Jeżeli masz problemy z oddechem z powodu alergii, oczyszczacz powietrza może okazać się dla Ciebie wybawieniem, podnoszącym w znacznym stopniu komfort codziennego życia. Istnieje wiele różnych konstrukcji, jednak wszystkie mają wspólną cechę – pracują, aby powietrze w naszym otoczeniu było możliwie czyste i wolne od wszelkich alergenów.
Alergia jest bardzo dokuczliwą dolegliwością, na którą nie ma aktualnie skutecznego lekarstwa. Oczywiście, można próbować się odczulać, jednak różnie bywa ze skutecznością. Ciekawą propozycją dla osób zmagających się z alergią wziewną, a więc na różnego typu pyłki roślin, drzew, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pleśni oraz grzybów – jest zaopatrzenie się w odpowiedni oczyszczacz powietrza, którego filtry zatrzymają wszelkie te alergeny na sobie. Dzięki temu, powietrze w mieszkaniu będzie znacznie przyjemniejsze. Warto pamiętać także o czymś takim jak „smog”, a więc zanieczyszczeniem powietrza, którego natężenie przekracza często wielokrotnie dopuszczalne normy. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że jego jakość ma olbrzymie znaczenie zarówno dla komfortu codziennego funkcjonowania, jak i dla Twojego zdrowia.
Wiosna – gorący okres dla alergików
Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej drzew i roślin zaczyna pylić, co przekłada się na zwiększone problemy z dusznością, katarem oraz łzawieniem oczu osób borykających się z uczuleniem na alergie wziewne. W samej tylko Polsce problem dotyczy około 40% społeczeństwa. Nie jest to jednak sezonowa dolegliwość i nie można sądzić, że nie warto się nią przejmować – nic bardziej mylnego. Przez cykliczne pojawianie się alergenów, organizm może reagować coraz ostrzej. Skutkiem mogą być przewlekłe choroby układu oddechowego.
Oczyszczacz powietrza powinien charakteryzować się odpowiednio dobraną wydajnością do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować. Kolejną kwestią są posiadane filtry. Podstawą jest HEPA, jednak i on różni się klasami (im wyższa tym lepiej). Warto sprawdzić czy wybrany model zaopatrzony jest w filtr węglowy, który poza wstępnym oczyszczeniem powietrza wyłapuje i pochłania niechciane zapachy. Bardzo pożądanym elementem wyposażenia oczyszczacza jest wbudowany jonizator powietrza. Coraz częściej spotyka się także modele z wbudowana lampą UV, dzięki której uwalniane z urządzenia powietrze jest wolne od bakterii, które mogą równie mocno alergizować, co pyłki roślin. Ciekawymi produktami może się pochwalić firma AIRFREE, które doskonale usuwają alergeny z powietrza poprzez ich „spalenie” (masz swoistą gwarancję, że nie wydostaną się już do pomieszczenia). Inną godną polecenia marką jest DUUX wyróżniająca się bardzo wydajnymi filtrami HEPA oraz wbudowanym jonizatorem powietrza. Godne polecenia są także produkty AIR O SWISS oraz Sharp.
Pamiętaj o obsłudze technicznej
Większość oczyszczaczy powietrza wyposażona jest w filtry typu HEPA, jednak nie są one wieczne i zależnie od zastosowanej technologii mogą wymagać wymiany (czasem raz na kilka miesięcy, ale spotyka się konstrukcje, gdzie wymiana taka ma miejsce dopiero po dwóch latach).
Źródło:
https://www.alsos.pl/
Jeden komentarz
Fajna rzecz w domu, no ale nie spędzamy raczej całego życia w czterech ścianach. I tak będziemy musieli opuszczać dom, a wtedy nie weźmiemy takiego oczyszczacza ze sobą. Tak czy siak będziemy musieli stawić czoła alergenom. Oczywiście inaczej to wygląda w sytuacji, gdy uczuleni jesteśmy tylko na alergeny typowo domowe, takie jak kurz.