Jak dostać wizę turystyczną do USA?

0

Ubieganie się o wizę amerykańską nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać, dlatego starania warto rozpocząć na długo przed planowanym wylotem. Trzeba wiedzieć co zrobić krok po kroku, żeby uzyskać pozwolenie na wyjazd do USA. Wiąże się to także z poniesieniem kosztów, które pozostają bezzwrotne. Jak dostać wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych?

Jak ubiegać się o wizę do USA?

Najlepiej zacząć od wykonania zdjęcia. Warto pójść do zakładu fotograficznego i poprosić o wykonanie specjalnego zdjęcia do wizy amerykańskiej. Jest ono nieco większe niż zdjęcie znajdujące się w paszporcie, chociaż jest do niego podobne. Trzeba na zdjęciu odsłonić uszy i ustawić się „en face”. Warto upomnieć się o nagranie zdjęcia na płycie, ponieważ trzeba będzie je wgrać do formularza online.

Jaki formularz dla wizy turystycznej?

Wyjeżdżając do USA turystycznie należy wypełnić formularz B2. Warto wiedzieć, żeby zapisywać go co chwilę, bo dane szybko się tracą i trzeba wracać do początku formularza, a jego wypełnienie zajmuje naprawdę sporo czasu. Przygotowując się do wypełnienia dokumentu, warto mieć przy sobie paszport, dane o pracy oraz znać na pamięć nie tylko swoje dane osobowe, ale i rodziców. Trzeba też przygotować adres miejsca, w którym zatrzymamy się po przylocie, może to być np. adres hotelu, do którego się wybieramy.

Jakie są koszty wizy turystycznej?

Kiedy skończymy uzupełniać formularz, system wygeneruje nam specjalny numer. Wtedy możemy opłacić koszty postępowania wizowego, a jest to 160 dolarów, wg aktualnego kursu podanego na stronie ambasady. Po kilku dniach, kiedy wpłata zostanie zaksięgowana, będziemy mogli umówić się na spotkanie w ambasadzie, które jest kolejnym punktem ubiegania się o wizę. Warto też dodać, że niezależnie od tego, czy dostaniemy wizę czy też nie, koszty nie zostaną zwrócone.

Jak umówić się na spotkanie z konsulem?

Kiedyś trzeba było dzwonić na specjalną infolinię, dzisiaj można to zrobić przez Internet. W systemie mamy utworzone specjalne konto, w którym wybieramy dogodny nam termin. Co do godziny – nie mamy wielu możliwości. Zazwyczaj spotkania odbywają się rano. Warto wiedzieć, że idąc na spotkanie możemy mieć ze sobą jedynie teczkę z dokumentami. Torebka, telefon, klucze – to wszystko musi zostać za drzwiami ambasady ze względów bezpieczeństwa.

Jak wygląda spotkanie z konsulem?

Krążą na ten temat różne legendy, tak naprawdę dużo zależy od tego na kogo się trafi. Urzędnicy mają za zadanie zweryfikować czy mówimy prawdę i czy na pewno jedziemy do USA w celach turystycznych, a nie zarobkowych, stąd ich podejrzliwe pytania o nasze życie.

Decyzja o przyznaniu wizy – kiedy?

O tym, czy otrzymamy wizę czy nie, dowiadujemy się natychmiast. Jeśli decyzja jest pozytywna zostaje zabrany nam paszport w celu wbicia wizy. Dostaniemy go dopiero po kilku dniach, na szczęście adres, pod który ma być wysłany paszport (siedziby punktów kurierskich) wybieramy sami. Za dopłatą paszport może też być wysłany na wskazany przez nas adres. Dopiero odbierając dokument dowiemy się na jaki czas otrzymaliśmy wizę, a przeważnie jest to 10 lat.

Share.

Leave A Reply