Szacuje się, że 12% dorosłych Polaków jest uzależnionych od alkoholu. To wynik bardzo niepokojący, dlatego tez różne instytucje i organizacje starają się wspomagać osoby uzależnione w leczeniu choroby alkoholowej. Najskuteczniejszą formą leczenia jest terapia, jednak nie każdy czuje się na siłach, aby przez nią przejść. W niektórych wypadkach niezbędne jest dodatkowe wsparcie i tu z pomocą przychodzi esperal.
Esperal- co to jest?
Chemiczną nazwą esperalu, potocznie nazywanego również „wszywką” jest Disulfiram. Działanie tej substancji polega na blokowaniu enzymu dehydrogenazy aldehydowej, który bierze udział w metabolizmie alkoholu w wątrobie. Jeśli więc osoba zażywająca lub mająca wszyty esperal napije się alkoholu, w jej organizmie zacznie gromadzić się aldehyd octowy, który sprawi, że zacznie ona odczuwać dolegliwości przypominające zwielokrotnionego kaca. Substancję tą stosuje się często jako lek wspierający terapię odwykową. Na zastosowanie esperalu można zdecydować się w każdym momencie, a informacje na temat zabiegu można zdobyć konsultując się z lekarzem lub w internecie, na stronach takich jak www.superwszywka.pl.
Wszywka alkoholowa – jak działa
Jak już wspomnieliśmy, Disulfiram działa niczym blokada, która nie dopuszcza do rozkładu alkoholu w wątrobie, przez co dochodzi do zatrucia alkoholowego. Skutki uboczne esperalu objawiają się poprzez nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, duszności, pocenie się, skoki ciśnienia, zaczerwienienie twarzy, przyśpieszone bicie serca oraz nasilony lęk i poczucie strachu przed śmiercią. Należy wziąć pod uwagę, że wśród osób mających wszyty esperal i mimo to pijących alkohol, odnotowano reakcje w postaci ataku drgawek oraz zawałów serca. Nieprzyjemne objawy mogą pojawić się już 10 minut po wypiciu alkoholu i trwać od 4 do nawet 10 godzin.
Trzeba pamiętać, że esperal nie jest lekiem, który może sam wyleczyć kogokolwiek z alkoholizmu. Dlaczego w takim razie stosuje się wszywki dla alkoholików? Ich obecność w organizmie ma powstrzymywać chorych przed piciem, dlatego też wskazane jest stosowanie esperalu przy równoczesnym udziale w terapii alkoholowej. Osoba uzależniona od alkoholu mająca wszyty Disulfiram obawia się konsekwencji, jakie mogą ją spotkać po wypiciu napoju alkoholowego, jednak zdaje sobie sprawę, że jest to wynik działania wszywki, a nie samego alkoholu. Dlatego też bardzo często alkoholicy wyczekują momentu, w którym substancja przestanie działać i będą mogli znowu się napić. Leczenie alkoholizmu esperalem nie jest więc najlepszym pomysłem, jeśli nie podejmuje się przy tym innych kroków.
Ile kosztuje wszycie esperalu?
Wszyciem tabletki esperalu pod skórę zajmuje się chirurg. Nacina on skórę, najczęściej pod łopatką lub na pośladku, a pod nią umieszcza substancję w formie tabletki. Zabieg ten jest wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Gdy specyfik znajduje się już w naszym organizmie, zaczyna się powoli uwalniać do krwiobiegu. Działanie esperalu trwa od 8 do 12 miesięcy.
Tego typu zabiegi wykonywane są przez wiele klinik w całej Polsce, koszt to około 500 zł. Esperal nie daje żadnych skutków ubocznych, jest absolutnie nieszkodliwy dla organizmu, dopóki osoba mająca go pod skórą nie napije się alkoholu.