Kółka gimnastyczne, czyli najmniejsza siłownia – przykłady, zestawy kółek gimnastycznych

0

Kółka gimnastyczne są nieocenioną pomocą dla tych, którzy chcą dbać o swoją formę. Pompki, wiosłowanie, dipy – liczba zróżnicowanych ćwiczeń, jakie możemy wykonywać dzięki tego rodzaju sprzętowi, jest całkiem spora. Jednak wybór kółek również jest szeroki, stąd może pojawić się dylemat – które wybrać?

Dlaczego warto ćwiczyć na kółkach gimnastycznych?

Ćwiczenie na kółkach gimnastycznych nie jest proste, jeśli nie mamy jeszcze potrzebnego doświadczenia i wprawy. Wymagają dobrego poczucia równowagi i kontroli ciała, co z początku może sprawiać problemy. Tradycyjne ćwiczenia stają się znacznie trudniejsze, gdy wykonujemy je z wykorzystaniem kółek, ale… o to właśnie chodzi. Musimy włożyć w nie większą siłę mięśni, by wykonać ćwiczenie i jednocześnie utrzymać ciało w równowadze, a ten zwiększony wysiłek przynosi odpowiednie efekty.

Zatem takie kółka, jakie można obejrzeć na przykład na mtidea.pl/sklep/14-kolka-gimnastyczne, jak najbardziej warto sobie sprawić. Dzięki nim nawet zwykłe ćwiczenia stają się bardziej urozmaicone i wszechstronne, ponieważ nawet drobne zmiany kąta nachylenia podczas ich wykonywania sprawiają, że aktywowane do pracy zostają inne grupy mięśni. Trening na kółkach rozwija więc nie tylko siłę mięśni, ale i zmysł równowagi. Oprócz tego poprawia też stabilizację i elastyczność stawów, dzięki czemu ciało staje się bardziej odporne na kontuzje.

Jakie wybrać kółka?

Nie ma na to pytanie jednej uniwersalnej odpowiedzi. Kółka gimnastyczne każdy powinien wybierać indywidualnie, kierując się własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Trzeba jednak wiedzieć, że kółka kółkom nierówne. Taki sprzęt może być wykonany zarówno z drewna, jak i stali czy plastiku. Zdecydowanie za najlepsze uważane są drewniane – zapewniają lepszy chwyt niż te wykonane z innych materiałów, oraz ogólnie mają lepsze właściwości.

Z kolei taśmy powinny być regulowane, byśmy mogli wypoziomować kółka odpowiednio do naszych potrzeb. Niektóre zestawy oferują ciekawe i pomocne w tym zadaniu rozwiązanie – taśmy z podziałką metryczną. Jeżeli zamierzasz ćwiczyć w domu, to przyda się też rama pozwalająca zamocować kółka do sufitu. Powinna być mocna, solidna i zapewniać szybki i bezpieczny montaż. Warto wybrać taką, w której taśmy będą pracować na kulistej powierzchni, bowiem brak krawędzi i zadziorów znacznie przedłuży ich żywotność.

mężczyzna ćwiczy na kółkach gimnastycznych

Przykładowe zestawy

Warto na szybko przejrzeć parę zestawów kółek gimnastycznych ze strony MTidea, by pokazać, jak różnią się między sobą – co unaoczni, że rzeczywiście nie jest to obojętne, które z nich wybierzemy. Kółka Gimnastyczne R32 Alpin mają obręcze o grubości specjalnie zwiększonej do trzydziestu dwóch milimetrów. Takie rozwiązanie poprawia czucie kółek w chwycie głębokim i zapewnia większą wygodę podczas ćwiczeń. Do tego mamy w zestawie alpinistyczne klamry, które pod wpływem obciążenia działają samozaciskowo.

Kółka R32 Cobra również mają grubość zwiększoną do trzydziestu dwóch milimetrów (w końcu gwarantuje to grawer R32), zastosowano tu jednak inne taśmy, szerokie i skalowane, wyposażone w klamry COBRA, które działają na zatrzask, co oczywiście pozwala zarówno na szybki montaż jak i demontaż.

Takie klamry są również częścią zestawu FIGPRO COBRA, różni się on jednak kółkami, te bowiem są w standardowym rozmiarze FIG, który wynosi dwadzieścia osiem milimetrów grubości. Jest to bardziej zaawansowany model kółek – są one wyposażone w wewnętrzny rdzeń ze stali nierdzewnej, który zabezpiecza ćwiczącego i pozwala wytrzymać zestawowi wyjątkowe obciążenia.

Share.

Leave A Reply