Jak dbać o klimatyzację w aucie?

0

Klimatyzacji samochodowej często nie poświęcamy tyle uwagi, ile powinniśmy. A tymczasem pełni ona ważną rolę i nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której jest zanieczyszczona. Stąd już tylko krok do awarii. A zatem co powinniśmy robić, żeby jak najlepiej dbać o klimę?

Dlaczego dbanie o klimatyzację jest ważne?

Niektórzy mogą bagatelizować sprawę klimatyzacji, bo to przecież nie ona jest w samochodzie najważniejsza. Kłopot w tym, że źle działająca klima może znacząco wpływać na samopoczucie kierowcy i pasażerów. Jeśli się o nią odpowiednio nie zadba, z czasem wilgoć i niska temperatura mogą przyczynić się do rozwoju wirusów, bakterii i grzybów. I wkrótce okaże się, że pasażerowie kaszlą i kichają, drapie ich w gardle i mają podrażnione błony śluzowe.

Lepiej uniknąć takich sytuacji. Dlatego ważne jest, by regularnie udawać się do serwisu, np. top-autoserwis.pl/pl/klimatyzacja-samochodowa-krakow-serwis-naprawa-nabijanie-klimatyzacji-krakow, i utrzymywać klimatyzację w aucie w dobrym stanie.

Używaj klimatyzacji

No dobrze, pierwsza podstawowa zasada dbania o klimatyzację jest taka, że… trzeba z niej po prostu korzystać. Naprawdę, klima nie jest w aucie dla ozdoby, a jeśli przez długi czas jej nie używamy, mogą pojawić się kłopoty. Olej, który jest rozprowadzany przez czynnik chłodzący, może się osadzać na częściach klimatyzacji, kiedy jej długo nie używamy. Efekt? Gdy następnym razem ją uruchomimy, sprężarka może nie być wystarczająco dobrze nasmarowana i ulec zatarciu. A uwierzcie, tego naprawdę byście nie chcieli, bo jest to najdroższy element samochodowej klimatyzacji.

Dlatego klimatyzacja musi być w użyciu, nawet w tych chłodniejszych miesiącach roku. Oczywiście nie chodzi o to, by była na okrągło włączona. Po prostu nie powinniśmy dopuszczać do dłuższych przerw. W zupełności wystarczy włączyć ją raz w tygodniu na piętnaście minut.

Jak widać, wielu kierowców popełnia zasadniczy błąd, traktując klimatyzacje jedynie jako urządzenie przynoszące ochłodę podczas letnich skwarów. Stąd długa bezczynność klimy w okresie jesienno-zimowym i w efekcie jej szybsza eksploatacja. A przecież klimatyzacja może pełnić również inne funkcje oprócz schładzania. Może na przykład osuszyć powietrze w pojeździe, by ograniczyć parowanie szyb. To szybszy sposób niż ich podgrzewanie.

klimatyzacja samochodowa

Rób regularne przeglądy

Stan klimatyzacji trzeba kontrolować na bieżąco. Niektórzy nie zawracają sobie klimatyzacją głowy, dopóki wszystko działa, a do serwisu udają się dopiero wtedy, kiedy urządzenie odmawia posłuszeństwa. To błąd! Udając się na regularne przeglądy, można zawczasu odkryć, że coś zaczyna szwankować i podjąć odpowiednie kroki, zanim klima całkiem się posypie.

No dobrze, to jak często powinno się udawać na przegląd? Zaleca się robić to raz do roku lub po każdych przejechanych 10 000 kilometrów. I oczywiście wybierajmy sprawdzone, specjalistyczne serwisy, dysponujące odpowiednim sprzętem. Najlepiej udać się tam wiosną, bo wtedy nie ma jeszcze dużych upałów, a i kolejki do serwisów są mniejsze.

Utrzymuj klimatyzację w czystości

Ten punkt łączy się z poprzednim, bo podczas przeglądów cały układ poddaje się czyszczeniu. Jeżeli zapomnicie o regularnym udawaniu się z autem do serwisu, może być gorzej. Pierwszym sygnałem alarmującym może być nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji. Innym niepokojącym objawem jest, kiedy jej uruchomieniu towarzyszą szumy. Także nagminnie parujące szyby, na które nic nie pomaga, powinny skłonić was do zastanowienia.

Jeśli zauważycie takie objawy, nie ma na co czekać, tylko trzeba udać się z autem do serwisu na czyszczenie. Jak to przebiega? Wymienia się filtr kabinowy (zwany też przeciwpyłowym), a samą klimatyzację czyści, dezynfekuje i odgrzybia za pomocą ultradźwięków lub ozonu, który zabija bakterie i roztocza w każdym zakamarku.

Tak jak już pisaliśmy, przegląd i czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz w roku lub co 10 000 kilometrów, ale jeśli jeździcie w trudnych warunkach, takich jak duże miasta pełne zanieczyszczeń, warto wykonywać taki zabieg dwa razy w roku, wiosną i jesienią.

Share.

Leave A Reply