Co musisz wiedzieć o klimatyzacji samochodowej, kiedy jesteś kierowcą?

0

Klimatyzacja w samochodach jest pewnym standardem. Latem jest wybawieniem od upałów, a zimą pozwala nam odczuć bardziej komfortowe ciepło. Każdy kierowca powinien wiedzieć o niej przynajmniej podstawowe informacje, dzięki czemu będzie wiedział, czemu służy, jak działa oraz w jaki sposób powinno się o nią dbać.

Jak działa klimatyzacja?

Żeby dowiedzieć się, jak działa klimatyzacja, warto poznać najpierw jej budowę. Do podstawowych elementów, o których powinno się wiedzieć, zalicza się: kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężny, parownik oraz wiatrak wentylatora.

Każda z tych części jest niezwykle ważna dla działania klimatyzacji samochodowej. Kompresor wprawia w ruch cały czynnik klimatyzacji i działa jak pompa, skraplacz umożliwia odprowadzenie ciepła z czynnika chłodzącego, z kolei osuszacz pozwala na usunięcie wilgoci z oleju sprężarkowego i czynnika chłodzącego, chroniąc układ przed rozwojem rdzy.

Zawór rozprężny steruje ciśnieniem oraz temeperaturą gazu w klimatyzacji, a parownik i wiatrak pozwalają na skuteczne chłodzenie wnętrza samochodu. Pomaga usuwaniu ciepła z kabiny i dodatkowo działa jako osusacz powietrza.

Czemu służy klimatyzacja latem i zimą?

Czemu służy i jak działa klimatyzacja samochodowa, jest szeroko opisane na blogach specjalistów, np. na materla.com.pl. Warto wiedzieć jednak to, że latem, jej podstawową funkcją jest obniżenie temperatury w kabinie samochodu. Jest to o tyle ważne dla komfortu jazdy, że w trakcie upałów, zwłaszcza w nagrzanym pojeździe o wiele trudniej zachować pełną koncentrację. Jest tym gorzej, że wnętrza we wnętrzach aut jest zazwyczaj o wiele wyższa temperatura niż na zewnątrz. Niewątpliwie wpływa więc także na bezpieczeństwo.

Klimatyzacja samochodowa sprawdza się także zimą. Po pierwsze nieco ociepla powietrze, dzięki czemu temperatura jest wyższa niż na zewnątrz, a po drugie ma niebagatelne znaczenie przy usuwaniu pary wodnej z szyb. Dzięki temu nie ma konieczności ciągłego przecierania szmatką czy ściereczką, co może być niebezpieczne szczególnie w trakcie jazdy. Poza tym, powodem, dla którego warto używać klimy zimą, jest także uniknięcie jej awarii – długo nieużywana może się po prostu popsuć.

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jeżeli chcemy, by klimatyzacja samochodowa służyła nam dobrze, każdy kierowca powinien o nią zadbać. Podstawą będą tutaj regularne przeglądy, nabijanie, odgrzybianie oraz wymiana filtrów. Mniej więcej co 1 – 2 lata należy nabijać klimatyzację, czyli wymieniać czynnik chłodzący. W przypadku odgrzybiania mamy do czynienia z czyszczeniem całego układu chłodzącego, wraz z jego dezynfekcją. Ma to oczywiście niemały wpływ na działanie całego samochodu. Ważne jest także wymienianie filtrów, ponieważ jeżeli tego się nie zrobi, możliwe będzie, że do kabiny zaczną dochodzić nieprzyjemne zapachy.

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji samochodowej?

Bardzo ważne jest także to, w jaki sposób korzystać z klimatyzacji, żeby uniknąć wielu problemów, w tym jej uszkodzeń, a także własnych problemów zdrowotnych. Należy pamiętać więc o tym, że latem, temperatura w samochodzie nie powinna być niższa niż 25 stopni, a różnica między temperaturą w samochodzie, a na zewnątrz nie większa niż 10 stopni.

Poza tym temperaturę w pojeździe należy zmniejszać stopniowo, aby przyzwyczaić organizm, a tym samym, uniknąć ewentualnego przeziębienia. Nawiew zawsze powinien być nastawiony na szybę, a nie na ciało, a w trakcie jazdy przy włączonej klimie, wszystkie okna powinny być zamknięte. Należy ją z kolei wyłączyć jeszcze przed wyjściem z samochodu – tu także ważne jest przyzwyczajenie ciała, aby nie doszło do szoku termicznego. Jak zostało już wspomniane wyżej, warto używać klimy także zimą.

Share.

Leave A Reply