpływ na kształtowanie rzeczywistości w sektorze budowlanym.

W rozdziale czwartym ustawy o prawie budowlanym nie brakuje zapisków, które wyjaśniają postępowanie, które za każdym razem poprzedza rozpoczęcie robót budowlanych. W rozdziale piątym mamy do czynienia z budową oraz oddawaniem do użytku obiektów budowlanych. W następnym rozdziale, ustawa traktuje o niezbędnych kwestiach związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych. Kolejny rozdział traktuje o katastrofie budowlanej.

W przypadku rozdziału ósmego ustawy o prawie budowlanym mamy do czynienia z zapiskami regulującymi organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. W kolejnym znajdują się przepisy karne, natomiast w następnych dwóch, znalazły się zapiski o odpowiedzialności zawodowej oraz przepisach przejściowych i końcowych.

Share.

Leave A Reply