Czym zajmuje się biuro księgowe? Zadania biura księgowego

0

Niezależnie od od formy działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do rejestracji firmy, prowadzenia ksiąg rachunkowych i prawidłowej ewidencji podatkowej. Szeroki katalog żmudnych obowiązków warto zlecić profesjonalistom z zakresu rachunkowości, finansów i prawa, zanim jednak zdecydujesz się na ich usługi przeczytaj czym zajmuje się biuro księgowe.

Czym zajmuje się biuro księgowe?

Księgowość jest systemem ewidencji, który pokazuje jaka jest sytuacja majątkowa Twojej firmy. W myśl obowiązujących przepisów, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą spoczywa na Tobie obowiązek min. ewidencji zdarzeń gospodarczych, dokonywanie rozliczeń z fiskusem.

Aby uniknąć analizy skomplikowanych przepisów ordynacji podatkowej, ustawy o rachunkowości przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na współpracę z biurem księgowym. Często realizuje ono zadania w dziedzinie szeroko pojętych finansów i rachunkowości, ale również oferuje świadczenia dotyczące min. optymalizacji procesów biznesowych i prowadzenia spraw pracowniczych. Biuro księgowe specjalizuje się najczęściej w usługach księgowych oraz prowadzeniu kadr i płac, jednak to nie wszystko czego możesz oczekiwać decydując się na współpracę z profesjonalistami. Działalność biura rachunkowego to nie tylko ewidencja w postaci książki przychodów i rozchodów, prowadzenie ksiąg handlowych i rachunkowych, weryfikacja dowodów księgowych pod kątem ich prawidłowości i rozliczanie podatków. To również cały katalog usług, które możesz zlecić odrębnemu podmiotowi i poświęcić swój czas na prowadzenie biznesu.

Główne zadania biura księgowego

Oprócz zadań dotyczących księgowości oraz rozliczeń z Urzędem Skarbowym w zakres obowiązków wielu biur rachunkowych wchodzi obsługa kadrowo-płacowa, sporządzanie listy płac, prowadzenie dokumentacji pracowniczej i realizacja wynagrodzeń i nagród dla pracowników.

biuro rachunkowe

Rolą biura księgowego jest również doradztwo w przedmiocie wyboru struktury zakładanego biznesu, pomoc w zakładaniu jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek. To również wsparcie podczas procesu pozyskiwania finansowania, w tworzeniu wniosków kredytowych, czy leasingowych.

Korzystając z usług biura księgowego możesz liczyć również na doradztwo w zakresie optymalizacji podatkowej, czy restrukturyzacji procesów biznesowych. Obowiązkiem biura rachunkowego jest też archiwizacja Twojej firmowej dokumentacji, dzięki czemu nie musisz organizować dodatkowej przestrzeni przeznaczonej na stosy akt.

Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnego biura księgowego?

Współpracując z profesjonalnym biurem rachunkowym możesz liczyć na wsparcie zespołu specjalistów z zakresu finansów i prawa, zyskujesz dostęp do wiedzy ekspertów. Kompleksowe usługi biura księgowego znacznie odciążą Cię z obowiązku wypełniania ogromu dokumentacji.

biuro rachunkowe zadania

Powierzając księgowość swojej firmy wykwalifikowanej kadrze otrzymujesz spokój, nie ryzykujesz błędów i uchybień, które związane są z wysokimi karami finansowymi i odpowiedzialnością karną.

Share.

Leave A Reply