Książki są wspaniałą rozrywką, która nas rozwija i pozwala wspaniale spędzić czas. Dzięki nim odrywamy się od codziennych trosk, skupiając się na wzlotach i upadkach naszych ulubionych bohaterów. Oto zatem zestawienie dziesięciu powieści – absolutnych klasyków i arcydzieł światowej literatury, które wprost trzeba przeczytać.
• Sto lat samotności – Gabriel Garcia Marquez
• Mały książę – Antoine de Saint-Exupery
• Rok 1984 – George Orwell
• Zabić drozda – Harper Lee
• Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski
• Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt
• Blaszany bębenek – Gunter Grass
• Filary ziemi – Ken Follett
• Gra w klasy – Julio Cortazar
• Lolita – Vladimir Nabokov
Sto lat samotności – Gabriel Garcia Marquez
Niezwykła saga rodziny Buendia spisywana była przez autora aż dwadzieścia lat. W czasie ich trwania stworzył on opowieść, ociekającą mnogością nazwisk, ale i historię na wskroś urzekającą i ciekawą, która nie pozwala się od siebie oderwać. Sporo w niej magii i baśniowości, co dodaje jej dodatkowego uroku.
Mały książę – Antoine de Saint-Exupery
Opowieść ta zachwyciła miliony osób na całym świecie. Została przetłumaczona w niemal każdym języku i do dziś dociera do serc zauroczonych czytelników. Jest to pełna poetyckości, mądra historia o chłopcu, który poszukiwał przyjaźni.
Rok 1984 – George Orwell
Antyutopijna opowieść, która stanowi dziś podstawę wielu przeróżnych dzieł sztuki, a nawet popularnych programów telewizyjnych typu reality show. Oto świat Wielkiego Brata, który widzi i kontroluje każdy nasz ruch, przerażająca wizja pełnej inwigilacji, deprecjacji uczuć i ubezwłasnowolnienia.
Zabić drozda – Harper Lee
Ta wspaniała, choć zapomniana przez wielu powieść amerykańskiej pisarki stanowi niezwykłą opowieść o równouprawnieniu w latach trzydziestych XX wieku, ale i o dzieciństwie, które, choć płynie wolno i leniwie, potrafi być również pełne pytań i wątpliwości co do ludzkiej egzystencji.
Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski
Powieść ta jest lekturą obowiązkową uczniów liceum, jeżeli jednak nie udało nam się jej w tych czasach przeczytać, warto nadrobić zaległości. Historia o zbuntowanym Rodionie Raskolnikowie, który stał się mordercą to już klasyka literatury rosyjskiej. Godne uwagi są zresztą i inne dzieła autora: „Idiota”, „Bracia Karamazow” i „Biesy”.
Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt
To książka porównywana przez wielu do sławnego „Małego księcia”, omawianego powyżej. Ona również opowiada o małym chłopcu i przyjaźni. To co jednak te dwie pozycje różni, to fakt, że nasz młody bohater choruje na nieuleczalną chorobę, a jego przyjaciółką i ukojeniem w ostatnich chwilach życia staje się starsza kobieta imieniem Róża.
Blaszany bębenek – Gunter Grass
Jest to książka uznawana za najważniejsze dzieło niemieckiej literatury powojennej. Choć powieść wydana została w atmosferze skandalu i na jakiś czas zakazano jej wydruku, do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością, wciąż bulwersuje, ale i zachwyca. Głównym jej bohaterem jest mały Oskar, który w wieku trzech lat stwierdza, że obraża się na świat i przestaje rosnąć.
Filary ziemi – Ken Follett
Ta opasła saga historyczna, tocząca swą historię wokół budowy wielkiej katedry to prawdziwa mieszanka emocji, wrzucająca nas w wir intryg i knowań. Sporo w niej krwi, seksu, lecz również nawiązań do sztuki, a rozpoczynając czytanie jej, ciężko oderwać się od tak wciągającej treści.
Gra w klasy – Julio Cortazar
To książka, którą czytać można na wiele różnych sposób, zmieniając kolejność rozdziałów, dopowiadając sobie własne treści i lawirując pomiędzy różnymi stronami w zupełnie dowolnej kolejności. Każda jej część stanowi wspaniałą tyradę kulturalno-filozoficzną, a we wszystko to wplątane są zgrabnie losy bohaterów. To cudowna, niezwykła powieść, którą po prostu trzeba poznać.
Lolita – Vladimir Nabokov
Najgłośniejsza powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku zaskarbiła sobie uwagi czytelników nie tylko ze względu na nadzwyczajny kunszt literacki autora, ale również na główny wątek książki, która oscyluje pomiędzy miłością dojrzałego mężczyzny do młodej dziewczyny, a jej rozbudzającą się seksualnością. Jest to mocna, lecz wyrafinowana literatura, która kusi i zachwyca.
4 komentarze
Świetna lista. Każdy z wymienionych tytułów to pozycja obowiązkowa dla fanów dobrej literatury. Choć ja dodałabym do niej jeszcze „Mistrza i Małgorzatę” Bułhakowa, ale to pewnie dlatego, że jest moją ulubioną książką
Zgadzam się z powyższymi propozycjami, te książki są naprawdę świetne i warto do nich wracać. Nigdy się nie nudzą i zawsze wciągają.
To klasyka 🙂 ja już wszystko z tej listy przeczytałam, co to znaczy? Że mam umierać? 😉 czy szukać innej listy?
Prawie wszystko zaliczone. Jeszcze jakieś trzy tytuły i mogę umierać 😀