Niektórzy z nas wciąż zastanawiają się, co będą robić w przyszłości. Jeśli nie podjęliśmy interesujących nas studiów bądź nie posiadamy żadnych zainteresowań, czujemy się zdezorientowani. Dla tych, którzy wciąż borykają się z tym problemem, przybliżamy zawód masażysty. Wyjaśniamy kto może nim zostać i ile wynosi jego średnie wynagrodzenie.
• Jak zdobyć kwalifikacje do zawodu?
• Jakie są wymagania osobowe?
• Jakie są obowiązki masażysty?
• Ile wynoszą zarobki masażysty?
• Masażysta – zalety i wady
Jak zdobyć kwalifikacje do zawodu?
By zostać masażystą, nie trzeba skończyć fizjoterapii – choć osoby z takim wykształceniem bez problemu znajdą pracę w ekskluzywnych SPA. Obecnie prowadzone są liczne darmowe kursy dla bezrobotnych. Kwalifikacje zdobyć można także w profesjonalnej akademii masażu, szkole policealnej a także w studium medycznym. Ceny kursów uprawniających do wykonywania zawodu w kraju i zagranicą wahają się w granicach 1000 – 1500 zł.
Jakie są wymagania osobowe?
Praca masażysty wiąże się z kontaktem z ludźmi, dlatego w zawodzie tym wymagana jest wysoka kultura osobista, cierpliwość i nienaganna aparycja. By dobrze wykonywać swój fach, przyda się niemała dawka empatii. Ruchy dłoni należy wykonywać w sposób wysoce delikatny i precyzyjny. Nasze ręce powinny być zatem silne i umięśnione. Praca masażysty wiąże się z wielogodzinnym staniem, dlatego tego zawodu nie powinny wykonywać osoby mające żylaki i wady postawy.
Jakie są obowiązki masażysty?
Na masaż przychodzą różni ludzie. Najczęściej są to osoby w starszym wieku, cierpiące na bóle mięśni i kręgosłupa, a także sportowcy i zamożne kobiety. Niektórzy przychodzą tylko po to by w zacisznej atmosferze, móc pogawędzić o swoich utrapieniach. Czasem warto ugryźć się w język i przypomnieć wieloletnią zasadę: „klient nasz pan”.
Ile wynoszą zarobki masażysty?
Średnie zarobki oscylują w granicach 1500 – 2400 zł. Należy podkreślić, iż wysokość płacy uzależniona jest od miejsca pracy. Pod tym względem najlepszym rozwiązaniem wydaje się być założenie własnego gabinetu – gdzie dochody uzależnione są od liczby klientów. Warto rozważyć wykonywanie masażu w domu klienta, gdyż wiele osób nie decyduje się na zabieg w gabinecie, ze względu na podeszły wiek, doznane kontuzje. Co ciekawe, zupełnie inaczej wygląda sytuacja w Niemczech, gdzie masażysta otrzymuje średnio 1000 euro na rękę.
Masażysta – zalety i wady
Jeżeli uważasz, że chciałbyś zostać masażystą, warto byś poznał plusy i minusy wykonywania tego zawodu. Na pewno odczujesz wiele satysfakcji w przypadku, gdy właśnie dzięki tobie pacjent szybciej powróci do zdrowia. Nieuniknione jest również codzienne wysłuchiwanie pochwał i podziękowań. Minusem może być natomiast kontakt z człowiekiem, który niewystarczająco dba o higienę. W przypadku, gdy jesteś pracownikiem, nie możesz odmówić wykonania zabiegu.
Jeden komentarz
Zarobki są dośc niskie jak na mój gust. W końcu to niełatwa praca i trzeba mieć dużą wiedzę. Chyba trochę inaczej zacznę patrzeć na stawki za masaż i zacznę dawać napiwki…