Owulacja to właściwie dowód na to, że kobieta jest płodna. Właśnie w tym czasie istnieje największa szansa, że może zajść w ciążę. Obserwacja własnego cyklu i właśnie jajeczkowania może znacznie ułatwić poczęcie potomka. Jeśli długo staramy się o dziecko warto przyjrzeć się swojemu organizmowi.
• Czy można przewidzieć owulację?
• Jak rozpoznać owulację?
• Jakie są objawy owulacji?
• Ile trwa owulacja?
• Owulacja, a podniesione libido
• Ustalanie terminu owulacji podczas USG
• Testy owulacyjne
• Obserwacja ciała
Czy można przewidzieć owulację?
Oczywiście, że tak. Niektóre kobiety dosyć wyraźnie czują ten moment kiedy mają owulację. Lepiej jednak wiedzieć jak wygląda cykl miesięczny.
Jak rozpoznać owulację?
Każda kobieta owulację czuje inaczej. Może to być podwyższona temperatura (tak się dzieje w większości przypadków) czy zmiana w wyglądzie śluzu szyjkowego. To może jednak zostać zakłócone, jeśli prowadzimy imprezowy tryb życia, pijemy alkohol, przyjmujemy jakieś leki, chorujemy na coś itp. Żeby prawidłowo ustalić owulację trzeba obserwować kilka cykli, nie wystarczy tylko jeden.
Jakie są objawy owulacji?
U niektórych kobiet występuje tak zwany ból owulacyjny. Występuje on w podbrzuszu, raz po lewej, raz po prawej stronie w zależności od tego, w którym jajniku dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa. Taki ból przypomina ukłucie lub dźganie czymś ostrym. W tym czasie może też dojść do lekkiego plamienia. U niektórych kobiet ból jest na tyle mocny, że nie obędą się bez środków przeciwbólowych. Taka bolesna owulacja ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest to, że wiadomo kiedy szansa na zajście w ciążę jest największa, a wadą oczywiście ból.
Ile trwa owulacja?
Owulacja występuje około co 28 dni. Błędem jest mówienie, że jest zawsze w połowie cyklu. On wcale nie musi być czymś stałym. Lepiej jest mówić, że do jajeczkowania dochodzi na 14 dni przed krwawieniem. Sam ból owulacyjny może trwać kilka godzin, ale zdarza się, że niektóre kobiety zmagają się z nim nawet przez dwie doby.
Owulacja, a podniesione libido
Niektórzy twierdzą, że kiedy kobiety mają dni płodne zauważalnie lepiej wyglądają. To znaczy, zdrowiej wyglądają ich włosy i cera. Do innych objawów owulacji należy też podniesione libido. Na tym koniec zalet jajeczkowania. Można je również rozpoznać po tym, że piersi stają się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk. Czasem może to trwać aż do samego krwawienia.
Ustalanie terminu owulacji podczas USG
Kiedy nie można przez wymienione objawy ustalić jajeczkowania można wybrać się do lekarza. Podczas zwykłego badania lub badania USG może on ustalić czy kobieta ma owulację czy nie. W tym czasie szyjka macicy staje się miękka i jest odgięta do przodu.
Testy owulacyjne
Na rynku dostępne są też testy owulacyjne, które bez problemu można kupić w każdej aptece czy drogerii. Określą one stężenie hormonu luteotropowego, czyli LH. Jego poziom w moczu wskaże czy w ciągu następnych 36 godzin dojdzie do owulacji. Lepiej jednak nie wykonywać tego testu rano, gdyż może dojść do zafałszowania wyniku. Test owulacyjny należy robić w ciągu dnia, żeby mieć większą pewność.
Obserwacja ciała
Umiejętność obserwowania własnego organizmu jest bardzo przydatna. Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, kiedy nastąpi owulacja, musimy wsłuchiwać się w nasze ciało minimum pół roku. Dopiero po takim czasie, skrupulatnej analizie cykli, możemy mieć większą pewność, kiedy dojdzie do jajeczkowania.
Jeden komentarz
Takie obserwowanie własnego ciała to jednak trudne zadanie. Więc moim zdaniem o wiele lepsze są te testy. I na pewno mniej kłopotliwe.