Zdolność do myślenia to jedna z najbardziej podstawowych i jednocześnie najbardziej złożonych funkcji naszego mózgu. Jest na tyle skomplikowane, że ciężko jest je określić za pomocą prostych słów. Z kolei myślenie logiczne jest tym specyficznym rodzajem rozumowania opartym na naszej wiedzy i doświadczeniach. Czym jest myślenie logiczne i jak myśleć w taki sposób?
• Co to jest myślenie logiczne?
• Czy warto trenować logiczne myślenie?
• Jak ćwiczyć myślenie logiczne?
• Co daje nam zdolność logicznego myślenia?
Co to jest myślenie logiczne?
Logika czy dokładniej myślenie logiczne to nasza zdolność do rozumienia, przetwarzania oraz interpretowania zebranych przez nas informacji. Stykamy się z tym na co dzień, słuchając wypowiedzi w telewizji czy innych ludzi, albo czytając książki czy gazety. Jesteśmy w stanie zrozumieć sens wszystkich tych czynności właśnie za pomocą rozumowania logicznego. Co więcej – nie tylko rozumiemy, ale i jesteśmy w stanie się do tego odnieść, co pozwala nam na prowadzenie rozmów oraz wysuwaniu własnych wniosków na dany temat. Za zdolność do logicznego myślenia odpowiada lewa półkula naszego mózgu i wymaga od nas zarówno dobrej pamięci, jak i wiedzy.
Czy warto trenować logiczne myślenie?
Zdecydowanie warto postarać się o to, by ćwiczyć naszą zdolność do logicznego myślenia, ponieważ jest ono bardzo przydatne w życiu. Dzięki myśleniu logicznemu jesteśmy w stanie podejmować szybko decyzje, na podstawie dostępnych informacji i nie tylko. W wielu zawodach jest to wręcz konieczne, jak na przykład u prawników, którzy żeby wygrać jakąś sprawę, muszę się posłużyć logiką. Wszystkie największe osiągnięcia naukowe są związane z logicznym myśleniem, bo dzięki dobrze zadanym pytaniom i powiązaniom pewnych kwestii, których inni nie zauważyli można osiągnąć wiele. Wysuwają przesłankę, a kończą ją wnioskiem, często bardzo zaskakującym.
Jak ćwiczyć myślenie logiczne?
Ten rodzaj rozumowania można trenować na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem są chyba przede wszystkim gry logiczne, które dostępne są na rynku bardzo licznie, ale i internet może nam w tym kierunku bardzo pomóc. Gry i zabawy polegające na analizie problemów i zagadnień sprawiają, że musimy się wysilić, żeby znaleźć rozwiązanie. Gry strategiczne, jak chociażby szachy także są doskonałym źródłem do treningu myślenia logicznego, ponieważ polega to przede wszystkim na myśleniu z wyprzedzeniem – co zrobić, żeby osiągnąć dany cel i co może zrobić przeciwnik, żeby mi to uniemożliwić.
Co daje nam zdolność logicznego myślenia?
Z pewnością o wiele lepiej będziemy sobie radzić w codziennych czynnościach, a także pozwala na łatwiejszą i szybszą naukę oraz efektywniejszą pracę. O wiele łatwiej jest nam planować i dokonywać wyborów, zarówno tych dotyczących nas bezpośrednio tu i teraz, jak i tych znacznie odleglejszych. Łatwiej nam przyjmować porażki i wyciągać z nich odpowiednie wnioski na przyszłość, a co ważniejsze pozwala także na akceptację faktu związanego z możliwością popełnienia błędu. Daje nam zdolność do niezależnego myślenia, wolnego od wpływów innych – to my na podstawie naszej wiedzy i obserwacji wiemy, co jest czym i umiemy na to zareagować. Ułatwia to również w znacznym stopniu radzenie sobie z emocjami i ich wpływem na nasze życie codzienne.
2 komentarze
Myślenie logiczne przyda się każdemu i na pewno humaniści nie powinni się go wyrzekać. Inną sprawą jest natomiast to, że kiedy ktoś zaczyna swoją wypowiedź od słów „pomyślmy logicznie”, to możemy mieć praktycznie pewność, że będziemy mieli okazję usłyszeć jakąś straszną głupotę, która nie ma praktycznie nic wspólnego z myśleniem logicznym.
Racja, racja. Poza ty, to przecież coś, co każdy z nas powinien umieć niezależnie od wykształcenia, a bycie humanistą czy inżynierem wcale nie mają znaczenia! W końcu nawet proste czynności wymagają przemyśleń.