Najczęściej spotykanym problemem, wyniszczającym rodzinę jest alkohol. Wpływa on negatywnie na relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi. Całe życie zostaje podporządkowane nałogowi, doprowadzając do współuzależnienia. Do tego często dochodzą jeszcze takie problemy jak agresja, oskarżenia czy poniżenia pozostałych członków rodziny. Co można zrobić w tym przypadku? Jak pomóc osobie uzależnionej?
Co doprowadza do rozwoju alkoholizmu?
Alkoholizm, jak każda forma uzależnienia, jest chorobą podstępną. Wypicie kilku piw przy okazjonalnym spotkaniu rodzinnym czy ze znajomymi, nie jest niczym niezwykłym, jeżeli jednak zaczyna się zaglądać do kieliszka częściej, bardzo łatwo wpaść w spiralę bez wyjścia. Często doszukuje się w alkoholu ucieczki od codziennych problemów – stresu i nerwów w pracy czy w domu, kłopotów, jakie na nas spadają, sytuacji życiowej, depresja.
Powodów może być wiele, rezultat jest jednak zawsze ten sam – uzależnienie, które doprowadza do wyniszczenia organizmu i psychiki, a także do zaburzenia relacji rodzinnych. Sposoby na to jak leczyć alkoholizm wskazuje poradnik na https://rodzinarodzinie.pl, należy jednak pamiętać o tym, że aby działania te były rzeczywiście skuteczne, osoba uzależniona musi tego chcieć. Bez dobrej woli niestety wiele się tu nie działa.
Jak wygląda życie z alkoholikiem?
Alkoholizm to nałóg i choroba, który w powolny sposób wyniszcza nie tylko organizm osoby uzależnionej, ale i wszystkie relacje, jakie zostały przez nią stworzone. Życie z kimś takim nie jest proste i często wiąże się z wieloma problemami o podłożu emocjonalnym, z powodu nagromadzenia wielu negatywnych uczuć i emocji. Rodzina alkoholika na tym cierpi i dotyczy to zarówno współmałżonków, jak i dzieci, które z oczywistych względów, nie mogą liczyć na spokojne życie.
Nałóg ten często wyzwala najgorsze cechy człowieka, a co za tym idzie nierzadko dom, w którym mieszka taka osoba jest pełen gniewu, nienawiści, krzyków, wzajemnych oskarżeń oraz poniżania najbliższych. Alkoholizm jest jednak tym groźniejszy, że żyjąc w takiej rodzinie, wytwarza się forma współuzależnienia, czyli cichej akceptacji i ukrywania tego, że w ogóle jakiś problem jest. To nie pomaga jednak w wyjściu z uzależnienia.
Czym jest współuzależnienie?
Współuzależnienie jest często nazywane „chorobą dobrych żon”, z racji tego, że zdecydowanie częściej problem alkoholizmu dotyka przede wszystkim mężczyzn. Kobiety w tym czasie, nie mogąc lub nie umiejąc się przeciwstawić sytuacji, godzą się na wszystko, udając, że nic się nie dzieje i ukrywają problem alkoholowy małżonka. Do tego często dochodzi poniżanie i przemoc domowa, ale nawet to nie jest stanie ich zmotywować do działania.
Osoby współuzależnione cierpią na przewlekły stres, nerwicę, problemy emocjonalne i niskie poczucie własnej wartości. Dotyczy to zresztą nie tylko żon, czy mężów, ale i innych członków rodziny, jak rodzeństwo czy dzieci. Nie szuka się w takim przypadku rozwiązań dla problemu z różnych powodów. Nie wierzy się, że jest to możliwe, albo idzie za tym strach związany ze stygmatyzacją przez otoczenie, albo ślepa wierność.
Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?
Przede wszystkim najważniejsze będzie uświadomienie sobie skali problemu i tego, jak alkoholizm w rodzinie wpływa na nasze życie. Nie wolno się bać, tylko należy szukać rozwiązań i to takich, które rzeczywiście mogą pomóc. Najlepiej w tym celu znaleźć specjalistę, będzie w stanie pomóc. Oczywiście podstawą będzie leczenie samego alkoholika, ale trzeba go jeszcze do tego przekonać. Co istotne, on sam musi tego chcieć, zmuszanie do poddania się terapii, na przykład przez groźbę, najczęściej nic nie da, albo poprawi sytuację jedynie na moment.
Oczywiście, gdy sytuacja jest naprawdę zła, istnieje jeszcze opcja przymusowego skierowania na leczenie przez sąd. Jest to jednak pewna ostateczność, która nie zawsze daje gwarancję pomocy. Istnieją specjalne terapie dla nałogowych alkoholików, często wykorzystuje się też specyfiki, w stylu wszywek podskórnych jak esperal.
Z prawnego punktu widzenia jest też możliwość założenia „niebieskiej karty”, jeżeli dodatkowo w domu takim dochodzi do przemocy. Dzięki niej dana rodzina jest pod ściślejszą obserwacją ze strony policji, opieki społecznej oraz kuratora sądowego. Wówczas można też liczyć na większe wsparcie opieki społecznej oraz psychologa, który pomoże poradzić sobie z powstałymi szkodami emocjonalnymi.