Chcesz się zabezpieczyć? Sprawdź najskuteczniejsze metody antykoncepcji

1

Pełne zadowolenie z seksu odczujemy dopiero wtedy, gdy będziemy mieć stuprocentową pewność, że jest bezpiecznie. Zwłaszcza jeśli nie jesteśmy gotowi na dziecko albo nie chcemy mieć kolejnego. Czy to oznacza, że musimy rezygnować z przyjemności? A jeśli nie to pozostaje nam ryzykować?

Z pewnością nie trzeba rezygnować z przyjemności, ale w tym przypadku niezbędny jest wybór antykoncepcji. Spośród kilku metod wybierz tą, która najbardziej pasuje dla Twojego zdrowia i stylu życia. Pamiętaj, że nie ma najlepszej metody. Każda kobieta jest inna i to, co odpowiada koleżance, nie do końca przypasuje Tobie. Wyboru powinnaś dokonać po konsultacji ze swoim ginekologiem.

Oczywiście wybór metody zależy od twojego wieku oraz wagi i tego czy byłaś już w ciąży. Dlatego będą u ginekologa nie miej przed nim żadnych tajemnic, bo tylko wtedy jest w stanie dobrać odpowiednią metodę, dzięki której nie będziesz miała żadnych obaw przy spotkaniu z partnerem w intymnej sytuacji. Ważne są też wyniki badań krwi oraz cytologia i badanie narządów rodnych, a także badanie ciśnienia krwi.

Metoda mechaniczna

Metoda mechaniczna jest jedną z trzech, jakie można stosować. Najpopularniejszą z metod mechanicznych są prezerwatywy. Ten sposób ochrony zaleca się kobietom, które często zmieniają partnerów lub nie są w stałym związku. Ponadto ta forma zabezpieczenia sprawdzi się też u kobiety ze skłonnościami do infekcji intymnych. Gumowa ochrona sprawi, że ponowne zakażenie od partnera nie będzie możliwe.

Pamiętaj, by prezerwatywy kupować w aptece. Wtedy masz większą pewność, że nie leżały one zbyt długo i były odpowiednio przechowywane. Do metod mechanicznych zalicza się też wkładka domaciczna (tzw. spirala). Sposób ten przeznaczony jest dla kobiet, które rodziły dzieci i nie chcą mieć kolejnych przez kilka najbliższych lat. Decyzję o wkładce należy konsultować z ginekologiem. On też zainstaluje wkładkę we właściwym miejscu, przeważnie w czasie miesiączki, bowiem wtedy kanał szyjki macicy jest rozszerzony. Minusem noszenia wkładki mogą być dłuższe i obfite miesiączki.

prezerwatywa to bardzo popularny środek antykoncepcji

Metoda chemiczna

To metoda, która polega na chemicznym niszczeniu plemników albo ich upośledzeniu. Metodę reprezentują przede wszystkim kremy oraz globulki plemnikobójcze. Zaletą tego sposobu jest nie tylko hormonalna obojętność, ale także łatwość stosowania i co ważne – kremy oraz globulki sprzedawane są bez recepty. Zaś największą wadą są podrażnienia i uczulenia. Należy pamiętać też, że metoda chemiczna nie daje stuprocentowej skuteczności. Z tego względu jest często uzupełniania przez metodę mechaniczną, czyli np. prezerwatywę.

Tabletki antykoncepcyjne przepisuje ginekolog

Metoda hormonalna

Stosowanie metody hormonalnej, czyli najczęściej popularnych pigułek to niemal stuprocentowa skuteczność antykoncepcji. Dostępne dzisiaj tabletki pozwalają kobietom czuć się bezpiecznie i pewnie, a ponadto nie zaburzają ich gospodarki hormonalnej, jak było to jeszcze 50 lat temu. Panie zażywające pigułki odczuwały wtedy nudności oraz stawały się otyłe w bardzo szybkim czasie. W metodzie hormonalnej używa się też plastrów, które nie tylko są wygodne, ale też skuteczne. Ta nowoczesna metoda stała się bardzo popularna w sferze młodych i aktywnych kobiet.

Share.

Jeden komentarz

  1. Według mnie najlepsza jest antykoncepcja hormonalna. Najskuteczniejsza i najwygodniejsza przede wszystkim. Tylko w niektórych przypadkach dość droga…

Leave A Reply