Kiedy najlepiej ćwiczyć – sprawdź, która pora jest na to najlepsza

1

Kiedy najlepiej ćwiczyć? Odwieczne pytanie, które zadają sobie wszyscy, którzy chcą poprawić swoją kondycję, bądź zrzucić kilka kilogramów przed wakacjami. Oczywiście nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, jednak wyciągając wszystkie za i przeciw każdej pory dnia, możemy określić, która jest dla nas najlepsza.

Czy warto ćwiczyć rano?

Bardzo dobrą pora na ćwiczenia jest ranek. Po pierwsze ze względu na to, że uprawiając sport o tej porze dnia, pobudzamy nasz organizm, krążenie krwi, a także dotleniamy się. Wszystko to razem składa się na wydzielanie endorfin, które wprawiają nas w dobry nastrój na cały dzień i przyspieszenie metabolizmu.

Gdy metabolizm jest jeszcze mocno pobudzony nasz organizm nie magazynuje tłuszczu, a jest pobudzony do szybszego spalania kalorii. Dodatkowo rano możemy znaleźć najwięcej czasu na ćwiczenia. Wystarczy wstać 30 minut wcześniej, by poćwiczyć, a to z kolei uczy nas pewnych dobrych nawyków i determinuje plan dnia.

Poranne ćwiczenie ma jednak swoje minusy. Przede wszystkim to, że nie każdy jest wstanie poświęcić ćwiczeniom czas na spanie. Dodatkowo ćwicząc rano narażamy się na kontuzję, gdyż wszystkie stawy i mięśnie nie są jeszcze dostatecznie rozgrzane. Co więcej decydując się na ćwiczenie rano od razu startujemy z mniejszą ilością energii niż np. osoby ćwiczące wieczorem.

kiedy-cwiczyc-dzień

Czy warto ćwiczyć popołudniu?

Ćwiczenie po południu ma wiele zalet. Na pewno dużą z nich jest to, że tej porze łatwiej jest znaleźć partnera do ćwiczeń. Popołudniowe ćwiczenia pozwalają nam rozładować stres i złe emocje nagromadzone podczas całego dnia. Nasz organizm jest już odpowiednio rozgrzany w związku z tym nie musimy poświęcać wiele czasu na rozgrzewkę, ale także zmniejszamy ryzyko wystąpienia kontuzji. Popołudniowa porą nasz organizm jest tez silniejszy.

W tym czasie w naszym organizmie występuje największe stężenie hormonów i najwyższa temperatura ciała, co równa się większej ilości siły i energii. Wada ćwiczenia po południu to głównie zmęczenie po pracy, ograniczenie czasowe, przepełnione, baseny, siłownie i kluby fitness.

Czy warto ćwiczyć wieczorem?

Wieczór to także dobra pora na aktywność fizyczną. Nasz organizm po całym dniu jest doskonale rozgrzany i przygotowany do ćwiczeń. Wieczorny trening jest też doskonałą okazją do spalenia kalorii zawartych w posiłkach, które spożyliśmy w ciągu dnia. Pomaga nam to przygotować do snu nasz organizm dotleniając i relaksując go. Wieczorne ćwiczenia na pewno też ułatwią nam zasypianie.

Praca metabolizmu wieczorem jest niska. W związku z tym spalanie kalorii jest na dużo niższym poziomie niż rano czy popołudniu. Dodatkowo zbyt intensywny trening może nam przysporzyć problemów ze snem.

kiedy-ćwiczyć-wieczór

Tak na prawdę każda pora dnia na ćwiczenia jest dobra. Chodzi o to, aby ćwiczyć i dbać o ciało i kondycję. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę na to, aby zająć się sportem na poważnie – lekarze polecają treningi popołudniowe, kiedy to nasz organizm jest w szczytowej formie.

Share.

Jeden komentarz

  1. Porady ciekawe, tylko jak tu znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń? Ja niestety rano nie mam czasu, a wieczorem jestem tak zmęczona, że nie mam siły na żadne ćwiczenia. Chyba nigdy nie zgubię tych nadprogramowych kilogramów …

Leave A Reply