Jeśli masz na uwadze dobro środowiska naturalnego oraz chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu w swoim przyszłym domu, na pewno rozważasz budowę domu energooszczędnego, czy też pasywnego. Obie te opcje są aktualnie coraz bardziej popularne, a co za tym idzie, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących tego, którą z technologii wybrać. Spróbujemy Ci pomóc w podjęciu tej decyzji.
- Technologie budowy domów pasywnych
- Różnice pomiędzy domem energooszczędnym a niskoenergetycznym
- Którą technologię wybrać?
Technologie budowy domów pasywnych
W naszym artykule zostanie przedstawiona technologia wykonania domu pasywnego w dwóch przykładowych opcjach: energooszczędny lub niskoenergetyczny. Opierają się one na doborze odpowiednich materiałów konstrukcyjnych oraz izolacyjnych. Jako materiał konstrukcyjny stosowany jest przede wszystkim beton, natomiast do izolacji używa się Periporu, Neoporu, Styroporu, lub też łączy się je. Ponadto istotna jest również stolarka okienna i drzwiowa oraz system wentylacji mechanicznej.
Różnice pomiędzy domem energooszczędnym a niskoenergetycznym
Obie technologie różnią się w kwestiach doboru materiałów oraz ich grubości. Uwagę należy zwrócić głównie na izolację ścian zewnętrznych oraz dachu, gdyż tymi drogami „ucieka” najwięcej ciepła z naszego domu. Starannie należy przemyśleć wybór systemu grzewczego. Biorąc pod uwagę, że domy pasywne mają bardzo niskie zapotrzebowanie na moc grzewczą, odpowiednie urządzenie powinno charakteryzować się jak najmniejszą mocą minimalną i dużym zakresem pracy ciągłej. Generalnie podstawowa różnica pomiędzy technologią energooszczędną, a niskoenergetyczną sprowadza się do zapotrzebowania na energię cieplną. W przypadku domów energooszczędnych wynosi ona mniej niż 70 kWh/m2 na rok, natomiast przy technologii niskoeenergetycznych poniżej 30 kWh/m2 na rok.
Którą technologię wybrać?
Obie technologie są przyjazne dla środowiska i do obu możemy starać się o pozyskanie dotacji, np. na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii (zarówno cieplnej, jak i elektrycznej), czy na samą budowę. Należy przy tym pamiętać, że starania o dotację należy rozpocząć przed osiągnięciem przez budynek stanu deweloperskiego, gdyż nie przysługuje ona na samo wykończenie domu. Dla wielu osób decydującą kwestią jest koszt budowy, a w tym wypadku dom energooszczędny na pewno wypada korzystniej. Trzeba przy tym pamiętać, że koszty eksploatacyjne domu niskoenergetycznego będą znacznie niższe, co w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalne.
Bez wątpienia przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą i porównać oferty profesjonalnych firm zajmujących się budową domów pasywnych. Trzeba być przy tym czujnym, gdyż wiele firm używa określenia „energooszczędny” jak sloganu reklamowego, a ich oferta nie spełnia wymaganych standardów. Bardzo duże znaczenie ma także położenie działki i odpowiednie przystosowanie do niej projektu domu. Budynek musi być ustawiony w ten sposób, aby przeszklona część była wystawiona na południe, po to by absorbować jak największą ilość energii słonecznej. Pocieszający jest fakt, iż sama budowa trwa stosunkowo krótko w porównaniu do budowy tradycyjnego domu.