Kara odebrania prawa jazdy jest stosowana w kilku wypadkach. Może to być prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości o więcej niż 50km/h w terenie zabudowanym, czy też zgromadzenie maksymalnej ilości punktów karnych. Czy będąc w którejkolwiek z tych sytuacji możemy coś zrobić, aby prawo jazdy nie zostało nam jednak odebrane?
- Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości
- Utrata prawa jazdy za punkty
- Odebranie prawa jazdy za jazdę po alkoholu
Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości
Przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym jest bardzo częstym wykroczeniem. Nikt nie jest idealny i czasem zdarza się nam zagapić i przeoczyć znak informujący o ograniczeniu prędkości lub rozpoczęciu terenu zabudowanego. Jakiś czas temu zostały jednak zaostrzone przepisy dotyczące tego typu wykroczeń i jeśli przekraczamy dozwoloną prędkość o ponad 50km/h to trudno uznać to za działanie wynikające z roztargnienia i policja ma prawo odebrać nam wówczas prawo jazdy. Najczęściej takie sytuacje mają miejsce podczas przeprowadzanych przez policje przydrożnych kontroli prędkości. Choć sytuacja może nam się wydawać beznadziejna, to warto skontaktować się z doświadczonym prawnikiem, który może pomóc nam znaleźć rozwiązanie.
Problem odebrania prawa jazdy z powodu przekroczenia dopuszczanej prędkości był wielokrotnie dyskutowany, a dokładną analizę ustawy, która na to zezwala możemy znaleźć w internecie, m.in. na stronie kancelariakrs.pl/zatrzymanie-prawa-jazdy-przekroczenie-predkosci-o-ponad-50-km-h.
Utrata prawa jazdy za punkty
Według obowiązującego prawa kierowca ma prawo otrzymać 24 punkty karne, jeśli posiada prawo jazdy dłużej niż rok oraz 20 punktów, jeśli jest posiadaczem tego typu uprawnień mniej niż 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że w momencie osiągnięcia maksymalnej ilości punktów karnych, policja nie odbiera nam prawa jazdy, a nakłada na nas mandat. Decyzja o odebraniu prawa jazdy musi się uprawomocnić, w związku z czym jeszcze przez 7 dni możemy prowadzić samochód. Kolejnym krokiem jest przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy, mamy na to 30 dni. Jeśli zdamy go za pierwszym razem, wtedy uprawnienia do nas wracają. Jeśli nie, musimy przejść przez wszystkie etapy zdobywania prawa jazdy, począwszy od kursu.
Odebranie prawa jazdy za jazdę po alkoholu
To, jaka kara spotka nas, jeśli prowadzimy samochód po spożyciu alkoholu uzależnione jest od ilości promili w naszej krwi lub w wydychanym powietrzu. Jeśli przekroczy ona 0.25 mg/ml, to znaczy, że popełniliśmy przestępstwo i kontrolujący nas policjant ma prawo odebrać nam prawo jazdy, które musi przekazać staroście, a nasza sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których alkomat pokazuje błędny wynik, dlatego warto prosić o badanie krwi, które da stuprocentową pewność, czy w naszym organizmie obecny jest alkohol. Dobrym rozwiązaniem jest również konsultacja z prawnikiem przed mającą odbyć się rozprawą sądową. Trzeba jednak pamiętać, że kierowcy prowadzący w stanie nietrzeźwym są bardzo surowo karani, dlatego też nie powinno się w ogóle dopuszczać do takich sytuacji.