10 książek, które musisz przeczytać przed śmiercią

4

Książki są wspaniałą rozrywką, która nas rozwija i pozwala wspaniale spędzić czas. Dzięki nim odrywamy się od codziennych trosk, skupiając się na wzlotach i upadkach naszych ulubionych bohaterów. Oto zatem zestawienie dziesięciu powieści – absolutnych klasyków i arcydzieł światowej literatury, które wprost trzeba przeczytać.

Sto lat samotności – Gabriel Garcia Marquez

Niezwykła saga rodziny Buendia spisywana była przez autora aż dwadzieścia lat. W czasie ich trwania stworzył on opowieść, ociekającą mnogością nazwisk, ale i historię na wskroś urzekającą i ciekawą, która nie pozwala się od siebie oderwać. Sporo w niej magii i baśniowości, co dodaje jej dodatkowego uroku.

Mały książę – Antoine de Saint-Exupery

Opowieść ta zachwyciła miliony osób na całym świecie. Została przetłumaczona w niemal każdym języku i do dziś dociera do serc zauroczonych czytelników. Jest to pełna poetyckości, mądra historia o chłopcu, który poszukiwał przyjaźni.

Rok 1984 – George Orwell

Antyutopijna opowieść, która stanowi dziś podstawę wielu przeróżnych dzieł sztuki, a nawet popularnych programów telewizyjnych typu reality show. Oto świat Wielkiego Brata, który widzi i kontroluje każdy nasz ruch, przerażająca wizja pełnej inwigilacji, deprecjacji uczuć i ubezwłasnowolnienia.

Którą książkę zamierzasz przeczytać?

Zabić drozda – Harper Lee

Ta wspaniała, choć zapomniana przez wielu powieść amerykańskiej pisarki stanowi niezwykłą opowieść o równouprawnieniu w latach trzydziestych XX wieku, ale i o dzieciństwie, które, choć płynie wolno i leniwie, potrafi być również pełne pytań i wątpliwości co do ludzkiej egzystencji.

Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski

Powieść ta jest lekturą obowiązkową uczniów liceum, jeżeli jednak nie udało nam się jej w tych czasach przeczytać, warto nadrobić zaległości. Historia o zbuntowanym Rodionie Raskolnikowie, który stał się mordercą to już klasyka literatury rosyjskiej. Godne uwagi są zresztą i inne dzieła autora: „Idiota”, „Bracia Karamazow” i „Biesy”.

Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt

To książka porównywana przez wielu do sławnego „Małego księcia”, omawianego powyżej. Ona również opowiada o małym chłopcu i przyjaźni. To co jednak te dwie pozycje różni, to fakt, że nasz młody bohater choruje na nieuleczalną chorobę, a jego przyjaciółką i ukojeniem w ostatnich chwilach życia staje się starsza kobieta imieniem Róża.

Ile książek przeczytasz w ciągu 1 miesiąca?

Blaszany bębenek – Gunter Grass

Jest to książka uznawana za najważniejsze dzieło niemieckiej literatury powojennej. Choć powieść wydana została w atmosferze skandalu i na jakiś czas zakazano jej wydruku, do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością, wciąż bulwersuje, ale i zachwyca. Głównym jej bohaterem jest mały Oskar, który w wieku trzech lat stwierdza, że obraża się na świat i przestaje rosnąć.

Filary ziemi – Ken Follett

Ta opasła saga historyczna, tocząca swą historię wokół budowy wielkiej katedry to prawdziwa mieszanka emocji, wrzucająca nas w wir intryg i knowań. Sporo w niej krwi, seksu, lecz również nawiązań do sztuki, a rozpoczynając czytanie jej, ciężko oderwać się od tak wciągającej treści.

Gra w klasy – Julio Cortazar

To książka, którą czytać można na wiele różnych sposób, zmieniając kolejność rozdziałów, dopowiadając sobie własne treści i lawirując pomiędzy różnymi stronami w zupełnie dowolnej kolejności. Każda jej część stanowi wspaniałą tyradę kulturalno-filozoficzną, a we wszystko to wplątane są zgrabnie losy bohaterów. To cudowna, niezwykła powieść, którą po prostu trzeba poznać.

Lolita – Vladimir Nabokov

Najgłośniejsza powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku zaskarbiła sobie uwagi czytelników nie tylko ze względu na nadzwyczajny kunszt literacki autora, ale również na główny wątek książki, która oscyluje pomiędzy miłością dojrzałego mężczyzny do młodej dziewczyny, a jej rozbudzającą się seksualnością. Jest to mocna, lecz wyrafinowana literatura, która kusi i zachwyca.

Share.

4 komentarze

  1. Świetna lista. Każdy z wymienionych tytułów to pozycja obowiązkowa dla fanów dobrej literatury. Choć ja dodałabym do niej jeszcze „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa, ale to pewnie dlatego, że jest moją ulubioną książką

  2. Zgadzam się z powyższymi propozycjami, te książki są naprawdę świetne i warto do nich wracać. Nigdy się nie nudzą i zawsze wciągają.

  3. To klasyka 🙂 ja już wszystko z tej listy przeczytałam, co to znaczy? Że mam umierać? 😉 czy szukać innej listy?

Leave A Reply