Jak myśleć logicznie? Dobry trening dla naszego umysłu

Zdolność do myślenia to jedna z najbardziej podstawowych i jednocześnie najbardziej złożonych funkcji naszego mózgu. Jest na tyle skomplikowane, że ciężko jest je określić za pomocą prostych słów. Z kolei myślenie logiczne jest tym specyficznym rodzajem rozumowania opartym na naszej wiedzy i doświadczeniach. Czym jest myślenie logiczne i jak myśleć w taki sposób?

Co to jest myślenie logiczne?

Logika czy dokładniej myślenie logiczne to nasza zdolność do rozumienia, przetwarzania oraz interpretowania zebranych przez nas informacji. Stykamy się z tym na co dzień, słuchając wypowiedzi w telewizji czy innych ludzi, albo czytając książki czy gazety. Jesteśmy w stanie zrozumieć sens wszystkich tych czynności właśnie za pomocą rozumowania logicznego. Co więcej – nie tylko rozumiemy, ale i jesteśmy w stanie się do tego odnieść, co pozwala nam na prowadzenie rozmów oraz wysuwaniu własnych wniosków na dany temat. Za zdolność do logicznego myślenia odpowiada lewa półkula naszego mózgu i wymaga od nas zarówno dobrej pamięci, jak i wiedzy.

Czy warto trenować logiczne myślenie?

Zdecydowanie warto postarać się o to, by ćwiczyć naszą zdolność do logicznego myślenia, ponieważ jest ono bardzo przydatne w życiu. Dzięki myśleniu logicznemu jesteśmy w stanie podejmować szybko decyzje, na podstawie dostępnych informacji i nie tylko. W wielu zawodach jest to wręcz konieczne, jak na przykład u prawników, którzy żeby wygrać jakąś sprawę, muszę się posłużyć logiką. Wszystkie największe osiągnięcia naukowe są związane z logicznym myśleniem, bo dzięki dobrze zadanym pytaniom i powiązaniom pewnych kwestii, których inni nie zauważyli można osiągnąć wiele. Wysuwają przesłankę, a kończą ją wnioskiem, często bardzo zaskakującym.

Człowiek stojący przy tablicy i rozpisujący schemat

Jak ćwiczyć myślenie logiczne?

Ten rodzaj rozumowania można trenować na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem są chyba przede wszystkim gry logiczne, które dostępne są na rynku bardzo licznie, ale i internet może nam w tym kierunku bardzo pomóc. Gry i zabawy polegające na analizie problemów i zagadnień sprawiają, że musimy się wysilić, żeby znaleźć rozwiązanie. Gry strategiczne, jak chociażby szachy także są doskonałym źródłem do treningu myślenia logicznego, ponieważ polega to przede wszystkim na myśleniu z wyprzedzeniem – co zrobić, żeby osiągnąć dany cel i co może zrobić przeciwnik, żeby mi to uniemożliwić.

Co daje nam zdolność logicznego myślenia?

Z pewnością o wiele lepiej będziemy sobie radzić w codziennych czynnościach, a także pozwala na łatwiejszą i szybszą naukę oraz efektywniejszą pracę. O wiele łatwiej jest nam planować i dokonywać wyborów, zarówno tych dotyczących nas bezpośrednio tu i teraz, jak i tych znacznie odleglejszych. Łatwiej nam przyjmować porażki i wyciągać z nich odpowiednie wnioski na przyszłość, a co ważniejsze pozwala także na akceptację faktu związanego z możliwością popełnienia błędu. Daje nam zdolność do niezależnego myślenia, wolnego od wpływów innych – to my na podstawie naszej wiedzy i obserwacji wiemy, co jest czym i umiemy na to zareagować. Ułatwia to również w znacznym stopniu radzenie sobie z emocjami i ich wpływem na nasze życie codzienne.

Udostępnij