Jak dbać o motocykl? Kilka przydatnych porad

1

W końcu stałeś się właścicielem upragnionego jednośladu? Kiedy już wydałeś na niego wszystkie zaoszczędzone pieniądze, z pewnością chcesz, by motocykl posłużył Ci przez wiele lat. Jak właściwie o niego dbać? Co robić, by jak najdłużej zachował on swoją sprawność? Podpowiadamy, w jaki sposób dbać o motocykl i latami cieszyć się bezpieczną, bezproblemową jazdą.

Każdy posiadacz jednośladu z pewnością wie, że o swój pojazd należy dbać nie tylko przed i po sezonie, ale także w trakcie. Długie i częste podróże, brak sprzyjających warunków atmosferycznych, czy trasy rekreacyjne powodują, że nasze „dwa kółka” wymagają systematycznej i właściwej pielęgnacji.

Nawracające awarie są z reguły konsekwencją naszych zaniedbań, dlatego też trzeba dbać o motocykl i na bieżąco sprawdzać jego stan oraz przeprowadzać wszelkie niezbędne naprawy. Funkcjonalność pojazdu, a przy tym komfort jazdy, z pewnością zwiększają liczne akcesoria. Nie musimy jednak wydawać masę dodatkowych pieniędzy i narażać się na kolejne koszty, by utrzymać motocykl w należytym porządku. Wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Dbaj o czystość motoru

Nigdy nie należy dopuścić do tego, by nasz pojazd stał brudny i zaniedbany. Bezpieczny motocykl, to przede wszystkim czysty motocykl. Podczas mycia i pielęgnacji pojazdu łatwo zauważyć coś, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec w trakcie jazdy. Do czyszczenia zabrudzeń na silniku, układzie paliwowym, plastiku, czy elementów chromowanych należy używać specjalnych preparatów, lecz ze znalezieniem odpowiednich na pewno nie będzie większego problemu. Na rynku można znaleźć szeroką gamę produktów, przeznaczonych właśnie do tego celu.

Sprawdzaj sprawność motoru

Każdy posiadacz jednośladu powinien systematycznie przeglądać swój pojazd i usuwać na bieżąco drobne usterki. Podczas wymiany lepiej zainwestować w dobre, markowe części lepszej jakości, co sprawi, że posłużą nam one przez dłuższy czas. Raz do roku należy przeprowadzić większy przegląd motocykla, więc jeśli nie jesteś mechanikiem i nie znasz się dobrze na motoryzacji, zaprowadź swój pojazd do warsztatu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystko jest w jak największym porządku i będziesz mógł cieszyć się bezpieczną i przyjemną jazdą.

Motor Vespa przy żywopłocie

Jak dbać o motor poza sezonem?

Jeśli chcemy, by nasz pojazd bez problemu odpalił po zimie należy odpowiednio o niego zadbać w „okresie przestoju”. Gdy nasz motocykl posiada metalowy bak i będzie garażowany w pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Wtedy należy zatankować zbiornik paliwa po sam korek. W przeciwnym razie może zardzewieć. Bardzo ważne jest również spuszczenie paliwa z gaźnika, by nie dopuścić do zapychającego dysze odkładania się osadu.

Ponadto należy odpowiednio zadbać o ogumienie. Nieużywany motor nie powinien stać na kołach, ponieważ opony obciążone przez dłuższy czas w jednym miejscu, mogą ulec zniszczeniu. Układ napędowy natomiast należy smarować odpornymi na wilgoć sprayami silikonowymi. By uniknąć awarii akumulatora, należy go wyciągnąć i przechowywać w ciepłym pomieszczeniu.

Share.

Jeden komentarz

  1. Jeżeli chciałbym mieć maszynę to turystyczną. Wolniutko po Mazurach w letnie weekendy, to jest to mnie się podoba.

Leave A Reply