Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Surfowanie w sieci bez ryzyka

1

Internet. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie bez niego żyć. Sieć bardzo ułatwia nasze codzienne funkcjonowanie dlatego bardzo chętnie korzystamy z możliwości, które nam oferuje. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w sieci czyha na nas wiele zagrożeń. Jak ich unikać? W naszym artykule podpowiemy Ci co zrobić aby bezpiecznie korzystać z Internetu.

Zasada nr 1: Nie udostępniaj swoich prywatnych danych nieznajomym

Wiele stron internetowych prosi użytkowników o podanie poufnych danych, np. adresu czy numeru konta. Nie jest to nic dziwnego, w przypadku stron zaufanych np. banków. Jednak jeśli nie masz pewności, czy strona jest bezpieczna, nigdy nie podawaj swoich personaliów! Raz udostępnione w sieci dane trudno potem wykasować.

A to daje możliwości oszustom, którzy tylko czekają na to, aby wykorzystać czyjąś tożsamość. Dlatego zachowaj czujność i sprawdzaj kilkukrotnie bezpieczeństwo strony. Nieuwaga, w tym wypadku, może mieć poważne konsekwencje.

Zasada nr 2: Zainstaluj i używaj oprogramowania antywirusowego i spyware

Chcesz się długo cieszyć ze swojego komputera? Zabezpiecz go przed wirusami i złośliwymi programami! Chyba, że wolisz, żeby ktoś wykorzystał twój komputer do niecnych celów. Dobre oprogramowanie ochroni Cię przed wirusami i atakami hakerów. Dlatego zainwestuj w profesjonalną ochronę i korzystaj z sieci bez obaw.

mężczyzna korzystający z komputera

Zasada nr 3: Aktualizuj oprogramowanie oraz bazy wirusów

Masz program antywirusowy i antyspamowy? To świetnie ale to dopiero połowa sukcesu. Nowe, groźne wirusy pojawiają się codziennie! Nieaktualizowany program nie ochroni Cię przed nimi! Odpowiednie zabezpieczenie zapewni Ci dopiero regularny update. Pamiętaj o tym aby raz na jakiś czas, zaktualizować swój program antywirusowy. To potrwa tylko chwilę, a zyskasz pewność, że nic nie zaatakuje twojego sprzętu.

Zasada nr 4: Nie wierz we wszystko co przeczytasz w sieci”>Zasada nr 4: Nie wierz we wszystko co przeczytasz w sieci

Uważasz internet za bogate źródło wiedzy? Możemy się z Tobą zgodzić ale nie do końca. Owszem na profesjonalnych, branżowych czy publicystycznych stronach znajdziemy rzetelne i sprawdzone informacje. Na reszcie portali niekoniecznie.

W sieci jest wiele stron udających normalne serwisy, które w rzeczywistości są robione tylko po to aby wyłudzić twój adres e-mail. A kiedy już to zrobią, zaleją twoją pocztę potokiem spamu. Dlatego przed zalogowaniem się do niesprawdzonego serwisu zastanów się dwa razy! Dzięki temu możesz uniknąć poważnych kłopotów.

dzieci siedzące przy komputerze

Zasada nr 5: Nigdy nie umawiaj się z osobą poznaną przez internet na spotkanie „ w realu”

Czaty. Wszyscy je lubimy. Miło jest czasem porozmawiać z kompletnie nieznaną osobą. To nadaje znajomości nutkę tajemnicy i sprawia, że jesteśmy podekscytowani na myśl o kolejnej rozmowie. To przyjemne uczucie więc lepiej żeby tak zostało. Dlatego radzimy: nie przenoś znajomości do świata rzeczywistego!

Jaką masz bowiem gwarancję, że osoba, która wydaje się miła i uczciwa w sieci będzie taka sama w realu? Żadnej! A wtedy spotka Cię zawód lub wpadniesz w poważne tarapaty. Ograniczając kontakty jedynie do internetowego czatu unikniesz kłopotów i rozczarowań.

Do tych zasad można dodać jeszcze jedną niekoniecznie związaną z użytkowaniem sieci. Nigdy nie podłączaj do swojego komputera sprzętów nieznanego pochodzenia! Nieznane dyski czy karty pamięci mogą zawierać wirusy, które uszkodzą twój komputer. Dlatego lepiej ich unikać

W artykule zaprezentowaliśmy podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci. Stosując się do naszych zaleceń będziesz mógł korzystać ze swojego sprzętu bez obaw, a Internet przestanie Ci się wydawać taki straszny.

Share.

Jeden komentarz

  1. Wszystkie te zasady są bardzo rozsądne, a w dobie internetu coraz ciężej jest mimo wszystko zachować anonimowość. Chociażby na takim fb ludzie chętnie dzielą się często naprawdę intymnymi informacjami i nietrudno jest się zorientować, gdzie dana osoba mieszka, pracuje, gdzie aktualnie przebywa, co lubi itd. Ściągając coś z sieci też trzeba uważać, drobny druczek, czy nie zauważenie czegoś może spowodować, że oprócz upragnionego programu ściągamy dodatkowe, niechciane aplikacje, których antywirus nie wychwyci, bo wirusem być nie musi. Sama kiedyś tak zrobiłam i długo się męczyłam, żeby tego się pozbyć.

Leave A Reply