Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak powiedzieć o tym szefowi? Być może obawiasz się o stabilność zatrudnienia, jednak prawdopodobnie zupełnie niepotrzebnie. Kiedy jest właściwy moment, aby powiadomić pracodawcę o ciąży? Podpowiemy Ci, kiedy i jak to zrobić.
- Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
- Jak powiedzieć w pracy o ciąży?
- Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży?
Kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Zastanawiasz się, kiedy powiedzieć o ciąży szefowi? Wybór odpowiedniej chwili w dużej mierze zależy od Ciebie, ponieważ Kodeks Pracy nie określa, kiedy należy poinformować pracodawcę o ciąży. Możesz to zrobić krótko po wizycie u ginekologa, potwierdzającej, że spodziewasz się dziecka lub poczekać z tą wiadomością do 12 tygodnia ciąży, gdy zakończy się pierwszy trymestr. Termin powiadomienia pracodawcy o tym, że będziesz miała dziecko, zależy również od Twojego samopoczucia i rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli wymaga ona dużego wysiłku fizycznego, lepiej zdecyduj się powiedzieć szefowi o ciąży wcześniej.
Jak powiedzieć w pracy o ciąży?
Kiedy podejmiesz decyzję o zawiadomieniu swojego pracodawcy o ciąży, dokładnie przygotuj się do tej rozmowy. Wiele zależy również od zasad obowiązujących w miejscu Twojego zatrudnienia — na pewno znacznie łatwiej będzie Ci porozmawiać z szefem, gdy w zakładzie pracy panuje mniej sformalizowana atmosfera. Dobrym rozwiązaniem jest zasygnalizowanie chęci rozmowy z pracodawcą w cichym i komfortowym miejscu. Dzięki temu będzie on mógł poświecić Ci swoją uwagę, a Ty poczujesz się swobodnie.
Pamiętaj, aby wiadomość o ciąży przekazać w pierwszej kolejności pracodawcy, a dopiero później kolegom. W ten sposób unikniesz sytuacji, w której Twój szef dowie się, że spodziewasz się dziecka z ust innego pracownika. Zabierz ze sobą zaświadczenie o ciąży otrzymane podczas wizyty u ginekologa, aby przedstawić je pracodawcy. Nie zawsze szef o nie poprosi, ale lepiej mieć je przy sobie. Zastanawiasz się, kiedy lekarz wystawia zaświadczenie o ciąży? Zwykle możesz otrzymać je na wizycie, podczas której potwierdził on, że spodziewasz się dziecka.
Zapewnij pracodawcę, że w miarę możliwości będziesz nadal wykonywała swoje obowiązki, jak do tej pory. Możesz także poprosić o ich dostosowanie do Twoich potrzeb na czas ciąży. Natomiast jeśli musisz przejść na zwolnienie lekarskie, jak najszybciej powiadom o tym swojego szefa, aby mógł znaleźć odpowiednie zastępstwo.
Jak powiedzieć kolegom z pracy o ciąży? Zazwyczaj przekazanie współpracownikom wieści, że zostaniesz mamą, jest znacznie łatwiejsze. Kiedy im powiesz, na pewno będą się cieszyli razem z Tobą. Możesz także spróbować określić, jak długo zamierzasz pracować, zanim zdecydujesz się przejść na urlop macierzyński.
Czy pracodawca może zwolnić kobietę w ciąży?
Obawiasz się, jak zareaguje pracodawca na wieść o ciąży? Czy może rozwiązać z Tobą umowę? Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, nie musisz się, bać, że stracisz pracę. Zgodnie z obowiązującym prawem, pracodawca nie może rozwiązać takiej umowy do czasu zakończenia urlopu macierzyńskiego.Natomiast w przypadku umowy na czas określony, ulega ona przedłużeniu do dnia porodu.
Powiadomienie pracodawcy o ciąży uprawnia Cię do korzystania z szeregu przywilejów — m.in. możliwości wyjścia na badania, dostosowanego do Twoich potrzeb czasu pracy, a także ochrony przed wypowiedzeniem.