W ciepłe i upalne dni, wiele osób nosi w torebce, plecaku, a nawet w ręce butelkę z wodą mineralną lub innym napojem. To bardzo dobrze. Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie około 2 litrów wody, bo mniej więcej tyle ubywa jej z organizmu każdego dnia.
- Dlaczego woda…
- Przygotuj własny napój na bazie wody mineralnej
- Może pyszne mojito…
- …albo cytrusowe klimaty?
Kawa i herbata to trunki, które raczej wysuszają organizm, więc nie są zalecane. Soki i inne napoje zawierają ogromne ilości cukru, aromatów i barwników spożywczych, więc wywołują negatywne skutki w organizmie człowieka. Pijemy zatem wodę mineralną. Ale ile można? Ciągle tylko woda i woda? Jak to zmienić?
Dlaczego woda…
Napoje i wody mineralne różnią się składem, smakiem, kolorem i mnóstwem innych czynników. Różnią się też skutkami, jakie wywołują w organizmie człowieka. Jedne z nich lepiej nawadniają, z kolei inne świetnie uzupełniają niedobory witamin i soli mineralnych. Jednak duża grupa napojów i wód dostarcza tylko i wyłącznie pustych kalorii, niewłaściwych związków chemicznych, które nie są dobre dla naszego zdrowia i często mają zabójczy wpływ na naszą sylwetkę. O tym, którą wodę lepiej pić w trakcie diety odchudzającej przeczytasz tutaj: http://obk.pl/woda-gazowana-czy-niegazowana-ktore-lepiej-pic-w-trakcie-diety-odchudzajacej/ .
Woda mineralna niegazowana najlepiej nawadnia organizm i nie przynosi żadnych negatywnych skutków. Trzeba tylko wiedzieć, że najlepsze są wody średnio zmineralizowane. To wody, które w jednym litrze zawierają od 500 do 1500 mg substancji mineralnych. Dlaczego właśnie te? Wody zawierające mniej składników mineralnych niż 500 mg/l, mają raczej tendencje do wypłukiwania tych cennych składników z naszego organizmu, niż do ich dostarczania. Wody bardziej zmineralizowane, czyli te, które zawierają powyżej 1500 mg substancji mineralnych na litr, to raczej wody lecznicze i powinny być polecane przez lekarza.
Jednak picie zwykłej wody średnio zmineralizowanej powoli staje się nudne. Człowiek jest tylko człowiekiem i ma ochotę na inne smaki, które oferuje nam świat. Jak więc pozbyć się tego uczucia niedosytu?
Przygotuj własny napój na bazie wody mineralnej
Aby przygotować własny, zdrowy napój, który będzie smaczny, a przede wszystkim nawodni nasz organizm i dostarczy nam wszystkiego czego potrzebujemy, wystarczy kilka chwil. Oczywiście można to zrobić w najprostszy sposób – wymieszać wodę, glukozę i sól. Glukoza dostarczy nam energii, natomiast sól umożliwi prawidłowe wchłanianie wody i wspomoże utrzymanie równowagi elektrolitów. Teraz pozostało nam tylko wyczarować smak, co jest niezwykle przyjemnym zajęciem.
Może pyszne mojito…
Do przygotowania tego pysznego napoju potrzebujemy 0,5 l wody mineralnej, 5 listków świeżej mięty, sok z jednej limonki, szczyptę soli, łyżeczkę cukru brzozowego lub brązowego. Wszystkie składnik mieszamy ze sobą i odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Przed wyjściem z domu przelewamy do butelki i w drogę.
…albo cytrusowe klimaty?
Inna, smakowita możliwość to przygotowanie napoju na bazie cytrusów. Sok wyciśnięty z trzech pomarańczy i połowy cytryny dodajemy do litra wody mineralnej. Jeszcze tylko szczypta soli i odrobina miodu. Całość wstawić do lodówki najlepiej na noc. To pyszna alternatywa dla nudnej, czystej wody mineralnej.
Takich owocowych wariacji można tworzyć bardzo wiele i to od naszych indywidualnych smaków i gustów zależy, jakie składniki wykorzystamy w naszych napojach. Jedno jest pewne, odrobina wysiłku i nudna butelka z woda mineralną stanie się przeszłością, a w ręce zagości pyszny, zdrowy napój własnej produkcji.
2 komentarze
Ja ostatnio na upały preferuję wodę arbuzową, albo limonkowo-ogórkowa:)
Pycha!
O, ciekawe pomysły, takiej formy wody jeszcze nie próbowałam, nie licząc oczywiście klasyki wody z cytryną czy limonką.